PR článek

Fasáda je vizitkou každého domu


fasáda domu nátěr

Barvy jsou všude kolem nás. Příroda jimi hýří a my se z ní snažíme vzít to nejhezčí i pro naše obydlí. Mnoho majitelů domů se zaměřuje zejména na interiér a na vnější vzhled často trochu zapomíná. Měli bychom si však uvědomit, že by dům měl působit krásně a harmonicky jako celek. U fasády samozřejmě dbáme v první řadě na to, aby byla funkční, neunikalo přes ni teplo, nebyla vlhká nebo se neodlupovala. To je pochopitelně důležité, ale co ta pomyslná třešnička na dortu v podobě krásného vzhledu? Barva totiž dotváří celý dům a je to často to první, co lidé vedle zajímavého architektonického řešení vnímají. Ať stojíte před rozhodnutím o nátěru nové fasády, nebo je potřeba dům nově natřít, nebo se vám prostě už stará barva nelíbí a chcete změnu, musíte nejprve zvážit několik faktorů.

Trocha teorie nezaškodí

Prvním z nich je druh podkladu a zdiva. Pokud máte starý dům bez izolace, zdi jsou z cihel i kamene, volte silikátovou barvu. Ta je vhodná i na nátěry historických budov. Pozor však na předchozí nátěry – nedoporučujeme tuto barvu použít na předchozí akrylátové nebo silikonové nátěry – nová vrstva by se vám brzy začala loupat. Silikonové barvy využíváme do zátěžového prostředí, na vápenocementové omítky, betony, ale třeba i dřevotřísku. Nejčastěji používané jsou akrylátové barvy, které jsou vhodné jak na vápenocementové omítky, beton, ale také na zateplovací systémy.

Dalším faktorem, kterého jsme se tak trochu už dotkli, je účel použití. Akrylátové barvy se používají na bezproblémové suché odizolované budovy. Silikonové jsou vhodné na objekty v prašném prostředí, v blízkosti frekventované silnice nebo třeba u lesa. Tento typ barev má totiž zajímavé samočistící vlastnosti – voda se na jejich povrchu sráží do kuliček, nabaluje nečistoty a ty stečou. Silikátové barvy jsou určeny pro budovy, kde je nutná vysoká prodyšnost a paropropustnost, tedy u starých domů s problematickým podkladem a izolací. Máte jasno, co je pro vaši fasádu nejvhodnější? Pak si vyberte z produktů BARLET AKRYLÁT PLUS BÁZE V 4013, BARLET SILIKON SILIKON BÁZE V 4018 případně BARLET SILIKÁT V 4015. Koupíte je v kamenných prodejnách, kde vám je i natónují do požadovaných odstínů. Seznam prodejen najdete na www.bal.cz.

Barlet-Akrylat-Plus

Nátěr fasády zvládne i laik

Nejprve samozřejmě musíte vyřešit případná mechanická poškození fasády, zacelit trhliny a odstranit nesoudržné části. Zaměřte se i na mikrotrhliny, pro jejichž zacelení poslouží tmel či BARLET ZÁKLADNÍ NÁTĚR NA MIKROTRHLINY, který překryje jemné vlásečnicové mikrotrhliny do 0,5 mm.

Fasádu zbavte nečistot a prachu. Můžete ji omýt, případně i otryskat tlakovou vodou, nebo očistit mechanicky. Po vyschnutí a dokonalém odstranění prachu pak naneste penetraci. Pro jednotlivé typy barev jsou k dispozici speciální penetrace – BARLET PENETRACE SILIKON V 4018, BARLET PENETRACE SILIKÁT V 4015, BARLET PENETRACE AKRYLÁT HLOUBKOVÁ V 1308 a BARLET PENETRACE AKRYLÁT UNIVERZÁLNÍ V 1307. Jejich použití je opravdu důležité pro sjednocení savosti, zvýšení přilnavosti a snížení spotřeby vrchní barvy. Nanášejí se nejlépe štětkou, protože tak dosáhnete jejich dokonalého vpracování do podkladu. Nátěr aplikujte za sucha nejlépe při teplotě 15–25 °C.

Po dokonalém proschnutí, ideálně po 24 h, již můžete začít s nátěrem barvou. Můžete si vybrat z nepřeberného množství odstínů, které vám namíchají v tónovacích centrech. Abyste měli jistotu, že jste se opravdu trefili, doporučuje se vyzkoušet odstín přímo na fasádě – stačí natřít plochu cca 1x1 m. Nezapomeňte vše, co nechcete natřít, pečlivě zakrýt maskovací páskou. Po zaschnutí barvy byste ji opravdu velmi těžko odstraňovali např. z parapetů či okenních rámů. Barvu je vhodné nanášet ve 2 vrstvách, pak si můžete být jisti dokonalým výsledkem.

Jak na fasádu?

Pro první nátěr doporučujeme použít štětku, lépe se zapracuje do všech nerovností na fasádě. Druhou vrstvu barvy aplikujte válečkem opět nejlépe až po 24 h, po dokonalém vyschnutí prvního nátěru. Pozor na slunce – pokud vám svítí při aplikaci přímo na fasádu, radši s nátěrem počkejte, barva by příliš rychle prosychala. Ideální je suché stálé počasí s teplotami 15-25 °C. Dodržíte-li doporučený postup, můžete se dlouhá léta těšit z krásného výsledku. A pokud vás barevné odstíny omrzí, už víte, jak na to.

publikováno: 7. 6. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.