Falešný krb slouží pro dekoraci, prostor ale umí příjemně zútulnit


pint

Krb v paneláku? Odpověď zní vždy rezolutně - zapomeňte! Jiný případ jsou však falešné krby, které se dají použít do jakékoliv místnosti. Moderní, rustikální, decentní i výrazné budou tvořit atmosféru a spolu s dekoracemi budou zajímavým originálním prvkem. Inspiraci je vhodné čerpat v zahraničí, neb v našich končinách příliš povedených kousků nenajdete.Falešný krb by mohl být pro někoho naprostou zbytečností. Rozhodně si nepředstavujte přenosné krby z hypermarketů. Nechybí nic – prostor pro oheň, ale hlavně římsa, která musí být v tomto případě dominantní. O rozličné dekorování a vůni dřeva tak nepřijdete...

Krb – srdce domácnosti

Nejdříve to byla pec, co dodávalo domovu ten správný dojem. Pak přišly krby, elegantní a zároveň praktické. Dalo by se tedy říci, že s touhou po krbu přichází jakýsi návrat ke kořenům.
Každý krb, kromě elektrického samozřejmě, však vyžaduje komín, který v mnoha prostorách nelze vybudovat. Nejedná se jenom o panelové domy, ale ani do mnoha starších nelze takovým způsobem zasahovat...
Řešením jsou falešné krby, které slouží hlavně k dekoraci, Důležitější, než jejich vnitřní prostor, je tedy římsa, která musí poutat pozornost.

Falešný krb - z čeho a kdepint2

Dávat si práci se zděním je poněkud kontraproduktivní. Zbytečně namáhavá práce se dá nahradit díky volbě jiného materiálu. Krbovou římsu lze v jednoduchém tvaru sestavit třeba ze sádrokratonu a dřeva, což jistě zvládnete sami. Sestavíte konstrukci požadovaných rozměrů, dekor vytvoříte lištami o vybrané šířce a nakonec přetřete požadovanou barvou. Falešné ohniště můžete zvýraznit obkladem imitujícím kámen. Jednoduché a působivé.
Zajímavé krbové římsy pak umí vyrobit truhláři. Stačí se dohodnout na rozměrech a dekoru. Jedinečně působí také římsy z kamene nebo žuly.
Setkat se můžete jen s římsou na zdi nebo i s falešným ohništěm. Volba závisí povětšinou na možnostech v prostoru.

Nápady pro využití falešného krbu

  • jako krb klasický: k falešnému krbu postavíte krbové nářadí, a dřevo. Pokud disponujete falešným ohništěm, pak celý prostor můžete vyskládat poleny.
  • dekorace úzké římsy: poslouží jako polička pro svíčky a menší dekorace. Působí nenápadně, proto se nebojte upozornit na prostor nad ní například výrazným obrazem nebo zrcadlem s originálním rámem.
  • široké římsy pak dávají mnoho prostoru pro kreativitu. Umístit na ně můžete cokoliv vás napadne. Pokud mají výrazný dekor, tak okolí volte střídmější.
  • prostor pod římsou: tam, kde by jinde plápolal oheň, je prázdno. Nahradit jej mohou třeba obrovské svíčky. Zajímavě působí zabudování dalších poliček do konstrukce obvodových stěn. Zeď lze vymalovat kontrastní barvou, nebo v případě menších dětí, pod ni můžete umístit tabuli na kreslení.

Falešný krb sice prostor nevyhřeje, v interiéru však bude působit jako příjemná dominanta. Používat se nemusí jen do vintage interiérů, díky širokým možnostem dekorací najde své místo všude.

Foto: Pinterest, Pinterest

publikováno: 28. 9. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.