Založení trávníku a jeho údržba na podzim
Podzim klepe na dveře a s ním přichází i vydatnější srážky a pokles teploty. To jsou ideální podmínky pro založení trávníku a jeho údržbu. Suché léto možná dalo vašemu trávníku zabrat, a tak je čas dát vše do pořádku a obnovy místa se starou poškozenou trávou. Založení trávníku provádějte v období od srpna do října, tráva během následujících týdnů krásně vzejde a bude připravena na zimu.
Vyberte kvalitní osivo a hnojivo
Než se pustíte do založení trávníku, musíte se na to předem připravit. Budete potřebovat osivo, které si musíte vybrat podle vlastních požadavků. Na trhu jsou luční směsi i s květinami, parkové směsi i speciální hřišťové směsi. Doporučujeme používat i travní hnojiva, která zajistí rychlý kvalitní růst trávy. Vybírejte podzimní hnojiva, která obsahují méně dusíku.
Kolik osiva pořídit?
Namístě je také otázka, kolik osiva pro založení nového trávníku vlastně pořídit. Množství spotřebovaného osiva se udává zpravidla na plochu 100 m2. Každá travní směs vyžaduje trochu jinou hustotu při osívání, proto se vždy řiďte informacemi uvedenými na obalu. Na okrasné trávníky se běžně spotřebuje i přes 2 kg osiva na 100 m2, na louky pak jen kolem 1 kg. Pokud chcete, aby byl trávník hustší, použijte o cca jednu desetinu více osiva než je doporučováno.
Příprava pozemku je pro založení trávníku zásadní
Pokud chcete mít už příští jaro krásný hustý trávník, nepodceňte přípravu pozemku. Při zakládání trávníku doporučujeme zrýt půdu do hloubky deseti až patnácti centimetrů, srovnati ji a uválet. Odstraňte kameny a další předměty, na které při rytí narazíte. Půdu můžete vylehčit pískem.
Ještě před samotným setím zapravte do půdy podzimní hnojivo a pokud vám to čas dovoluje, nechte ji odležet na cca 3 týdny. Pokud se během této doby objeví plevel, odstraňte jej ručně, nebo použijte herbicidy. Podle některých zahrádkářů je možné aplikaci herbicidu několikrát opakovat.
Postup při vysévání travního osiva
Máte pořízené vhodné travní osivo a připravenou pohnojenou půdu? Pak vám nic nebrání pustit se do vysévání trávníku. Travní osivo vysévejte buď ručně, nebo secím strojkem. Použitím secího strojku zajistíte rovnoměrné rozložení travní směsi. Aby byl výsev úspěšný, doporučujeme travní směs rozdělit na dva díly a osévání provést ve dvou fázích. V první fázi vysejte podélně, v druhé fází příčně. Pro zapravení osiva použijte hrábě a zahrabte semena několik mm do půdy. Nezapomínejte na pravidelné zavlažování, a to ráno a večer. Do dvou týdnů se objeví první zelené lístečky.
První sečení
Nově založený trávník budete sekat ještě na podzim. Přibližně za měsíc doroste výšky 10 cm a nastává doba prvního sečení. Je velmi důležité použít ostrý secí nástroj (kosu, srp) nebo sekačku s ostrými noži. V opačném případě by mohlo dojít k nadzvedávání drnů a poškození trávníku.
Před zimou vytvoří trávník až 5 listů, budete dostatečně silný a přečká zimu. Na jaře vás překvapí svou hustotou a rychlým růstem.
Další články o sečení:
- Zavlažování zahrady
- Zavlažování trávníku i záhonů
- Podzimní vertikulace trávníku
- Podzimní hnojení zahrady
- Mulčování trávníku
- Hydroosev trávníku
Diskuse k článku