Samozavlažovací květináče a truhlíky usnadní péči o rostliny
Květiny patří do každého interiéru, protože nikdy nepřestanou být moderní. Nikdy s nimi nešlápnete vedle. Květiny však vyžadují odpovídající péči, jen tak totiž mohou být ozdobou. Vhodné umístění a dostatek vody jsou základními předpoklady k tomu, aby bylo pěstování úspěšné. Hlavy děravé však zejména s druhým bodem mívají velký problém...
Tradiční plastové nádoby určené pro pěstování květin jsou sice nejlevnější a svůj účel splní, avšak moc parády neudělají. K dostání jsou ale i zajímavé barevné květináče, které působí v interiéru příjemně a nám usnadní péči o zeleň – umí květinám dodávat požadovanou vláhu bez každodenního zalévání.
Jak fungují samozavlažovací květináče
Samozavlažovací systém je pomocník k nezaplacení. O zelené krásky se stará místo nás, a tak nikdy nebudou trpět přebytkem, ani nedostatkem. Květináč je složený ze dvou nádob: do vrchní se zasadí rostlina, spodní pak slouží jako zásobník vody. Kromě toho, že bude mít vždy požadované množství vody, nehrozí naopak ani přemokření, na které jsou květiny většinou citlivé. Další výhodou je volný průchod vzduchu ke kořenům, navíc existují i takové, jenž jsou speciálně upravené pro vzdušné kořeny a umožňují jejich prorůstání.
Po zasazení je třeba nějakou dobu dopřávat rostlinám klasickou zálivku, jakmile se ale kořeny přizpůsobí a dosáhnou do nižší misky, pak už jen stačí jednou za čas doplňovat vodu.
Samozavlažovací květináče: funkční i pěkné
Užitečného pomocníka seženete v mnoha barvách, barevných kombinacích i rozličných designech. Systém si přímo říká o to, aby byl zpracovaný zajímavě a stal se tak ozdobou každé místnosti, ať už bude stát na podlaze nebo bude viset ze stropu.
Nejlepší vynález pro truhlíky
Samozavlažování se používá také pro venkovní květináče a truhlíky. Bez obav tak můžete odjet na delší cestu nebo dovolenou a rostliny nechat bez dozoru. Objevuje se však problém s přebytkem vody v případě dešťů – ale i to je
vyřešeno.
V prví řadě se samozavlažovací truhlíky nehodí pro každý druh letniček – kupříkladu oblíbeným muškátům vyhovuje sušší substrát a méně časté zalévání. Jiné druhy jsou naopak schopny během jednoho letního dne spotřebovat až pět litrů vody, a proto je třeba zalévat je častěji. V tomto případě se rozhodně vyplatí zakoupit truhlík místem pro vodu.
Vyřešeno je i možné přemokření v době, kdy prší a zásobníky se zcela naplní. U dražších variant je toto vyřešeno jednoduchým přepadem, levnější jím však nedisponují, a tak zde existuje riziko zahnívání kořenů.
V případě samozavlažovacích květináčů je prncip takový, že si kořeny rostlin natahují vodu dle potřeby. Může být však ještě jedna varianta, a to ta, že do nádoby s vodou jsou puštěny knoty a voda vzlíná do zeminy. Tento systém je vhodnější i pro venkovní truhlíky.
Diskuse k článku