Živý plot jako voňavá i jedlá bariéra před hlukem nebo zvědavci
V zahradním designu byly živé ploty odjakživa jedny ze zásadních prvků. Vymezily prostor, cestu nebo záhon, dekorovaly a poskytly zátaras proti zvědavým pohledům. A stejně fungují dodnes, jen množství druhů se značně rozšířilo. Jehličnaté, listnaté, kvetoucí, stálezelené, rychlerostoucí – stačí si jen vybrat.
Udržovaný plot vynikne na jakémkoliv místě. Příjemně zelená bariéra sice vyžaduje péči, avšak ne příliš náročnou na čas nebo nářadí.
Soukromí, prosím
Jednou možností je vybudování zídky, která rozděli prostranství do menších oddílů skrytých před okolním světem. Příjemnější a také o něco jednodušší metodu představuje vysazení živého plotu, který vytvoří přirozenou bariéru. Sice bude potřeba vzít čas od času do ruky nůžky, ale správným výběrem rostlin si můžete usnadnit práci.
Pokud se bojíte, že živý plot nebude odrazovat návštěvníky, můžete vybrat takový, který v sobě ukrývá nepříjemnou obranu – trny. Existuje jich celá řada, kupříkladu hloh, hlodáš, cesmína ostrolistá, trnka obecná nebo dřišťál.
Stromky pro živý plot: nudné túje, trendy květy
Živý plot má ještě další užitečné schopnosti. Přirozeně pohlcuje prach, který poletuje vzduchem, plní roli větrolamu, takže je ideální kolem pískovišť a hracích koutků, zabraňuje pronikání výfukových plynů a hluku. Dětský hrací koutek s živým plotem je proto chráněný hned proti několika nepříjemnostmi.
Zohlednit přítomnost dětí je potřeba už při výběru rostlin. Jejich zářivé plody na podzim mohou lákat k ochutnání, ale často je to jen lest přírody, protože barevné bobule ukrývají jedovaté látky.
Vybrat však můžete takové stromky a keře, na jejichž plodech si bez obav pochutnáte. Konkrétně se jedná o moruše, mišpule, černý bez, rybíz, angrešt, lísky, muchovník, slivoň trnku nebo okrasné jabloně.
Vyberte stromky pro živý plot do jakékoliv zahrádky
Vedle užitečných variant živých plotů se dá vybírat mezi jehličnatými nebo listnatými dřevinami, případně květinami, které potřebují více životního prostoru. V úvahu se bere kyselost půdy nebo celkový vzhled zahrádky.
- Listnaté: skalník, habr, tavolník, dřišťál, topol černý, turkestánský brest mochna dřevitá, hloh, ptačí zob; listnaté stromky se v průběhu roku mění, a tak vyberte druhy, které k sobě budou v květu ladit, jako třeba aronie, rakytník, hlošiny, dříny, dřišťály, růže velkoplodé, kdoulovce, kaliny, komule
- Jehličnaté: tis, tůje, cypřišek,
- Kvetoucí okrasné: dřišťál juliin, růže velkoplodé, tavolník van Houtteův; barvamihraje také zlatý déšť, trojpuk drsný, tavola kalinolistá
Roste, kam je mu dovoleno
Výška živého plotu se dá u listnatých i jehličnatých stromků v průběhu let měnit. Od toho je to živý plot, aby se s ním mohlo pracovat a přizpůsobovat ho. Každý druh však dorůstá jen do určité výšky, přes kterou už dál nejde a má v něm nějhezčí podobu. V jiných případech je zase naopak vhodné, když jsou keříky jen menší.
Kromě výšky pravidelné stříhání prospívá hustotě a celkovému zdravému vzhledu. Vyšší ploty se jako bonus lépe udržují. Do přiměřené výšky dorůstají po dvou letech a poté probíhá střih dvakrát do roka.
Živé ploty se už nejednou staly příčinou sousedských rozepří. Nový občanský zákoník na takovou situaci pamatuje a dává možnost následujícího znění:
„Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil."
Neobvyklé živé ploty
Atraktivita živých plotů spočívá v důsledné péči a nezáleží na tom, jestli se jedná o jehličnaté nebo listnaté stromky. Některé druhy ale vypadají přeci jen lépe než ostatní a vybrat je na zahradu se vyplatí. Zajímavé řešení nemusí být nákladné, ani složité. Stačí totiž jen zkobinování různých rostlin. Dohromady pak vytvoří barevnou variaci, nesourodé nebo efektní tvarové uspořádání.
K rostlinám, které nejsou často využívány, patří trávy. Velké trsy hustých listů lemují chodníky a jsou schopny překrýt nízkou dělící zídku. Najdete několik druhů okrasných trav, které do dokáží: trsy Matky Země, ozdobnice čínská (známá jako strictus či zebra dokonce odolá i mrazu) nebo vousatec, který se díky barvě stane dominantou na podzim.
Ještě efektněji tyto trávy působí v případě, že jdou vysazeny do květináčů a truhlíků a s nimi je pak vytvořena bariéra. Skvělé řešení, když potřebujete oddělit terasu od okolí!
Tipy na zajímavou kombinaci do živých plotů: kéria a kdoulovec; ibišek, hlohyně a zimostráz; Tamaryšek, vajgela a zlatice; šeřík a kalina
Zahrádka promyšlená do detailu může díky živému plotu zajišťovat klid, stín i zdravé dobroty. Milují je zastánci organizovaného prostoru i ti, kdo baží po soukromí. Výšku plotu proto zvolte podle velikosti zahrady a dalších prvků tak, aby nic nezůstalo schováno v pozadí. Anebo aby se za ně skrylo vše, co není pro cizí oči.
Živý plot a okrasná zahrada patří k sobě. Inspirujte se:
Diskuse k článku
Petra2258