Pokládka dlažby na terče: Základní typy terčů
Podle typu konstrukce se terče pod dlažbu rozdělují na pevné a výškově stavitelné. Oba typy mají své výhody i nevýhody, pojďme se na ně proto…
Pokládka venkovní dlažby na terče je v kurzu a objevuje se ve venkovních prostorách mnoha rodinných domů i komerčních objektů. Pokud zvažujete pokládku svépomocí, měli byste se správně rozhodnout pro vhodný typ terčů. Existuje totiž několik typů – některé jsou levnější, ale neumožňují přesné vycentrování a ztěžují pokládku. Ty dražší si pak nastavíte podle potřeby.
DÁLE NA TÉMA: 5 VÝHOD TERČŮ POD DLAŽBU
Terče pod dlažbu se dělí na pevné a výškově stavitelné
Podle typu konstrukce se terče pod dlažbu rozdělují na pevné a výškově stavitelné. Oba typy mají své výhody i nevýhody, pojďme se na ně proto podrobněji zaměřit:
Pevné terče pod dlažbu
Jak je z názvu zřejmé, pevné terče neumožňují žádnou regulaci výšky. Pokládka dlažby na terče je tak poměrně obtížná, protože vám jednotlivé dlaždice mohou začít odskakovat. Abyste dosáhli přijatelné roviny, budete je muset různě podkládat a manuálně srovnávat (na trhu jsou k dostání i speciální podložky). S pevnými terči také složitě vytvoříte spád. Jde o dobré řešení tam, kde je podklad dokonale vyrovnaný a je zhotovený v požadovaném sklonu. Hlavní výhodou je nízká cena, a tak se jedná o nejekonomičtější řešení.
Výškově stavitelné terče
Sofistikovanějším typem terčů jsou výškově stavitelné, které jsou vybavené nejčastěji šroubovacím mechanismem pro nastavení výšky v daném rozsahu. Jednoduchým otočením ovládacího prvku terč zvýšíte nebo snížíte, a tak dlažbu vyrovnáte podle potřeby. Speciálním (a nejdražším) typem jsou terče s kulovou hlavu, které kromě nastavení výšky umožňují i úpravu sklonu dle potřeby. Dlaždice pak bude na terč přesně přiléhat a montáž bude podstatně jednodušší.
Terče vybírejte i podle požadovaného zdvihu
V některých případech budete potřebovat pokládat dlažbu co nejníže podkladu, jindy bude na místě ji o několik centimetrů zdvihnout. Proto se při výběru zaměřte i na výšku terčů, v případě výškově stavitelné varianty pak na rozsah zdvihu. Budete-li chtít pod dlažbou vést kabely, zahradní hadice či prvky filtračního systému bazénu, budete potřebovat vyšší typ terčů.
Zaměřte se na maximální možné zatížení terče i dlažby
Ve srovnání s pokládkou na štěrk je nosnost dlažby nižší. I tak je však poměrně velká a pro běžné použití dostačující. Dlažba na terčích bez problémů unese i těžší květináče, na druhé straně pak není určená pro přejíždění či stání automobilu. Nosnost venkovní dlažby ovlivní nejen typ dlaždic, ale také provedení terčů. Ty kvalitnější unesou několik set kilogramů, ty méně kvalitní podstatně méně a mohou začít po čase křehnout a praskat. Doporučujeme proto za terče pár korun připlatit a zvolit osvědčené provedení od renomovaných výrobců.
Na terče pokládejte dlažbu o tloušťce 2 centimetry
Na závěr je třeba podotknout, že pro pokládku na terče jsou vhodnější keramické dlaždice o větší tloušťce, a to 2 cm. Tenčí varianty dlaždic nejsou obecně pro venkovní použití vhodné a pro pokládku na terče už vůbec ne. Aby vám dlažba dobře a dlouho sloužila, výběru venkovních dlaždic věnujte patřičnou pozornost.
Nenechte si ujít také články zaměřené na téma obkladů a dlažeb:
Diskuse k článku