Feromagnetické nádobí pro vaření na indukčních deskách


5023481258_8baff1be2b

Indukční varné desky jsou samy o sobě docela nákladnou záležitostí. Při jejich pořízení musíte ale počítat i s tím, že další náklady budete muset pravděpodobně vynaložit na speciální indukční nádobí. To je takové, jenž má dno upravené feromagnetickou vrstvou z vnější strany dna. 

Indukční varná deska se může chlubit spoustou výhod: vaření je na ní rychlé, bezpečné, nejméně nákladné a nepořádek se snadno uklidí. To vše má vyvážit vyšší pořizovací cenu. Vše funguje na principu přenášení tepelné energie do feromagnetického dna nádoby. S běžnými hrnci by to rozhodně nefungovalo.

Indukční nádobí můžete už mít doma

Možná máte nádobí s feromagnetickým povrchem už doma a ani o tom sami nevíte. Proto zkontrolujte pánve, rendlíky a hrnce, jestli nemají ze spodní strany znak cívky, případně zda-li na nich nenajdete slovní označení „INDUCTION.“ Třetí možnost kontroly má podobu zkoušky magnetem, který na dno přiložíte. Jestli odpadne, hrnce nelze využít pro vaření na indukční varné desce. Feromagnetické dno často mívají i obyčejné smaltované kastroly, ovšem jejich použití se příliš nedoporučuje. Vhodnější jsou ty, jenž mají dno o něco silnější, a to z důvodu rovnoměrnějšího rozložení tepla. Rozdíl bývá poznat především u pokrmů, které vyžadují delší čas přípravy.

Nádobí může být z různého materiálu

Je jedno, z jakého materiálu je nádoba vyrobena. Můžete si vybrat litinové, měděné, smaltované nebo nerezové, důležité je jen to, aby bylo dno s feromagnetickou úpravou. Díky tomu nemusí být investice do nádobí až tak vysoká. Snadno seženete malé sady kolem sedmi tisíc i větší a luxusní za čtyřicet tisíc. Vybere si proto každý a záleží jen na tom, kolik je ochotný do nového vybavení investovat.

Fotolia_24004257_XS 

Jaké kusy nádobí pořídit:

  • klasický hrnec v několika velikostech v ceně od tisíce korun
  • fritovací hrnec, jenž má podobu hluboké pánve a tak se dá i použít (cena cca dva tisíce korun)
  • pánev wok (pro indukční varné desky ideální, cena také kolem dvou tisíc korun)
  • tlakový hrnec (v sadě dvou velikostí také za dva tisíce)
  • konvice na ohřev vody (pozor: na indukční varné desce je voda často ohřátá rychleji než v rychlovarné konvici! Cena kolem tisícikoruny)

Pokud vás láká indukční varná deska a přeci jen nemáte možnost takového výdaje, pak se pro vás nabízí řešení kombinace indukce se sklokeramikou. Znamená to, že na desce budou dvě plotny klasické a dvě indukční. Cena se tak výrazně sníží (bude sice stále vyšší, než u sklokeramické desky, ale nižší, než u komplet indukční) a ani nebudete muset pořizovat řadu nového nádobí.

publikováno: 1. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.