Fotovoltaické panely umožní využít sluneční energii každému


Fotolia_34288060_XS

Využití solární energie je dnes už samozřejmostí. Mnohá pole pokryly solární panely, které využívají sluneční svit pro výrobu elektřiny. Pořídit si je ale můžete i vy – v rámci úsporného bydlení je namontujte na střechu, balkon, garáž nebo zahradu. Investice se během několika let vrátí a později už budete jen využívat vlastní zdroj.

Pro získání energie ze slunceje důležitá lokalita, v níž žijete. V různých částech republiky je intenzita rozdílná. Jižní Morava patří k oblastem s největším procentem slunečního záření v roce, proto právě tady jsou fotovoltaické panely téměř ideální. Směrem k severu pak intenzita slunce klesá, ovšem stále je použití výhodné.

Ideální prostor pro fotovoltaické panely

Moderní technologie umožňují jejich použití po celém území republiky. Druhým důležitým faktorem jejich funkčnosti a výhodnosti je správné umístění. Z bezpečnostních důvodů se nejčastěji volí střecha, ovšem není to podmínka. Důležitější než místo je jejich sklon, který zásadně ovlivňuje výkon. Stupně se počítají s ohledem na vodorovnou plochu a v našich podmínkách by měly svírat úhel 36° s tím, že je možná odchylka za cenu snížené výkonnosti (týká se to ale hodnot odlišných od rozpětí 25 – 60°). 
Stejně důležitá je i orientace panelu. Ideálně se panely směřují na jih, v našich podmínkách by hodnota odchylky měla být 1° na jihozápad, objevují se však i odchylky až o 45°. 

Monokrystalické a polykrystalické panely

Samotné panely jsou tvořeny sítí článků. Nejčastěji se setkáváme právě s monokrystalickými a polykrystalickými fotovoltaickými panely, mezi nimiž jsou ale pro použití na dům jen minimální rozdíly. Vzhledově je odlišíte snadno – každý má jiný tvar a barvu. Monokrystalická buňka má tvar černého osmiúhelníku, polykrystalická pak vypadá jako čtverec modré barvy. Výkonnější jsou panely z prvně zmíněných buněk, které dosahují účinnosti 14 – 18 procent, druhé zmíněné pak jen 12 – 15. V ročním souhrnu rodinného domu to však není žádný závratný rozdíl. Neliší se ani cenou, ta je téměř totožná.

 fotovolataicke panely_flickr

Kolik energie vyrobí?

Sami si můžete dokonce propočítat, jak moc se vám vlastní solární elektrárna vyplatí. Stačí zjistit přesné GPS souřadnice domu a potřebné údaje pak zadat do systému PVGIS. Znát byste měli i sklon a stupně natočení panelů. Zadává se i ztrátovost (cca 11 – 14%) a špičkový instalovaný výkon. Poté už systém „vyhodí“ data pro každý měsíc a celkovou roční výrobu.

Kromě samotných panelů je pro instalaci potřeba i měničů a desítky metrů drátování. Celkově se cena takové elektrárny na střeše může vyšplhat až na sumu 750 tisíc korun. Některé obce poskytují dotace, ovšem to není moc časté a rozšířené. Investice se vrátí přibližně po jedenácti letech, ovšem v jejich průběhu systém částečně degraduje. Po 25 letech je výkon asi na 80 procentech a to i přesto, že panely jsou velice odolné proti vnějším vlivům. Slunce jako nevyčerpatelný zdroj však garantuje, že se vložené finance určitě vrátí. 

publikováno: 14. 10. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.