Elektrické vytápění rodinného domu - vyplatí se podlahové topení do novostavby?


elektrické vytápění rodinného domu

Budeme stavět. Chceme podlahové vytápění. Věty, za kterými se skrývá vidina nového moderního bydlení se spoustou vychytávek. Během stavby domu vás ale čeká spousta důležitých rozhodnutí, které ovlivní celkové bydlení ve vašem vysněném domě. Rozhodnutí, která ovlivňují design, komfort, praktičnost i budoucí náklady. Volba vytápění novostavby je jedním z nich. A jaké druhy vytápění novostavby se nabízejí? Zdrojů energie je hned několik – elektřina ze sítě, tepelné čerpadlo, kotel na plyn nebo třeba solární panely. Většina stavebníků si je ale jistá především tím, že v novém domě chce podlahové vytápění. Ale elektrické podlahové vytápění nebo teplovodní?

Elektrické podlahové vytápění – jednoduchost, rychlost, pohodlnost

Podlahové topení je již v novostavbách standardem, který zajistí žádanou tepelnou pohodu pro všechny obyvatele domu. Pokud jste pro podlahové vytápění pevně rozhodnutí, stále musíte vybírat dál. Volit totiž můžete teplovodní nebo elektrické podlahové vytápění. Mohlo by se zdát, že mezi těmito variantami podlahového vytápění není až tak velký rozdíl, ale opak je pravdou. Rozdíly jsou znát již při instalaci.

 Elektrické podlahové topení umožňuje lepší sazbu elektřiny i pro ostatní spotřebiče.

Pokud se rozhodnete pro elektrické podlahové topení, topné rohože a topné kabely můžete umístit velmi jednoduše a v podstatě kamkoliv. Spolehlivým výrobcem na českém trhu je společnost FENIX, která nabízí kompletní sortiment elektrického vytápění. U teplovodního podlahového vytápění pak musíte počítat se složitější instalací, která může komplikovat průběh stavby nejen u nových domů, ale také u rekonstrukcí. Nejdůležitější však často bývá cena. I u výběru vytápění novostavby tomu není jinak. Pořizovací náklady jsou jednoznačně nižší v případě elektrického podlahového vytápění. Provozní náklady se můžou na první pohled zdát nižší u teplovodní varianty. Ale díky kvalitnímu zateplení, které zajistí velmi malé teplotní ztráty, nejsou náklady až tak rozdílné. S elektrickým podlahovým vytápěním si navíc můžete požádat o zvýhodněnou sazbu, platnou pro všechny elektrospotřebiče v domácnosti, a ušetřit tak nemalé peníze.

 Elektrické podlahové topení rychleji reaguje na změnu teploty.

Elektrické podlahové vytápění lze také rychleji regulovat. Oproti teplovodnímu topení, které se pomalu rozbíhá, tak dokáže rychleji reagovat na výkyvy počasí. Zmáčknete tlačítko a podlaha je teplá.

Elektrické vytápění rodinného domu i po roce 2020?

V posledních letech se významně změnily požadavky na energetickou náročnost domu a produkci škodlivých emisí. Kromě zateplení domu i oken se tyto směrnice odráží také na druhu vytápění novostavby. Zjednodušeně lze říci, že se klade velký důraz na stavbu budov s téměř nulovou spotřebou energie, potažmo na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie. Je tak elektrika zcela mimo hru? Určitě není, jen je potřeba dobře kombinovat.

Elektrické vytápění rodinného domu není problém ani po roce 2020.

Nabízí se např. spojení elektrického vytápění novostavby a instalace střešní fotovoltaiky. Tato moderní řešení nemusí být ani nijak finančně náročná. Na fotovoltaické systémy můžete využít i státní dotace.

Tip redakce: Energii získanou z fotovoltaických článků můžete uložit do baterií a využít ji tak pro pozdější ohřev vody, dobití automobilu nebo přitápění. Firma AERS vyvinula bateriové úložiště, které je dostupné i pro české domácnosti.

 Domácí bateriové úložiště a energetický koncept Fenix.

Možné je také spolu s elektrickým vytápěním použít klimatizaci, která je pak v parných letních dnech k nezaplacení. Nelze ale všeobecně určit, která kombinace je lepší nebo výhodnější a zda bude odpovídat legislativním požadavkům na energetickou náročnost. Vždy je potřeba myslet konkrétně na váš dům, na vaši stavbu. Pokud si nevíte rady, neváhejte se obrátit na odborníky z FENIXU, kteří vám pomohou vybrat tu správnou variantu nebo komplexní řešení.

publikováno: 11. 3. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Sklik