Stavební spoření: jaké výhody nabízí
Stavební spoření je stále nejvýhodnější formou zhodnocování financí. Pravidelné vklady, jistý úrok spolu se státním příspěvkem a případně s výhodným úvěrem ze stavebního spoření vytvoří za pár let zajímavou částku, se kterou se dá pořídit vlastní bydlení, koupit pozemek, rekonstruovat starší nemovitost. V případě, že spoří celá čtyřčlenná rodina, může získat za rok státní příspěvek ve výši 8 000 Kč, roční výnos z vkladů může při pravidelném spoření dosáhnout výše až 3, 15%. Největší výhodou je asi státní dohled nad hospodařením stavebních spořitelen a stoprocentní pojištění vkladů.
Nabídky stavebního spoření
V současné době nabízejí spořitelny zajímavé programy a akce, kterými se snaží nalákat nové klienty. Českomoravská stavební spořitelna a Raiffeisen stavební spořitelna vytvořily např. programy pro financování ekologického bydlení s možností získání státních dotací. ČMSS zveřejnila kalkulačku výše úspor pro klientem vybraný objekt a plánované rekonstrukce a úpravy.
Další možností jak využít výhodného stavebního spoření, je uzavření smlouvy pro děti. V průběhu let pak mohou rodiče nebo prarodiče po menších částkách nastřádat zajímavý finanční obnos, který umožní snadnější vstup do samostatného života. Právě na děti bývají zaměřeny různé akční nabídky a soutěže. V současné době je například možné u Lišky získat prémii ve výši 1000 Kč na smlouvu uzavřenou na dítě. Mladistvého nebo dítě zastupuje většinou jeden z rodičů, nebo jiný zákonný zástupce, peníze ale nemůže jen tak vybrat a použít (např. při rozvodu).
Dříve mohli klienti využít celou naspořenou částku i se státním příspěvkem podle svého uvážení, tedy nejen na pořízení bydlení, ale i na koupi auta nebo cokoliv jiného. Současný návrh zákona předepisuje účelové využití (na bydlení) pro státní příspěvek a snahy poslanců jdou ještě dál – účelové využití celé naspořené částky, tzn. že ji bude muset klient využít na bydlení, nebo převést na doplňkové penzijní spoření.
Diskuse k článku
Lukáš Keller
Renda
Andrea