Ergonomické kancelářské židle odbourávají špatné návyky při sezení


Ergonomické kancelářské židle odbourávají špatné návyky při sezení

Pracovna je v dnešní době, kdy mnozí vykonávají své zaměstnání z domu, téměř nezbytnou součástí obydlí. Přijde vhod i těm, co chtějí mít klid na sebe a své zájmy. Jejím základem je bezpochyby stůl a židle, která by měla být kvalitní oporou těla při krátkodobém i dlouhodobém sezení. Tipem na vhodné vybavení jsou proto kancelářské židle spadající do kategorie ergonomické.

Špatné sezení může způsobovat spoustu nepříjemných a bolestivých obtíží. Nejen záda ale trpí, nevhodně zvolená kancelářská židle může zapříčinit opakující se migrény a celkovou únavu. Z tohoto důvodu se tak doporučuje výběr kancelářské židle nepodceňovat a nebát se vyšších investic do nákupu. Zájmu veřejnosti i odborníků se již nějakou dobu těší kancelářské židle ergonomické s propracovaným a technologicky důmyslným systémem opory pro sedící lidské tělo. Riziko, že po několikahodinové práci za stolem přijde bolest, se tak znatelně snižuje.

Aktivní sezení – princip funkce ergonomické kancelářské židle

Kancelářské židle, kterým je věnován tento článek, se od běžného sedacího nábytku liší tím, že sezení, které je na těchto židlích uskutečňováno, je aktivní. To znamená, že ergonomická kancelářská židle je pro páteř a zádové svalstvo oporou takovým způsobem, jaký obvykle nabízí rehabilitační míč. Z principů, které jsou spojeny právě s používáním gymnastického míče, se vychází při výrobě. Člověk je v určité míře nucen nepatrně balancovat, čímž udržuje zádové svalstvo neustále aktivní (nemůže tedy tuhnout), aniž by byl pohyb nepříjemný či obtěžoval při práci.

Co neopomenout při výběru této kancelářské židle?

Pokud se vám vlastnosti popisované kancelářské židle zalíbí a rozhodnete se, že své zdraví podpoříte koupí, pak byste pozornost měli soustředit zejména na:

  • sedák
  • konstrukci s kolečky
  • područky
  • opěru zad
  • materiál potahové látky

U sedáku je nutné zhodnotit velikost, anatomický tvar a možnosti nastavení, především z hlediska výšky od země. Neméně důležitý je i „podvozek“ kancelářské židle, který musí být vyroben z kvalitního, pevného a odolného materiálu. Kolečka musí plně fungovat a nezasekávat se. Co se týče područek, je potřeba, aby byly polohovatelné a z měkkého materiálu. Nejdůležitější součástí je opěrná plocha, u níž by neměl chybět pás pro bederní páteř a celkové anatomické tvarování. Látka, jíž je opěrák potažen, musí být čistitelná a příjemná, tedy že v létě se nesmí nadměrně zahřívat a v zimě naopak studit.

 

Kancelářské židle zajišťující aktivní sezení začíná s cenou na zhruba 10 000 Kč.

Kancelářská židle musí být vybírána s rozmyslem. Je jedno, zda na ní budete trávit převážnou část dne, nebo jen několik hodin denně, v každém případě musí být pro lidské tělo dostatečnou oporou, s níž lze předejít špatným návykům při sezení, které s kvalitou kancelářské židle úzce souvisí. Nákup proto rozhodně neuskutečňujte bez praktického vyzkoušení, při němž židli otestujete činnostmi, které u svého psacího či pracovního stolu obvykle provozujete.
 

publikováno: 18. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.