Pokosová pila: jakou vybrat a k čemu všemu ji využívat
Vybíráte do své domácí dílny dalšího elektrického pomocníka, který vám usnadní práci a přispěje k ještě lepším výsledkům? Pokud už máte přímočarou i kotoučovou pilu, popřemýšlejte nad pořízením pokosové. Snadné s ní můžete dřevo a jiné materiálů zkracovat, zarovnávat i řezat pod libovolným úhlem. Oceníte je při domácí výrobě nábytku, rekonstrukci i stavbě. Přečtěte si, podle čeho pokosovou pilu vybírat a k jakým účelům ji můžete využívat.
Pokosovou pilu využijete pro řezání různého materiálu
Moderní pokosové pily vás nadchnou svým univerzální využitím. Nejčastěji se využívají pro opracování masivního dřeva nebo lamina, bez problémů s nimi však můžete řezat i plasty, hranoly, lamely. S levnějšími typy hobby pokosových pil zvládnete spolehlivě řezat dřevotřískové i MDF desky, ty výkonnější si pak poradí i hliníkem, mědí a neželeznými kovy. Pro jejich řezání je však dobré zvolit speciální kotouče s negativním tvarem zubu. Pokosová pila se tak stane univerzálním pomocníkem, který vám pomůže při výrobě nábytku, napojování dřevěných hranolů, stavbě tesařských konstrukcí, zkracování podlahových lišt, výrobě rámů a mnoho dalšího.
Zaměřte se na velikost řezaných materiálů
Než se pustíte do výběru konkrétního typu pokosové pily, zamyslete se nad tím, jak velké materiály chcete opracovávat. Čím větším kotoučem bude pila vybavení, tím rozměrnější materiálu budete moci řezat. Standardní typy pokosových pil mají kotouč o průměru kolem 21 cm. S ním jednoduše přeřežete materiál vysoký 6 cm. To však platí jen při rovném řezu pod úhlem 90°. Pod menšími úhlu bude výška prořezu podstatně nižší. Pokud víte, že budete opracovávat silnější materiály, zvolte pilu s kotoučem o větším průměru. Profi pily s více než 30centimetrovým kotoučem vynikají průřezem až 12 cm.
Pokosové pily s pojezdem – pro řezání širokých materiálů
Některé typy pokosových pil jsou vybaveny systémem posuvu nebo pojezdu. Jsou umístěné na kolejnicích a dají se jednoduše posouvat směrem k uživateli. Díky tomu jsou vhodné i pro řezání velmi širokých materiálů.
Pokosové pily: s radiálním ramenem, nebo bez něj
Při výběru pokosové pily do domácí dílny se zaměřte na konstrukci, především na typ ramene. Základní a cenově dostupné typy jsou vyráběné bez radiálního ramene, u kterého je kapacita řezu omezená právě šířkou kotouče. Pily bez ramene využijete například pro zkracování lišt či řezání užších latí. Vyšší modely pokosových pil jsou vybavené radiálním ramenem, který umožňuje pohyb nářadím směrem vpřed. Délka řezu se tak výrazně zvětšuje, a tak snadno přeřežete i materiály o větší šířce.
Čtěte také: výběr brusného kotouče pro broušení podlahy
Řezání pod úhlem je jednou z hlavních výhod pokosové pily
Na rovné řezy můžete kromě pokosových pil používat i univerzálnější pily kotoučové. Hlavní výhoda těch pokosových však spočívá s možností řezu pod zvoleným úhlem. Kromě kolmých 90° řezů tak můžete provádět i řezy pod úhlem 45°. To oceníte zejména při výrobě konstrukcí, u kterých na sebe musí jednotlivé díly dokonale navazovat. Díky přesnému nastavení úhlu bude řez precizní a čistý. Vaše spoje trámů, palubek, latí nebo podlahových lišt budou vypadat profesionálně. S přímočarou nebo kotoučovou pilou takových řezů nikdy nedosáhnete.
Nepodceňujte výběr správných kotoučů
Při výběru pokosové pily věnujte velkou pozornost volbě kvalitních kotoučů. K hobby pokosové pile často v setu dostanete i základní kotouč, ten však nemusí být nejvhodnější pro řezání všech materiálů. Zpravidla je vhodný jen pro řezání měkčího dřeva. Pro prořez silnějších materiálů upřednostněte kotouče s velkými zuby. V opačném případě by mohl být řez spálený a docházelo by ke zbytečnému přehřívání pily. Naopak pro tenčí materiály je lepší používat kotouče s menšími zuby, které zabrání odštipování materiálů a vzniku nerovností. Zvláštní pozornost věnujte výběru kotoučů pro řezání lamina, plastů či hliníku. Musí mít speciální geometrii a zmíněný negativní úhel, díky kterému se zuby prořezávají tahem.
Pokud si pořídíte kvalitní pokosovou pilu, přinese vám nové možnosti práce ve vaší dílně. Nenechte si ujít další články zaměřené na výběr nářadí a vybavení do dílny:
Diskuse k článku