Koupě nemovitosti v exekuci může být výhodná, má však také svá rizika
Přemýšlíte nad pořízením nemovitosti, ať už pro potřeby vlastního bydlení, či jako investici do budoucna? Jednou z možností je koupě nemovitosti v exekuci. Zadlužení majitelé se často zbavují majetku, aby získali peníze na splacení svých pohledávek. Tito lidé zpravidla potřebují prodat nemovitost co nejrychleji, takže ji nabízejí za nižší cenu. Potenciálně díky tomu můžete výrazně ušetřit. Zároveň však mějte na paměti, že tento způsob prodeje s sebou přináší také určitá rizika, s nimiž byste se měli před uzavřením kupní smlouvy seznámit.
Blíží se aukce nemovitostí v exekuci? Zkuste s majitelem uzavřít dohodu
Nákup nemovitosti, na kterou je uvalena exekuce, patří v současné době k nejvýhodnějším způsobům investice do realit, obzvláště s přihlédnutím k neustále rostoucím cenám za bydlení. Na druhou stranu se však jedná o investici, která spadá do kategorie těch rizikovějších. Jestliže dlužník včas neuhradí své pohledávky, jeho majetek včetně nemovitosti nakonec zamíří do dražby. Avšak než se tak stane, je možné s dlužníkem uzavřít dohodu o prodeji dané nemovitosti.
Dlužník upřednostní prodej. Dražba nemovitosti v exekuci se mu prodraží
Pokud k dojde k uzavření dohody, kupující nejdříve musí uhradit za dlužníka exekuci a následně od něj za předem dohodnutou cenu odkoupí nemovitost. Zadlužený člověk se díky tomu může zbavit nemovitosti podstatně dříve, než dojde k dražbě. S každým uplynutým měsícem se totiž zvyšují exekuční náklady, to samé platí také na úroky z prodlení dluhu. Nemluvě o výdajích za dražbu samotnou, která se dlužníkovi může také pořádně prodražit. I s poměrně výraznou slevou se tak majiteli nemovitosti vyplatí její prodej.
Nákup nemovitosti od dlužníka má svá rizika
Jakožto potenciální kupci byste měli mít na paměti, že odkoupení nemovitosti od dlužníka s sebou nese nezanedbatelná rizika. Jestliže se exekuce dostane až do bodu vyhlášení dražby, jedná se o jasné znamení, že se dlužník potýká s velkými finančními problémy.
Zpravidla se jedná o člověka, který má více různých dluhů, což často znamená jediné – na listu vlastnictví (dokument z katastrálního úřadu obsahující základní informace o nemovitosti) se dříve či později objeví další exekuce, které byste v případě zájmu o koupi nemovitosti museli zaplatit. Pokud si nejste jistí, zda se vám koupě zadlužené nemovitosti vyplatí, poraďte se s odborníky.
Koupě nemovitosti v exekuci: důvěřujte, ale prověřujte
Nikdy se nespoléhejte pouze na slovo dlužníka. Existuje řada případů, kdy majitel nemovitosti přesvědčivě zapíral existenci dalších pohledávek, které následně musel platit nic netušící kupující.
Takové situaci částečně předejdete jedině pečlivou rešerší. Snažte se o majiteli nemovitosti dohledat co nejvíce informací – nahlédněte do přehledu soudních řízení, registrů dlužníků či Centrální evidence exekucí (CEE). Na finančním úřadě (dále také na správě sociálního pojištění či ve zdravotní pojišťovně) si vyžádejte potvrzení o bezdlužnosti. Případně se obraťte na zkušené realitní kanceláře. Výše zmíněnými kroky minimalizujete nežádoucí překvapení, ani tato opatření však nikdy nebudou stoprocentní.
Prodej zadlužené nemovitosti vás jakožto věřitele většinu času staví do nevýhodné pozice. Uzavřením dohody totiž dlužníkovi v podstatě půjčujete peníze bez stoprocentní záruky, že je dostanete zpět. Zkušení makléři proto doporučují sáhnout po nějaké formě právního zajištění – může se jednat například o směnku, smlouvu o půjčce či exekutorský, případně notářský zápis.
Občas se také stává, že exekutor například neposkytne katastrálnímu úřadu podnět k odstranění exekuce z listu vlastnictví, přestože jste vše řádně uhradili. Podobných komplikací se může objevit celá řada, proto vždy mějte po ruce právní zastoupení.
Diskuse k článku