Mobilní a modulové domy: Jak je to se stavebním povolením a hypotékou?
Ceny nemovitostí prudce rostou a sen o bydlení ve vlastním klasickém domu se mnohým rozplývá před očima. Není tak velkým překvapením, že výrazně stoupá i zájem o mobilní nebo modulové domy, které jsou cenově dostupnou alternativou. Dům na kolečkách pořídíte za zlomek ceny klasické stavby a bydlet můžete během několika dní. I umístění mobilheimu nebo modulového domu se však řídí pravidly stavebního zákona. Potřebujete na mobilní dům stavební povolení? A můžete na něj čerpat hypoteční úvěr? Pojďme na tyto otázky nalézt jasnou odpověď.
Mezi mobilním a modulovým domem je podstatný rozdíl
Pokud zvažujete pořízení cenově dostupného domu, který si necháte přivézt na váš pozemek, seznamte se se základními typy a jejich rozdíly. Jednou z nejjednodušších typů objektů sloužících k bydlení jsou tzv. mobilní domy neboli mobilheimy. Ty jsou charakteristické pojízdnými koly a tažnou ojí, díky které můžete dům zapřáhnout za tažné zařízení a dopravit na pozemek po vlastní ose. Pojízdné zařízení a kola mohou být demontovatelná, takže na první pohled nemusí být patrné, že jde o dům mobilní.
Na druhé straně existují další typy přepravitelných objektů. Toto kategorii zahrnují zejména modulové domy, stejně tak montované nebo kontejnerové domy. Ty se na pozemek nedají přepravit po vlastní ose, k jejich přesunu je potřeba použít jeřáb. Tyto typy staveb se pevně kotví k zemi a z pohledu stavebního zákona představují stavbu, ke které lze přidělit evidenční nebo popisné číslo. To u mobilního domu, který není pevně ukotven k základovým pilotům, možné není. Podle povahy domu se pak liší způsob a náročnost získávání potřebných dokumentů, stejně tak i možnost čerpání hypotečního úvěru.
Stavební úřad musíte navštívit i pro přistavení mobilheimu
Spousta lidí stále žije v domnění, že na umístění mobilního domu na svůj pozemek nepotřebují žádné souhlasné stanovisko stavebního úřadu. Tak tomu však bohužel není. Podle stavebního úřadu se totiž za stavbu považuje i výrobek plnící funkci stavby, a tedy i mobilní dům. Ten sice nebyl postavený přímo na pozemku, přesto je určen k bydlení. Máte-li vlastní pozemek, na který chcete mobilní dům umístit, musíte stavební úřad navštívit.
Pro umístění mobilheimu nebudete potřebovat stavební povolení ani ohlášení stavby, ale neobejdete se bez vydání územního souhlasu. Stavební úřad totiž musí umístění mobilheimu schválit s ohledem na cíle územního plánování, infrastrukturu a další kritéria. Ve většině případů vám úředníci v umístění mobilního domu bránit nebudou. Před pořízením mobilheimu však úřad navštivte a poraďte se. Počítejte s tím, že budete muset podat oznámení o záměru v území a k tomu doložit základní dokumentaci, která bude obsahovat půdorysy mobilního domu, konstrukci a další parametry.
Na modulový dům potřebujete zpravidla ohlášení stavby
Poněkud jiná situace nastává v případě, chcete-li na pozemek umístit modulový, montovaný nebo kontejnerový dům, který bude pevně přikotven k zemi. Půjde-li o objektem o ploše do 25 m2, který nebude připojený na inženýrské sítě, stále si vystačíte s územním souhlasem. Pokud jej budete chtít na inženýrské sítě připojit, budete potřebovat minimálně ohlášení stavby. Po dokončení stavby vašemu modulovému domu přiřadí stavební úřad číslo evidenční. V některých případech považuje stavební úřad modulový dům za klasickou stavbu, která se neobejde bez kolaudace. K takovému domu obdržíte číslo popisné.
Financování mobilních a modulových domů je složitější
Často se na nás obracíte s dotazem, je-li na mobilní a modulové domy možné získat hypoteční úvěr. Obecně platí, že na mobilní dům na kolečkách hypotéku čerpat nelze, na modulové, montované či kontejnerové domy pevně ukotvené k zemi ano. Není to ale tak jednoznačné. Vzhledem ke vzrůstajícími zájmu o mobilheimy se bankovní instituce snaží najít nové příležitosti na trhu.
Čtěte také: hypotéka v roce 2020
Už v tuto chvíli nabízí jedna z bank produkt šitý na míru právě pro financování mobilních domů, které nemají ani evidenční, ani popisné číslo. Je dost možné, že v budoucnu bude počet bank nabízejících podobné produkty přibývat. Vždy však počítejte s vyššími úroky a přesně stanovenými podmínkami. Chcete-li na hypotéku jednoznačně dosáhnout, upřednostněte modulový dům kotvený k zemi, na který budou úřady i banky nahlížet jako na stavbu.
Problematika výstaveb a financování mobilních, modulových, kontejnerových i montovaných domů je složitá. Proto se raději předem obraťte na odborníky, kteří vám s papírováním pomohou a doporučí nejlepší řešení. Komunikujte s úřady otevřeně a nebojte se na ně obrátit s dotazem.
Zaujala vás problematika alternativních způsobů bydlení? Přečtěte si i další články, které jsme pro vás připravili:
Diskuse k článku