Fosfátové sklo - hnojivo, které vítězí v boji s deštěm


Fotolia_42328152_XS

Název poměrně nelogický, protože jen málokdo si pod ním představí účinné hnojivo. Přitom se jedná spíše o granulát, který patří mezi vyhledávané „oživovače" půdy. Výhodný je hlavně pro svou šíři použití. Vypadá to, že letos se po zimě bude hnojit o něco dříve, proto buďte připraveni a informováni.


 

Fosfátové sklo má svou největší výhodu v tom, že se jedná o tzv. zásobní hnojivo, jenž stačí použít jen jednou a účinné látky pak uvolňuje postupně delší dobu.

Co je fosfátové sklo

Poměrně univerzální hnojivo je vysoce koncentrovanou sloučeninou širokého komplexu makro a mikroprvků - směsí z metafosfátů draslíku, vápníku, hořčíku a dalších důležitých prvků jako je síra, železo, měď, mangan,zinek, molybden, kobalt a dalších. Rozpouštění v půdě závisí na aktuálních podmínkách, nejvíce jej ovlivňuje teplota a s ní se měnící potřeby rostlin. Obrovskou výhodou je nemožnost přehnojení.

I ve vyčerpaných půdách dokáže bleskurychle pozvednout výnos a kvalitu, a to jak u zemědělských plodin, tak také u okrasných květin.

  • fosfátové sklo se rozpouští až při teplotě 8°C (odpovídá to začátku aktivity rostlin)
  • množství přijímaného hnojiva se řídí vlivem kyselin kořenového systému
  • díky struktuře mohou být zastoupeny všechny složky přesně dle potřeb
  • nejčastěji se používá pro: jahody, ovocné stromy, vinnou révu, okrasné dřeviny nebo trávníky

Použití fosfátového skla

Dá se používat do jamky při výsadbě, ale také už ke vzrostlým rostlinám. V tom případě je třeba umístit jej co nejblíže kořenům do hloubky přibližně 5cm. Půdu se zapraveným hnojivem pak už stačí jen pokropit. Předpokládá se, že dokáže účinkovat až dva roky.

Dávkování:

Druh Gramáž Zapravení do půdy
Jahody 10-15g/m2 bžezen - duben
Okrasné dřeviny 20 - 50g/m2 březen-duben, září - říjen
Ovocné dřeviny 20-50g/m2 březen-duben, září - říjen
Vinná réva  10-15g/m2 březen-duben 
Truhlíky  3g na litr substrátu při sadbě
Trávníky  15-20g/m2

březen-duben, září - říjen

Další články: Jarní hnojení trávníku, péče o trávník po zimě

Fotolia_45201348_XS

Fosfátové sklo – zkušenosti

Zkušenosti s použitím fosfátového skla jsou veskrze pozitivní. Není třeba přihnojovat už ničím dalším. Díky jeho působení se zvyšuje rychlost regenerace půdy a rostliny si nasají jen tolik, kolik potřebují. V chudých a mírně zušlechtěných půdách díky němu vznikají huminové a huminátové kyseliny, které mají zásadní vliv na úrodnost. Klíčivost semen je s použitím fosfátového skla mnohem větší, kořenový systém silnější a rostlina celkově odolnější.

Fosfátové sklo má velmi malou rozpustnost ve vodě, což je právě to, co jej činí tak výjimečné. Dá se tedy používat i na vodní rostliny, kde je však nutno dávkovat velmi opatrně.

Oproti tradičním hnojivům nehrozí jeho vyplavení vodou a nemusí se dávkovat tak často, což přináší nejen lepší účinek, ale při použití na rozlehlejší plochu i významnou úsporu financí.

publikováno: 28. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.