Elektrický bojler – oblíbená metoda ohřevu vody


Elektrický bojler – oblíbená metoda ohřevu vody

Metod ohřevu vody existuje celá řada, něktz. Spousta majitelů domů nebo bytů se však přiklání k jednoznačné možnosti zajistit si teplou vodu pomocí zásobníkového ohřívače, který je znám spíše pod názvem bojler. Je-li toto zařízení vybráno správně s ohledem na potřeby domácnosti, pak lze dosáhnout znatelných úspor v nákladech na energie.

Konečnou spokojenost s bojlerem ovlivňuje spousta parametrů a nejde primárně pouze o ty, které vychází z jeho kvalit. Svou roli sehrává i místo, kde bude bojler instalován, charakter okolních prostor nebo například potřebná údržba a servis. V současné době se největší oblibě těší elektrické bojlery, existují však i kombinované, u nichž se o ohřev vody může starat i tepelný výměník. Mimo tyto druhy se dříve těšily oblibě i plynové bojlery či druhy na pevná paliva (uhlí a dřevo).

Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele.

Co je třeba před výběrem bojleru zvážit?

Nabídka trhu je velmi široká, a tak není jednoduché vybrat si nejvhodnější typ. Základním parametrem, ovlivňujícím následný komfort používání, je jeho velikost (objem vody), jejíž volba přímo souvisí s tím, kolik lidí bude bojler používat, tedy kolik členů konkrétní domácnost má. I když je komfortnější pořídit si bojler na velké množství vody, je nutné uvědomit si, že pro jeho umístění je potřeba odpovídající dostatek místa.

S místem jako takovým souvisí i doporučení, aby se elektrický bojler nenacházel příliš daleko od odběrného systému, protože takové řešení by mohlo zapříčinit tepelné ztráty, které jsou zcela nežádoucí s ohledem na avizované úspory nákladů na energie, co by měl moderní elektrický bojler zajistit. Navíc nechtěné chlazení vody v potrubí by znamenalo omezení hlavní výhody bojleru, a to okamžité dostupnosti teplé vody. Neméně důležitý je i samotný tvar, resp. to, jak je elektrický bojler umístěn. Z tohoto hlediska se více doporučuje vertikální provedení, protože při horizontálním dochází v bojleru k výraznějšímu míchání teplé a studené vody, tedy k rychlejšímu ochlazování vody uvnitř.

O elektrický bojler je potřeba se starat 

O elektrický bojler je nutné se starat

Málokdo bere v potaz skutečnost, že optimální výkon bojleru závisí také na péči o něj. To platí především pro oblasti, kde je voda příliš tvrdá, a tak ve velké míře bojler zanáší kamenem. Nános je nutné odstraňovat nejen ze stěn, ale také z termostatu a topného tělesa. Čištění se provádí manuálně po vypuštění vody ze zásobníku a odmontování ochranného plastu a víka. To vše samozřejmě u bojleru odpojeného ze zásuvky.

Elektrický bojler je pohodlným způsobem ohřevu vody, jehož náklady na provoz souvisí s nabídkou dodavatele elektřiny, který k těmto účelům může nabízet speciální tarif (obvykle nazývaný jako noční proud), kdy se elektřina dodává za nižší cenu pouze ve vybraných časových úsecích dne, potažmo noci. Na závěr je pro vás připravena tabulka, která orientačně přibližuje ideální velikost bojleru podle počtu členů domácnosti:

 Počet osob  Doporučený objem bojleru
 1  50 l
 2 až 3  80 až 100 l
 3 až 4  100 až 120 l
 4 a více  150 až 200 l
publikováno: 10. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.