Fototapety nejsou jen kýčovité obrázky


Fototapety nejsou jen kýčovité obrazy palem či snových krajin.

Kdysi jich bývaly plné papírnictví, dnes už je tak snadno nenajdete. Fototapety jsou ale stále oblíbeným dekorativním prvkem interiérů. I jejich motivy podléhají módním trendům, a tak zapomeňte na monumentální obrazy pláží s palmami nebo západů slunce nad horami. Mezi fototapetami dnes vládnou abstraktní vzory, makro motivy, květinové vzory či napodobeniny obrazů.


Fototapety s motivy se nehodí používat na více, než jednu stěnu. Často se také dají najít jen jako dekorace zdi, která nahrazuje obraz. Záleží jen na vaší fantazii, jak je použijete. Kromě stěn se s nimi dá ozdobit i nábytek. Jako stvořené jsou do dětských pokojů, kde se dají vzory měnit postupně s odrůstajícím potomkem.

Proč zvolit do interiéru fototapety?

Moderní bydlení vyžaduje moderní aplikace – jednou z nich jsou i fototapety, které dokáží při nízkých nákladech proměnit prostor k nepoznání. Dodají mu hloubku a styl a společně s vhodně vybranými doplňky a zařízením dosáhnete jedinečného dojmu.
Ani u fototapet nezapomínejte na sílu barev. Díky tomu, jak jsou výrazné, ovlivní náladu a rozpoložení jako nic jiného.

Fototapety: papír versis vlies

Fototapety se skládají vždy z několika dílů, jež ve finále vytvoř požadovaný obraz. Jejich cena je vyšší, než u běžných tapet – je to tím, že jejich výroba je mnohem náročnější, a topředevším kvůli barevnosti. K dostání jsou ve dvou variantách – papírové (levnější, cena za metr se pohybuje do 300kč) a vliesové (dražší, kdy cena za metr dosahuje od 400 až do
1500Kč). I kvůli ceně se tak často objevují v katalozích v kategorii „luxusní.“

Vlies je speciální netkaná textilie, která nachází využití ve stavebnictví, a většina z nás ses ní setká právě při tapetování. Vliesové tapety se lepí za sucha a lepidlo se nanáší na zeď. Na stěně se poté vyhladí pomocí měkkého kartáčku nebo stěrky.

Velkoplošné obrazy se hodí do každé místnosti

Do obývacího pokoje abstraktní motivy, do ložnice jemnější květinový dekor, v kuchyni zase makro z přírody nebo pastelové proužky ve stylu retra – motivů je neomezeně a je jen na vás, co si vyberete. Designéři se předhání s originálnějším vzorem, a tak se nemusíte obávat příliš omezeného výběru.
Speciální kategorií jsou pak dětské pokoje, kde se dají aplikovat tapety s hravými animovanými postavičkami, superhrdinové nebo princezny z pohádek. Snadno jimi vyzdobíte i starší či nudný nábytek. Pro tyto účely se hodí samolepící.

 

Podle čeho vybrat

  • způsob lepení a uchycení: v menších rozměrech se vyrábí jako jeden kus, většinou jsou ale tapety vyrobeny v několika pásech. Ty se buď lepí naprosto přesně vedle sebe, nebo s mírným přesahem. To si nezapomeňte zjistit už v obchodě, aby byl výsledek perfektní. Lepidlem pak lze natřít přímo tapety nebo zeď, nejjednodušší volbou jsou samolepící.
  • typové i na míru: zakázková výroba je sice nákladnější, ovšem originál budete vlastnit jen vy
  • motiv dle vlastního zadání nebo z fotobanky: z fotografie nebo vlastního grafického návrhu. Cenu tisku si zjistěte předem, ať nejste nepříjemně překvapení.

 

Foto: furniture.trendzona.com

publikováno: 17. 6. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.