Fotovoltaické panely v zimě: Jak fungují a na co se zaměřit
Fotovoltaické panely najdeme na střechách mnoha rodinných domů. Díky dotační politice i důrazu na ekologické zdroje energie zájem o ně stále roste. Největší množství energie samozřejmě dodávají v letním období, kdy je intenzita slunečního záření největší. Je ale důležité si uvědomit, že fotovoltaické panely vyrábí elektřinu i v zimním období, jejich maximální výkony jsou dokonce díky ochlazení i vyšší než v létě. Kolik elektřiny vyrobí panel v zimě? Na jakém principu funguje? A co vše je třeba ohlídat? Na to vše se zaměříme na následujících řádcích.
Fotovoltaické panely vyrábí elektřinu i v zimě
Většina majitelů rodinných domů si provoz fotovoltaických panelů na střeše spojuje jen s letním obdobím, kdy jsou venkovní teploty vysoké a sluneční záření silné. Je ale důležité si uvědomit, že domácí fotovoltaické elektrárny vyrábí elektřinu i během zimy. Využívají totiž světelnou složku slunečního záření, která je nezanedbatelná i během zimních měsíců. Panely tak produkují energii i v době, kdy slunce svítí podstatně kratší dobu a je níže. Je zřejmé, že množství vyrobené energie bude podstatně nižší, přesto má při výpočtech ročního výnosu energie velký význam.
Účinnost fotovoltaických panelů je v zimě větší
Při výběru fotovoltaického panelu je důležitým parametrem účinnost. To se pohybuje standardně v rozmezí od 5 do 20 %, přičemž horní hranice dosáhneme jen s nejmodernějšími monokrystalickými panely. Je ale důležité si uvědomit, že pro výrobu energie je důležitá světelná složka, nikoliv tepelná (jinak je tomu u solárních termických kolektorů pro ohřev vody). U fotovoltaiky platí, že při zvyšování teploty se snižuje jejich účinnost. Při zvýšení o 1 °C se může účinnost panelů snížit až o 0,5 %. Právě z tohoto důvodu jsou panely účinnější v zimním období, kdy jsou chladné. Sluneční paprsky panel neohřívají, a tak je schopný pracovat s nejvyšší možnou účinností.
Fotovoltaické panely jsou k vidění na mnoha rodinných domech.
Množství vyráběné elektřiny ovlivňuje i sklon panelu
Na množství vyráběné elektřiny během zimy se kromě množství světla podílí řada dalších faktorů. Je třeba myslet i na to, že množství vyráběné elektřiny ve výsledku ovlivní i sklon panelu. Běžně se panely instalují ve sklonu kolem 30°. V zimních měsících je však slunce nízko, a tak je takový sklon zpravidla nedostatečný. Chcete-li využít plného potenciálu fotovoltaických panelů pro zimní provoz, popřemýšlejte nad možností zvětšení sklonu, případně řešením v podobě naklápění panelu.
Zaměřte se na roční výnos energie
Zvažujete-li pořízení panelů na rodinný dům, zaměřte se na výpočet ročního výnosu energie. Ten souvisí s množstvím dopadajícího světla v průběhu celého roku a zohledňuje jak „silnější“, tak „slabší“ měsíce. Ve výsledku možná zjistíte, že i při menší produkci elektrické energie v zimě se vám pořízení systému vyplatí.
Jaká jsou rizika zimního provozu FVE
Při zimním provozu fotovoltaických panelů je třeba myslet i na rizika, která s sebou zhoršení klimatických podmínek přináší. Podle odborníků je poruchovost panelů podstatně větší než ve zbylých částech roku, také je třeba investovat dostatek energie a času do údržby. V zimě jsou solární panely vystaveny zátěži v podobě působení hmotnosti sněhu a větrných poryvů, ale také dilatace konstrukcí, ke které dochází vlivem rozdílů teplot.
V zimě dochází k zatížení panelů sněhovou pokrývkou. Největší problém pak bývá s panely nainstalovanými na šikmých střechách, které nejsou zatíženy rovnoměrně. Sníh totiž často sklouzává do spodní části rámu. Při nahromadění velkého množství sněhu může dojít k prohnutí rámu i poškození skla panelu.
Čím nižší má panel sklon, tím delší dobu na něm bude sníh ulpívat.
Chcete-li rizika zimního provozu fotovoltaických panelů eliminovat, měli byste se zaměřit na jejich údržbu. Jak se starat o panely v zimě? Právě na to se zaměříme v pokračování článku.
JAK SE STARAT O FOTOVOLTAICKÉ PANELY V ZIMĚ
- Fotovoltaika pro rodinné domy i firmy
- Solární panely na ohřev vody
- Solární panely a kolektory na ohřev vody – jak fungují
- Solární panely promění sluneční paprsky ve spoustu energie
- Ostrovní solární systémy pro místa bez elektřiny
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
Pokud plánujete realizaci jakékoliv stavby, možná zvažujete, pro jaký stropní systém se rozhodnout. V předchozím… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
Nový rok klepe na dveře a sním přichází i změna v oblasti dálničních známek, které se budou od ledna 2021 vydávat… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...