Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?


keramické topné panely do koupelny

Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co nejvyššího komfortu. Nikdy nepodceňujte způsob vytápění – na trhu je nyní celá řada možností, které nabízí ekonomický provoz i vysokou účinnost. K největším hitům aktuálně patří podlahové a infračervené vytápění. V tomto článku se blíže zaměříme na topné kabely a rohože a také na dekorativní sálavé panely.

Od podlahového topení až po topné panely do koupelny

Elektrické topení vyniká rychlou regulací a přesností. Oproti teplovodním systémům má nižší pořizovací náklady a menší ztráty účinnosti. K asi nejznámějším způsobům, jak si vytopit koupelnu, patří deskové radiátory či koupelnové topné žebříky. Na koupelnový žebřík lze zavěsit ručník, takže poslouží i jako sušák. Mohou mít opravdu různorodý tvar i barevné provedení. Zato radiátory se v novějších koupelnách již téměř neobjevují – v menších prostorech působí těžkopádně a na sušení prádla či osušek nejsou tak efektivní.

V posledních letech se však setkáváme s ještě zajímavějšími alternativami – stále častěji padne volba na podlahové vytápění nebo na vytápění pomocí infrazářičů.

Podle čeho zvolit vhodný druh vytápění koupelny?

Pří výběru hraje zásadní roli velikost vaší koupelny, požadovaný výkon, rychlost náběhu a regulace teploty. Pokud máte malou stísněnou koupelnu, kde bojujete doslova o každý centimetr, nabízí funkční řešení například topný žebřík, který šetří místo.

A když hledáte způsob, jak koupelnu efektivně vytopit a zároveň kladete velký důraz na elegantní design? Zvažte pořízení sálavého topného panelu. Má vysokou účinnost, rychlý náběh a příjemný reprezentativní vzhled. Pro okamžité vytopení koupelny je ideální.

Sálavý topný panel do koupelny lze doplnit o madlo na ručníky.

Sálavý topný panel do koupelny lze doplnit o madlo na ručníky.

Každý má ovšem jiné požadavky. Jde vám pouze o to, abyste si rychle osušili ručníky, nebo byste rádi pořádně vytopili celou místnost? Jestli chcete místnost zároveň vytápět, výkon topných panelů do koupelny musí být pochopitelně vyšší.

Možná, že vám víc záleží na tom mít neustále teplo pod nohama a přejete si, aby topení vůbec nebylo vidět. V takovém případě je jasnou volbou podlahové vytápění. Může sloužit jako hlavní i dodatečný způsob vytápění, který pouze zvýší vaše pohodlí. Které typy podlahového topení se vám nabízí?

Elektrické topení do koupelny: Jaký je rozdíl mezi topnou rohoží a topným kabelem?

Podlaha, která pod chodidly krásně hřeje je snem nejednoho z nás. U elektrického podlahového vytápění se setkáte s pojmy, jako je topný kabel či topná rohož. Co to znamená a jak se navzájem liší? Co se funkčnosti týče, dá se říct, že rozdíl není vůbec žádný. Odlišný je pouze způsob pokládky.

 Topné rohože se jednoduše pokládají a jsou ideální jako elektrické topení do koupelny.

Topné rohože se jednoduše pokládají a jsou ideální jako elektrické topení do koupelny.

Topné kabely pro přímé vytápění jsou asi nejrozšířenější – aplikují se pod nášlapnou vrstvu (např. ve flexibilní stěrce) a je důležité, aby měly minimální průměr a nízký lineární příkon. Nabízí bezproblémovou instalaci a dají se použít také v nízkoenergetických budovách. Totéž platí pro topné rohože – jejich pokládka je ale ještě o něco jednodušší. Stejně jako topné kabely se umístí přímo pod vrstvu podlahy (nezbytností je tenká vrstva pružného lepicího tmelu), ale jsou vhodnější do méně členitých koupelen. Může za to rozteč mezi smyčkami, která je předem daná. To znamená, že jejich délku a šířku už nelze měnit.

Topný kabel je sice na pokládku náročnější, ale lépe se přizpůsobí tvarovým nepravidelnostem. Jestli tedy máte obloukovou či jinak atypickou vanu nebo rohový sprchový kout, použijte topné kabely.

Infra topení do koupelny – proč vsadit na topné panely?

Sálání je vysoce efektivním způsobem předávání tepla. Topné panely do koupelny se mohou chlubit vysokou účinností a jejich provoz je velmi ekonomický. Jistě zaujmou všechny, co si potrpí na nekomplikovaná, nenápadná a estetická řešení. Sálavé panely ECOSUN CR, které nabízí česká firma FENIX, tvoří slinutá keramika, která může věrně připomínat třeba mramor, nebo pak tvrzené sklo. Lesklá odrazová plocha ve světlém barveném tónu vhodně doplní a opticky rozšíří malý prostor.

Keramické topné panely do koupelny jsou dostupné i v dekoraci mramoru.

Keramické topné panely do koupelny jsou dostupné i v dekoraci mramoru.

Sálavé panely ale mají i další výhody – dají se opatřit nerezovými madly na ručníky, lze je zavěsit na výšku i na šířku (ve svislé poloze) a mohou mít různé barvy a vzory. Skleněné topné panely ECOSUN GR jsou k dostání v černé, bílé, červené, žlutozelené barvě i jako zrcadlo. Panel GR+ je ještě navíc vybaven integrovaným bezdrátovým přijímačem Watts (je třeba zakoupit termostat Watts V22, s pomocí něj ale lze ovládat až čtyři panely v též místnosti).

Pro maximální komfort můžete topné panely v koupelně kombinovat například s podlahovým vytápění. Skvěle poslouží k doplnění topného výkonu.

publikováno: 26. 3. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Sklik