PR článek

Ekologické vytápění dřevem má svá pravidla


Foto Schiedel Sirius

Vytápění dřevem hrálo vždy v naší geografické oblasti důležitou roli. Ačkoliv jsme si prošli poměrně důkladnou plynofikací, plápolající oheň se z českých domácností naštěstí vymýtit nepodařilo. Hlavním důvodem je příjemné sálavé teplo a magická atmosféra, kterou krbová kamna dokáží navodit. V současnosti se navíc posunulo technologické zpracování krbových kamen do úrovně, kterou jsme si ještě před několika desítkami let nedokázali ani představit.

Moderní krbové vložky sníží emise na minimum

Při spalování dřeva dochází k tvorbě nežádoucího oxidu uhličitého a dalších škodlivin. Moderní krbové vložky však dokážou emise snížit na naprosté minimum. Jestliže v minulosti krbové vložky přispívaly k znečištění ovzduší zejména na našich vesnicích, dnes je tomu naopak. Pokud vám záleží na čistotě ovzduší a zároveň chcete být alespoň částečně nezávislí na externích dodávkách energie, doplňkové vytápění dřevem může být pro vás tou správnou volbou. Navíc budete využívat lokální a levný zdroj energie.

foto Schiedel

Dejte si pozor na přiměřený výkon krbové vložky

V moderních kvalitně izolovaných domech při výběru krbové vložky platí, že méně je někdy více. Jak možná víte různá krbová kamna mají různé výkony vyčíslené v kW. V dnešní době se ale správný výkon nepočítá pouze na základě velikosti prostoru, který budou vytápět. Záleží i na kvalitě izolace, kterou dům má. Čím menší energetickou náročnost objekt vykazuje, tím menší výkon krbová kamna musí mít.

Krbová kamna v pasivním domě? Ano, ale pouze ta správná

Pokud plánujete instalaci krbové vložky do nízkoenergetického nebo pasivního domu, kde se počítá i s řízeným větráním s rekuperací vzduchu je třeba počítat ještě s jedním aspektem. Oheň potřebuje k řádnému hoření dostatek vzduchu a ten je u běžných krbových vložek nasáván z interiéru. Na našem trhu ale najdeme produkty, které jdou dál. Vzduch potřebný k hoření proudí do kamen meziprostorem v komínovém tělese, na vzduchu z místnosti jsou tak zcela nezávislé. Tyto produkty nabízí společnost Schiedel, která je synonymem kvalitních komínových systémů. Již před několika lety však Schiedel začal nabízet komínové systémy s integrovaným krbem Kingfire, které se hodí i do pasivních domů. Specifickým nárokům je přizpůsoben nejen výkon krbové vložky, ale i přísun vzduchu ke kamnům, který je zajišťován větrací šachtou zabudovanou v komínovém tělese Absolut. Výhodou tohoto systému je i bezkonkurenčně rychlá instalace, která se provádí jeřábem. Do připraveného podkladu se zasazuje monolit se zabudovanými krbovými kamny, který je vyráběn na míru každé stavbě.

Zatápění v kamnech má svá pravidla

Před samotným pořízením krbové vložky je nutné si uvědomit, že otočením knoflíku si nezatopíte. Je třeba určité námahy, která za to ale stojí. V neposlední řadě dbejte na doporučení, které by vám každý zodpovědný kamnář měl dát.

Do kamen patří pouze suchá polena bez kůry, správné velikosti. Kamna byste neměli přeplňovat. Naopak je plnit maximálně ze dvou třetin. Není dobré ani nijak omezovat přívod vzduchu k ohni. Ten by měl řádně hořet, aby nedocházelo k nedokonalému spalování, které produkuje zbytečné množství emisí. Svou roli hraje i taková maličkost jako je způsob podpalu. Když se dělá táborák, jsme zvyklí na spodek ohně naklást třísky a až pak větší polena. V krbových kamnech je však dobré tento způsob otočit. Větší polena dát dospodu a třísky položit navrch. Tím zajistíte prohořívání ohně odshora. Škodlivé plynné částice, které se ze dřeva uvolňují tak kompletně shoří a z komína vychází téměř čistý kouř. Zkrátka záleží na detailech. Jedině tak si budete užívat příjemného tepla v domě a čistého vzduchu ve vašem okolí.

publikováno: 15. 4. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.