G+

 

 

Ekologická koupelna v několika snadných krocích


Fotolia_23499295_XS

V koupelně se plýtvá až příliš – teplou vodou, světlem, elektrickou energií, ale třeba i mýdlem a čistícími prostředky. Šetřit přírodu je potřeba a zrovna v koupelně můžete udělat výrazný krok k tomu, aby byl život mnohem ekologičtější. Přitom ještě naše babičky braly využití přírodních látek jako běžnou součást života a péče o domácnost. V kombinaci s úspornými opatřeními pak nové návyky poznáte třeba i na účtech.


Ekologie by neměla být brána jen jako zbytečnost pro moderní hospodyňky, ale jako běžná součást našeho života. Neznamená to nic omezujícího, ale právě naopak – mnoho výrobků nesoucích označení „eko“ je šetrných jak k přírodě, tak i k naší peněžence.

Ekologie v koupelně

Koupelna znamená večerní očistu, častokrát i ranní a v parných letních dnech si občas dopřejeme osvěžení během dne. Sprchování místo dlouhých je bráno už jako samozřejmost, ale pozor na spotřebu vody i v tomto případě. Dlouhé sprchování s vodou na maximální možné otáčky rozhodně není úsporné.

  • pořiďte si sprchovací hlavici s nízkým průtokem vody
  • moderní sprchy disponují mnoha funkcemi pro ovládání průtoku vody
  • užitečné jsou perlátory
  • k dostání jsou i redukce pro nastavení průtoku vody


Nejvíce vody však během dne proteče přes WC. Pokud tedy doma ještě stále splachujete starými technologiemi, rozhodně se vyplatí investovat a inovovat do modernějšího zařízení.

I plísně v koupelně lze odstraňovat ekologicky

Plísně jsou častým problémem koupelen. Nemusíte na ně jít ale jen s toxickými přípravky, za vyzkoušení stojí i rady na přírodní bázi. Nejznámějším způsobem, jak zničit plísně, je použití roztoku octa. Existují však další dva spolehlivé návody:
- připravte si roztok vody a levandulového oleje (využívá se jako prevence)
- druhou variantou je roztok vody a tea tree oleje (tato varianta je i jedinečným osvěžovačem vzduchu)

Soda místo chemie

I když jedlá soda neobsahuje žádné agresivní složky, vyrovná se mnoha drahým přípravkům. Poradí si i s náročnými úkoly, a to bez toho, aby jakkoliv ohrožovala zdraví. Jako účinné čistidlo se používá již dlouhá léta, avšak na nejhorší nečistoty si můžete připravit následující pastu:

  • jedlou sodu smíchejte s vodou, kapkou vonného oleje a lžičkou tekutého mýdla

Po dokončení úklidu nezapomeňte vše pečlivě setřít!

Fotolia_45845929_XS 

Organický textil v koupelně

PVC působí sice moderně, dobře se udržuje a díky barevnému provedení patří mezi nejoblíbenější závěsy v koupelnách. Ovšem kdo zvolí organický materiál, rozhodně neprohloupí. Len, bavlna a konopí pomohou vytvořit příjemné klima – sice navlhnou, ale vlhkost se bude odpařovat postupně. U PVC se kapky vody drží na povrchu dlouhou dobu a vzduch v místnosti je parami přesycený.

Ekologická koupelna – recyklace i přírodní mýdla

I v koupelně a na WC se dají využít výrobky z recyklovaného papíru – ať už se jendá o toaletní papír nebo papírové utěrky. Na první pohled se jedná o zanedbatelné množství, ale jakmile se vše sečte, číslo už budí respekt.
Samostatnou kategorií jsou přírodní mýdla, sprchové gely a další kosmetika. V poslední době zažívá obrovský rozmach, stejně jako veganská kosmetika. Nemusíte samozřejmě striktně kupovat jen přírodní výrobky, pro začátek postačí, když jimi budete střídat tradiční šampony a mýdla.

publikováno: 29. 10. 2013
přečteno: 496×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...