Ekologická koupelna v několika snadných krocích


Fotolia_23499295_XS

V koupelně se plýtvá až příliš – teplou vodou, světlem, elektrickou energií, ale třeba i mýdlem a čistícími prostředky. Šetřit přírodu je potřeba a zrovna v koupelně můžete udělat výrazný krok k tomu, aby byl život mnohem ekologičtější. Přitom ještě naše babičky braly využití přírodních látek jako běžnou součást života a péče o domácnost. V kombinaci s úspornými opatřeními pak nové návyky poznáte třeba i na účtech.


Ekologie by neměla být brána jen jako zbytečnost pro moderní hospodyňky, ale jako běžná součást našeho života. Neznamená to nic omezujícího, ale právě naopak – mnoho výrobků nesoucích označení „eko“ je šetrných jak k přírodě, tak i k naší peněžence.

Ekologie v koupelně

Koupelna znamená večerní očistu, častokrát i ranní a v parných letních dnech si občas dopřejeme osvěžení během dne. Sprchování místo dlouhých je bráno už jako samozřejmost, ale pozor na spotřebu vody i v tomto případě. Dlouhé sprchování s vodou na maximální možné otáčky rozhodně není úsporné.

  • pořiďte si sprchovací hlavici s nízkým průtokem vody
  • moderní sprchy disponují mnoha funkcemi pro ovládání průtoku vody
  • užitečné jsou perlátory
  • k dostání jsou i redukce pro nastavení průtoku vody


Nejvíce vody však během dne proteče přes WC. Pokud tedy doma ještě stále splachujete starými technologiemi, rozhodně se vyplatí investovat a inovovat do modernějšího zařízení.

I plísně v koupelně lze odstraňovat ekologicky

Plísně jsou častým problémem koupelen. Nemusíte na ně jít ale jen s toxickými přípravky, za vyzkoušení stojí i rady na přírodní bázi. Nejznámějším způsobem, jak zničit plísně, je použití roztoku octa. Existují však další dva spolehlivé návody:
- připravte si roztok vody a levandulového oleje (využívá se jako prevence)
- druhou variantou je roztok vody a tea tree oleje (tato varianta je i jedinečným osvěžovačem vzduchu)

Soda místo chemie

I když jedlá soda neobsahuje žádné agresivní složky, vyrovná se mnoha drahým přípravkům. Poradí si i s náročnými úkoly, a to bez toho, aby jakkoliv ohrožovala zdraví. Jako účinné čistidlo se používá již dlouhá léta, avšak na nejhorší nečistoty si můžete připravit následující pastu:

  • jedlou sodu smíchejte s vodou, kapkou vonného oleje a lžičkou tekutého mýdla

Po dokončení úklidu nezapomeňte vše pečlivě setřít!

Fotolia_45845929_XS 

Organický textil v koupelně

PVC působí sice moderně, dobře se udržuje a díky barevnému provedení patří mezi nejoblíbenější závěsy v koupelnách. Ovšem kdo zvolí organický materiál, rozhodně neprohloupí. Len, bavlna a konopí pomohou vytvořit příjemné klima – sice navlhnou, ale vlhkost se bude odpařovat postupně. U PVC se kapky vody drží na povrchu dlouhou dobu a vzduch v místnosti je parami přesycený.

Ekologická koupelna – recyklace i přírodní mýdla

I v koupelně a na WC se dají využít výrobky z recyklovaného papíru – ať už se jendá o toaletní papír nebo papírové utěrky. Na první pohled se jedná o zanedbatelné množství, ale jakmile se vše sečte, číslo už budí respekt.
Samostatnou kategorií jsou přírodní mýdla, sprchové gely a další kosmetika. V poslední době zažívá obrovský rozmach, stejně jako veganská kosmetika. Nemusíte samozřejmě striktně kupovat jen přírodní výrobky, pro začátek postačí, když jimi budete střídat tradiční šampony a mýdla.

publikováno: 29. 10. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.