Elektrické topení do koupelny: sálavé panely, topné kabely a další možnosti


topení do koupelny

Pokud plánujete rekonstrukci koupelny nebo realizaci novostavby, jistě zvažujete, pro jaký systém vytápění se rozhodnout. Instalace elektrického vytápění do koupelen a toalet přináší řadu výhod, od cenové dostupnosti přes nenáročnou montáž po přesnou regulaci, která zajistí maximální komfort. Systém elektrického topení lze realizovat různými způsoby. Jaké jsou přednosti elektrického podlahového vytápění, sálavých panelů nebo topných žebříků? Na to se zaměříme na následujících řádcích.

Design, komfort a možnost regulace jako klíčové parametry

Současné trendy ve stavebnictví vedou k postupnému snižování tepelných ztrát a s tím i snižování nároků na výkon topného systému. Vzhledem k tomu, že většina novostaveb a dnes i rekonstrukcí patří do kategorie úsporných staveb, už není parametr výkonu tím nejdůležitějším. Nejen v případě topení do koupelen se na pomyslné první příčky důležitých parametrů staví moderní design, komfort a možnosti snadné regulace teploty. Čím přesnější regulací je systém topení vybaven, tím budou náklady na topení nižší. 

Elektrické topné panely využívají principu sálání tepla

V minulosti se vytápění koupelen realizovalo zejména pomocí konvekčního vytápění radiátory. Jsou vybaveny topným tělesem, které postupně ohřívá vzduch. Teplý vzduch proudí směrem vzhůru ke stropu a po ochlazení se vrací zpět směrem k podlaze. Takové řešení není příliš komfortní, protože se nejteplejší vzduch v místnosti nachází těsně pod stropem, tedy v místě, kde se uživatel nevyskytuje. Konvenční topení má současně minimální sálavou složku.

Právě naopak je tomu v případě elektrických topných panelů, které využívají principu sálání tepla. Plocha sálavých topných panelů se zahřeje na teplotu vyšší než okolní vzduch a začne vyzařovat záření v neviditelném spektru, které vnímáme jako teplo. I když jsou sálavé panely zkonstruované tak, aby byla konvekce co nejnižší, určitý podíl této složky přesto mají. Její výši lze ovlivnit i umístěním panelů. Při montáži na strop je totiž konvenční složka podstatně nižší než při montáži na stěny. Český výrobce elektrických topných panelů FENIX však doporučuje v případě montáže do koupelen upřednostnit umístění na stěnu. Uživatel totiž bude sálání vnímat co největší plochou těla. Komfort bude vyšší i přes to, že dojde k navýšení konvekční složky na úkor sálavé.

 V koupelně je vhodné umístit sálavý topný panel na stěnu.

Znáte rozdíl mezi topnými kabely a rohožemi?

Další možností komfortního a efektivního systému vytápění koupelen je montáž elektrického podlahového topení. Ve srovnání s teplovodním vytápěním se snadněji instaluje, vyniká vyšší flexibilitou a nižšími pořizovacími náklady. Princip vytápění je přitom v obou případech stejný.

Na trhu se setkáte se dvěma základními typy systému vytápění, a to s topnými kabely a topnými rohožemi. Jaký je mezi nimi rozdíl? Topný kabel má danou metráž a umožňuje flexibilní rozložení na ploše podlahy. Hodí se především do prostorů s netypickým tvarem, například kolem rohové vany. Z hlediska funkčnosti není mezi topným kabelem a rohoží žádný rozdíl. Rohože však přináší usnadnění montáže, protože jsou pevně přichycené k nosné tkanině. Topnou rohož stačí na ploše rozvinout a zafixovat vrstvou pružného tmelu, navíc je u ní zajištěno rovnoměrné rozložení výkonu. Tvar rohoží je však pevně daný. Dejte si pozor na to, že topné kabely ani rohože není možné libovolně zkracovat, změnil by se tím jejich výkon a povrchová teplota by prudce stoupla.

 Elektrické podlahové topení do koupelny.

Elektrické vytápění s praktickým využitím – věšáky a žebříky

Zejména v případě realizace malých koupelen je zajímavým řešením montáž elektrického topení na stěnu s možností praktického využití. Do této kategorie se řadí například topné žebříky, které kromě vyhřátí místnosti slouží i k umístění mokrých ručníků a urychlení jejich sušení. Zmiňovaný výrobce elektrického vytápění FENIX pak představil praktické skleněné GR panely z bezpečnostního tvrzeného skla, které můžete doplnit o nerezová madla na ručníky. Pohyb v koupelně bude díky sálavému vytápění komfortní, elektrické topení na stěnu koupelny současně poslouží i k praktickému zavěšení ručníků.

Možností realizace elektrického vytápění koupelen je mnoho. Je jen na vás, rozhodnete-li se pro sálavý panel, podlahové topení nebo jiný typ topidla. Při výběru zohledněte finanční náročnost daného řešení, rozsah stavebních úprav, efektivitu vytápění, komfort a přesnost regulace. Tyto parametry jsou u většiny současných staveb podstatně důležitější než výkon, na který se přitom uživatelé obvykle zaměřují jako první.

publikováno: 28. 9. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Sklik