Elektrické vytápění od roku 2020 – vývoj, trendy a legislativní úpravy
Během posledních 10 let výrazně stoupl zájem o systémy elektrického vytápění. Tepelná čerpadla, elektrické podlahové topení, sálavé panely i stropní vytápění se u novostaveb využívají stále častěji. S příchodem nové Směrnice o energetické náročnosti budov, která vejde v platnost 1. ledna 2020, se nabízí otázka, jakým směrem bude vývoj v oblasti elektrických topných systémů pokračovat. Přečtěte si, jaké jsou trendy ve vytápění rodinných domů a jaký dopad na ně bude mít nová legislativní úprava.
Počet novostaveb s elektrickým vytápění stále roste
Není překvapením, že zájem o pořízení elektrických systémů vytápění rostl po celou dekádu. S postupným snižování energetické náročnosti budov se možnost instalace nízkoteplotních systémů, které jsou v podstatě bezúdržbové, cenově dostupné a snadno regulovatelné, přímo nabízí. Vedle elektrického podlahového topení nebo sálavých panelů pochopitelně rostl i zájem o tepelná čerpadla (TČ), která zajistí levný provoz, jsou však nákladnější na pořízení i údržbu.
Vzrůstající tendenci montáží elektrických systémů topení potvrzuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle výsledků statistického šetření byl v roce 2010 podíl novostaveb s TČ nebo elektrickým vytápěním jen 20 %, v roce 2017 podíl činil už 37 %. Za sedm let se tak počet realizací téměř zdvojnásobil.
Vzhledem k nové Směrnici o energetické náročnosti budov, která použití elektrického vytápění jako hlavního zdroje energie mírně komplikuje, můžeme očekávat zpomalení růstu instalací. Je však třeba vyvrátit hojně rozšířenou domněnku, že od nového roku nebude montáž elektrického vytápění u novostaveb vzhledem k legislativním úpravám možná. Není tomu tak, s přísnějšími podmínkami a hodnotícími kritérii je ale potřeba počítat.
Uživatelé oceňují snadnou regulovatelnost i bezúdržbovost
Nízkoenergetické a pasivní domy patří do kategorie staveb, které nekladou vysoké nároky na množství dodávaného tepla. Zejména v případě pasivních domů je vytápění nezbytné jen v těch nejchladnějších dnech. Proto se volí systémy vytápění, které vynikají nízkými pořizovacími náklady a zajistí maximální uživatelský komfort. Do této kategorie spadají právě systémy elektrického podlahového topení nebo sálavých panelů.
Co na nich uživatelé nejvíce oceňují? Kromě cenové dostupnosti pozitivně hodnotí například snadnou regulovatelnost, díky které lze pružně reagovat na změny vnitřních teplot. Nedochází tak ke zbytečnému přehřívání místností. Další oceňovanou výhodou je možnost zónového vytápění, tedy individuálního nastavení teplot v jednotlivých místnostech podle potřeby.
Společnost FENIX, která se vývojem a výrobou elektrických topných systémů dlouhodobě zabývá, tyto ohlasy uživatelů potvrzuje. Dodává, že v případě montáže elektrických topných kabelů a rohoží oceňují majitelé také bezúdržbovost a komfortní ohřev podlahy. U sálavých topných panelů pak například příjemný ohřev povrchu těla, nevysušování vzduchu nebo přidanou estetickou hodnotu. Ta je zřejmá zejména u sálavých panelů s čistým designem skla, potiskem nebo imitací kamene.
Elektrické vytápění po roce 2020 a dopady nové legislativy
Od 1. ledna 2020 bude možné stavět jen tzv. Budovy s téměř nulovou spotřebou energie, které jsou velmi podobné nízkoenergetickým domům, jak je známe dnes. Obvodové konstrukce budou muset mít větší vrstvu tepelné izolace, okna a dveře musí prokazovat minimální tepelné ztráty, požadavky na dobré tepelně technické vlastnosti se kladou také v případě osvětlení. Nová legislativní úprava se významným způsobem dotýká samozřejmě i systému vytápění.
Ukazatel neobnovitelné primární energie
Jedním z hlavních kritérií pro určení energetické náročnosti stavby je ukazatel neobnovitelné primární energie (NPE). A právě tady elektrické vytápění naráží na českou legislativu, která hodnotí elektrickou energii jako neekologický zdroj. I když mají elektrické systémy vytápění celkově nejnižší spotřebu energie, kvůli vysokému koeficientu vycházejí při hodnocení náročnosti nejhůře. Při použití elektrického systému vytápění je tak splnění požadavků na NZEB náročnější.
Za zmínku také stojí fakt, že právě Česká republika má jeden nejvyšších konverzních faktorů elektrické energie v Evropě. Aktuálně se řeší úprava tohoto parametru, která by mohla použití elektrického systému vytápění usnadnit.
Jak na novostavbu s elektrickým vytápěním po roce 2020
Zaslechli jste, že od roku 2020 už nebude možné stavět dům, který bude vytápěn primárně elektrickými zdroji energie? Naštěstí existují možnosti, jak požadavkům na NZEB vyhovět a současně zajistit komfort úsporu provozních nákladů. Elektrické podlahové topení nebo sálavé panely bude třeba doplnit dalším zdrojem, který je z pohledu legislativy ekologičtější. Problém tak půjde vyřešit například montáží fotovoltaických panelů, na které lze navíc žádat dotace. Nabízí se také možnost instalace krbových kamen a multisplitové klimatizace.
Z hlediska komfortu, regulovatelnosti a cenové dostupnosti vychází elektrické topné systémy velmi dobře. Pokud je při stavbě plánované na příští rok zkombinujete s dalšími zdroji energie, o jejich výhody nepřijdete.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:
- Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
- Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
- Čím vytápět rodinný dům: Poradíme, jak na změnu topného systému a čím nejlevněji topit
- Jak obarvit látku levně a bez chemie? Použijte kávu, nebo čaj!
- Zateplení oken: jak ušetřit náklady za vytápění?

Co nás v letošním roce čeká na hypotečním trhu?
Celým světem hýbe další vlna koronavirové pandemie, která hypotečním trhem značně zahýbala. Ani ti největší… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...