Elektroinstalace v koupelně: základní pravidla a normy pro neelektrikáře


elektroinstalace

Koupelny jsou plné elektrických zařízení, od zásuvek, přes světla až po ohřívače. Není žádným překvapením, že pro elektroinstalace v koupelně platí velmi přísné bezpečnostní normy, které se musí dodržovat. Plánujete rekonstrukci koupelny? I když vám elektroinstalaci bude provádět odborník, o základních pravidlech a normách byste měli mít přehled. Normy navíc musíte znát i při standardní výměně zásuvky nebo osvětlení.

Zabraňte hromadění vody na podlaze

Základní pravidlo při používání elektrických zařízení a návrhu elektroinstalace v koupelně spočívá v zabránění zbytečného hromadění vody. Jednoduše řečeno, voda by neměla zůstávat nikde jinde, než v umyvadle nebo vaně. Pokud se na podlaze drží delší dobu souvislá vrstva vody, zvyšuje se riziko zranění. Na kluzké podlaze totiž snadno uklouznete, při upuštění elektrického zařízení (fénu, elektrického holicího strojku) pak hrozí i vysoké riziko úrazu elektrickým proudem.

Z toho plyne, že pravidla pro bezpečnost elektroinstalace v koupelně souvisí nejen s elektrickým zařízením samotným, ale také se stavebními dispozicemi místnosti. Zaměřte se na správný spád podlahy a pořiďte kvalitní podlahové vpusti, které zajistí rychlý a bezpečný odtok vody. Při montáži podlahové vpusti voda rychle odteče i při havárii nebo nechtěném úniku vody. Z hlediska bezpečnosti jsou ideální volbou také podlahové žlaby do sprchy, které na rozdíl od klasických sprchových vaniček odplaví vodu okamžitě.

Elektrikář a oprava

Zajímejte se o stupeň krytí

Pokud budete pořizovat jakékoliv elektrické zařízení do své koupelny, zajímejte se o stupeň krytí. Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při řešení elektroinstalace v koupelně. Zatímco rozvody ve zdi vám bude pravděpodobně montovat zkušený elektrikář, k výměně světla, zásuvek nebo vypínáčů se dostanete i sami. Špatným výběrem pak ohrozíte zdraví i svůj majetek.

Stupeň krytí vyjadřuje míru ochrany krytu před vniknutím cizích těles a kapalin. Stupeň je vyjádřen IP kódem, který se skládá ze dvou číslic. První číslo označuje míru ochrany před dotykem, druhé číslo pak stupeň ochrany před vniknutím vody. Právě to je u elektroinstalace v koupelně nejdůležitější. Potřebný stupeň ochrany elektrického zařízení vybírejte podle místa uložení, a to v závislosti na konkrétní zóně. Existuje celkem 10 stupňů ochrany:

 

Rozdělení stupňů ochrany (zjednodušený přehled):

IPx0

Nulová ochrana

IPx1

Ochrana proti kapající vodě (1+0,5 mm za minutu)

IPx2

Ochrana proti kapající vodě  (3+0,5 mm za minutu)

IPx3

Ochrana před vodní tříští

IPx4

Ochrana před stříkající vodou

IPx5

Ochrana před tryskající vodou

IPx6

Ochrana před silně tryskající vodou

IPx7

Ochrana před ponořením do vody na 30 min do metrové hloubky

IPx8

Ochrana před nepřetržitým potopením do vody

IPx9

Ochrana proti vodě pod tlakem (např. WAP přístrojem)

 

Elektroinstalace v koupelně se dělí na zóny

Podle platných norem je elektroinstalace v koupelně rozdělena do jednotlivých zón. Každá zóna přitom vyžaduje různé nároky na bezpečnost a stupeň ochrany. Při pořízení a montáži elektrického zařízení (zásuvky, vypínače, světla) vás proto bude zajímat, v jaké zóně se nachází.

Podle toho pak musíte splnit požadavky na umístění (především požadovanou výšku a vzdálenost od zdroje vody) a pořídit zařízení s vyžadovaným stupněm ochrany. Rozdělení elektroinstalace v koupelně na zóny je následující:

  • Zóna 0 – nejpřísnější norma; jedná se o prostor přímo v prostoru vany, v případě sprchového koutu pak prostor 10 cm nad vaničkou nebo podlahovým žlabem. Zde je norma striktní a umožňuje maximálně montáž osvětlení nízkého napětí ve stupni ochrany IPx7 a vyšším.
  • Zóna 1 – prostor přímo nad vanou, umyvadlem nebo sprchovým koutem. I zde je norma velmi přísná, vyžaduje použití zařízení alespoň IPx4, spínače a zásuvky však mohou být jen na malé napětí SELV a PELV, tedy maximálně 25 V střídavého a 60 V stejnosměrného napětí. Pro naprosté laiky – v této zóně nesmí být klasické zásuvky ani vypínače. Výjimku tvoří zařízení na ohřev vody (průtokové ohřívače, sprchová čerpadla ad.).
  • Zóna 2 – prostor 0,6 m vně od vany. Platí totéž, co pro zónu 1, navíc je zde možné nainstalovat otopné žebříky, ventilátory či svítidla.
  • Zóna 3 – platí v prostoru 2,4 m od zóny 2 a do výšky 2,25 m nad podlahou. Zde už norma není tak přísná, umožňuje instalaci zásuvek s napětím 230 V s ochranou samočinným odpojením od zdroje a s využitím proudového chrániče.

Elektroinstalace v koupelně vyžaduje znalost přísných norem, takže se do ní rozhodně sami nepouštějte. Dbejte na dodržování základních bezpečnostních pravidel, postarejte se o bezproblémový odtok vody pomocí podlahových vpustí a používejte elektrická zařízení s dostatečným stupněm ochrany.

publikováno: 13. 4. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.