Co je to eternit a proč je manipulace s ním nebezpečná
Odstraňování starého eternitu se řídí přísnými pravidly. Eternit totiž obsahuje azbest, který je zdraví škodlivý a může způsobit vážná onemocnění. Víte ale, co to eternit je, proč se už dnes příliš nepoužívá a proč je manipulace s ním nebezpečná? Právě na tyto otázky budeme na následujících řádcích hledat odpovědi.
ZPĚT NA TÉMA: JAK NA LIKVIDACI ETERNITU
Co je to eternit
I když se eternit v současnosti používá jako obecné označení pro stavební materiál z vláknitého cementu, který se v minulosti hojně používal jako střešní krytina, v užším pojetí se jednám o registrovanou ochrannou známku. Tu vlastní belgické firma Etex Group S.A., která je matkou německé firmy Eternit Gmbh. Tento materiál byl vynalezen již na konci 19. století, kdy Rakušan L. Hatschek vytvořil směs z 90 % cementu a 10 % azbestových vláken.
Jako stavební materiál se hojně používal až do konce 20. století. Vzhledem k tomu, že obsahuje nebezpečný karcinogenní materiál azbest, bylo použití eternitu zakázáno zákonem z roku 1999. Po vstupu do EU se tato oblast řídí i evropskými zákony, které zakazují používání a obchodování s azbestem a azbestovými materiály ve všech členských zemích.
Eternit obsahuje karcinogenní azbest
I když je eternit až z 90 % tvořený cementem a jen zbylých 10 % tvoří azbest, jedná se o dostatečné množství na to, aby při špatné manipulaci mohlo dojít k závažným zdravotním problémům. Eternit je odolný vůči vodě, ohni i povětrnostním vlivům, proto se dříve používal s oblibou, vzhledem k rizikům se však od využití upustilo.
Azbest uniká z eternitu do ovzduší především při mechanickém poškození. Pokud eternitové deska praskne nebo se její povrch naruší, azbest se začne uvolňovat. Také proto se nedoporučuje čištění starých eternitových střech vysokotlakým čističem, stejně tak by se z něj neměly odstraňovat mechy. Pokud musíte na likvidace staré střechy z eternitu ještě chvíli počkat, nesnažte se ji čistit či jinak upravovat, jen zamezte degradaci a praskání.
Diskuse k článku