Ergonomie: aby se nám žilo a pracovalo lépe


3069693099_7a10ed028c_flickr

Od počátku své existence má člověk potřebu si úkoly usnadňovat a dělat věci tak, aby byly co nejjednodušší. Už ve středověku lidé věděli, že se jim bude lépe pracovat s nástroji přizpůsobenými ruce, ať už velikostí nebo tvarem. Společně s umístěním předmětu jsou právě tyto dva parametry tím hlavním, čemu se ergonomie v současnosti věnuje.


 Jak vybrat kancelářské křeslo?

Jednoduše se dá tedy říci, že ergonomie je věda, která se věnuje vztahu mezi člověkem, prostředím, nástroji a přizpůsobováním práce. Jejím vlivem se stává pracovní prostředí příjemnější, praktičtější a také bezpečnější. Aplikovat se dá jak v zaměstnání, tak v domácnostech.

Využití ergonomie v domácnosti

Z nástrojů a pomůcek při práci se ergonomie rozšiřovala i do dalších oblastí života. Každý chce, aby se mu pohodlně sedělo nebo aby měl v kuchyni vše po ruce. Ergonomii lze tedy aplikovat na místa, kde pracujeme, odpočíváme a vykonáváme činnosti – obývací pokoj, kuchyň nebo dílnu. 

Kromě hmatatelných věcí bere ergonomie v potaz i prostředí jako celek:

  • teplotu vzduchu 
  • množství světla 
  • proudění vzduchu 
  • vlhkost
  • hluk 
  • vibrace
  • barvy

Co ergonomie přináší

V první řadě je to pohodlí. Je přeci jen rozdíl posadit se do křesla, při jehož navrhování se myslelo na základní vlastnosti lidského těla, než do toho, v kterém už po několika minutách nevíte, jakou zvolit pozici. Ani zbytečné natahování v kuchyni není příjemné. 

Trávíte-li i doma hodiny prací u počítače, pak by se nesprávné sezení mohlo projevit i na vašem zdraví. Ve vhodných pracovních podmínkách bude práce navíc i mnohem efektivnější.
Vhodné ergonomické řešení poznají i hospodyňky v kuchyni – rozdílná výška pracovní desky, vhodně uspořádané spotřebiče, to, co je potřeba, je najednou po ruce. Už nebude potřeba žádných schůdků, ani naklánění nad hrnce a do spodních skříněk.

 Ergonomické kancelářské židle odbourávají špatné návyky při sezení_Fotolia_14589399_XS

Ohledně přizpůsobení domácnosti všem lidským potřebám se konaly celé řady odborných studií, ať už na univerzitách nebo u samotných výrobců zařízení. V následujících článcích se dozvíte vše o ergonomicky správném uspořádání domácnosti, vhodných pracovních stolech a židlích nebo o příjemném životním prostředí. Možná budete sami překvapení, jak málo bude stačit k tomu, aby se vám doma fungovalo lépe!

  • Ergonomie pracovního místa
  • Ergonomie kuchyně
  • Ergonomie prostředí (teplota, světlo, hluk…)

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 24. 10. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.