Eklektický styl bydlení: Originální domov pro všechny kreativce


Eklektický styl  (2)

V designu a módě je eklektismus definován jako styl kombinující moderní a staré prvky. Nicméně eklektický styl bydlení se neomezuje pouze na toto spojení. Mohou se v něm míchat různé interiérové styly, barvy, vzory, materiály, zkrátka vše, co je kolem nás.

Možná už tato charakteristika ve vás vyvolává pocit, že bydlení v tomto stylu musí působit velmi chaoticky a přeplácaně. Pravdou je, že eklektický interiér se pohybuje vždy tak trochu na hraně. Proto je asi tolik oblíbený u kreativních lidí z různých uměleckých kruhů, kteří rádi projevují svou individualitu a mají estetické cítění. Navíc si přejí bydlet podle svých pravidel, originálně a bez škatulek, které definují jednotlivé interiérové styly.

Domácnost v eklektickém stylu bydlení tak věrně odráží osobnost a životní styl svých majitelů. Můžete zde nalézt například zajímavé suvenýry z cest, moderní designové kousky, oblíbené knihy a umění, vintage a retro vybavení nebo vlastnoručně vyrobený či zrenovovaný nábytek a dekorace.

Eklektický styl bydlení: Harmonický interiér bez pravidel?

Eklektický styl bydlení nemá žádná jasně daná pravidla a vše je v něm vlastně dovoleno za podmínky, že celkový prostor působí harmonicky a jeho obyvatelé se v něm cítí příjemně.

Následující body jsou pouze možnosti, které můžete, ale nemusíte využít. Vsaďte především na svou intuici a pocity.

  • Se zařizováním eklektického interiéru si dejte načas. Ponechte si především vybavení, které jste si oblíbili a dobře se vám osvědčilo v každodenním životě a předměty, ke kterým jste si vytvořili citovou či osobní vazbu bez ohledu na to, zda mají nějakou peněžní hodnotu.
  • Věci, které máte rádi, se rozhodně nebojte vystavit na odiv, ať už jedná o sbírku angličáků z dětství, porcelánovou sošku po babičce nebo oblíbené šaty.
  • Jejich umístění může být nevšední a nápadité. Obrazy a fotografie vždy není nutné pověsit na stěnu. Některé zkuste o zeď pouze opřít. V eklektickém stylu bydlení si vášnivý cyklista uloží své kolo v obývacím pokoji a milovnice módy na otevřené police vyskládá své barevné střevíčky jako dekoraci.
  • Eklektickému stylu bydlení sluší výrazné kontrasty. Klidně v něm kombinujte rustikální dřevo s plasty, porcelán s kovem, hladké látky s hrubě tkanými, oblé tvary s hranatými, klasické starožitnosti s moderním nábytkem nebo obrazy a sochy různých uměleckých směrů.
  • Milovníci sytých barev a rozmanitých vzorů si v eklektickém stylu bydlení přijdou na své. Pokud se však obáváte, že by na vás výrazné barvy na velkých plochách, jako jsou stěny a podlahy, působily rušivě, zvolte raději neutrální základ a jasné barvy si dopřejte na doplňcích, textilu či nábytkových solitérech.
  • Podlahám v eklektickém stylu bydlení velmi sluší autentické materiály, jako je dřevo, keramika, kámen nebo beton. Skvělým výběrem jsou především dřevěné prkenné či parketové podlahy. Nezapomeňte také na kusové koberce a kožešiny, které podlahu hezky zateplí a zútulní.

Eklektický styl září mnoha barvami.

Eklektický styl bydlení: Jak si obstarat zajímavé prvky do svého interiéru?

Velkou výhodou bydlení v eklektickém stylu je fakt, že si jej lze zařídit i za málo peněz a přizpůsobit ho jakémukoliv druhu bydlení.

Zkuste investovat svůj čas do pátrání po zajímavých kouscích v kamenných i internetových bazarech. Tyto „úlovky" si pak bez obav upravte po svém. Na běžné dřevěné komodě můžete natřít každou zásuvku jinou barvou a vintage křesílko očalounit barevnou látkou s moderním geometrickým vzorem.

Velkou výhodu máte v případě, že jste alespoň trochu zruční. Zkuste si některé vybavení sami vyrobit. Nábytek z palet už je dosti okoukaný, ale jistě přijdete i na jiné nevšední nápady. Proč si třeba nevyrobit držák na ručníky ze starého žebříku?

Do zařizování zapojte i ostatní členy rodiny. Především děti kreativitou doslova hýří. Pořiďte jim třeba malířské plátno a nechte je namalovat veselý a originální obraz do obýváku.

Berte své bydlení s humorem a nadsázkou. Klidně si opatřete zajímavou a nevšední kuriozitu nebo roztomilý kýč, který vám zvedne náladu. Jak by se vám třeba líbil starý jukebox s oblíbenými deskami nebo keramický trpaslík na terase? Samozřejmě zde platí, všeho s mírou.

Eklektický styl bydlení: Jak vnést trochu hravé nálady do svého domova?

Pro většinu lidí je eklektický styl bydlení přeci jen až příliš bláznivý a současně i velmi náročný. Máme však pro vás zajímavý tip, jak si vnést trochu nekonvenční „eklektické nálady" do svého domova, přesněji řečeno do kuchyně nebo jídelny.

U jídelního stolu se k společnému jídlu schází celá rodina, kde má každý člen své oblíbené místo. Proč by ale neměl mít také svou originální židli podle svého vkusu? Hlava rodiny si například vybere klasickou dřevěnou masivní židli, mamince se zase líbí bílá židle s květinovým polstrováním a děti si zvolí plastové v oblíbených barvách. Je to na vás přeci až moc odvážné a nechce se vám navíc měnit stávající nábytek? Nevadí, zkuste jen každou židli natřít jinou barvou v příjemných pastelových tónech. Uvidíte, jak se vaše jídelna rozzáří.

Židle v jídelně natřete různými barvami.

Třeba vás takové „židlové dobrodružství" zaujme a zrealizujete i jiné hravé nápady v dalších místnostech vašeho domova.

Podívejte se také na další díly z velkého seriálu INTERIÉROVÉ STYLY:

Skandinávský styl

Venkovský styl

Provence styl

Industriální styl

Vintage styl

Retro styl

Eklektický styl

Moderní styl

Ekologický styl

publikováno: 1. 12. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.