Garáž je vizitka motoristy
Garáže, dílny, skladovací prostory... Zde všude najdeme betonové podlahy, plechové dveře nebo vrata. Když je vše nové, je údržba jednoduchá, prostě zameteme, otřeme a je to. Co ale, když se nám beton začne drolit, vrata jsou oprýskaná a vůbec všechno vypadá staře a nevzhledně? Lehká pomoc, chce to trochu práce, kvalitní barvy a radu, jak na to.
Začneme od vrat
Renovace starých oprýskaných vrat není nic obtížného. Začneme odstraněním starých nesoudržných nátěrů. Máme několik možností. Nabízí se odstraňovač starých nátěrů, kovový kartáč, bruska a smirek – výběr pomůcek necháme na vás, důležitý je výsledek, kdy získáme čistý, suchý podklad bez prachu a rzi. Mimochodem rez – abychom se jí v budoucnu vyhnuli, ošetříme povrch přípravkem HOSTAGRUND BLOKÁTOR RZI U 2161. Před jeho nanesením povrch navíc dobře odmastíme technickým benzínem nebo technickým lihem. Můžeme ho použít i v místech vystavených zvýšené vlhkosti. Nanáší se v 1 – 2 vrstvách.
Další nátěr barvou aplikujeme nejdéle po 24 hodinách. Doba zasychání závisí na povětrnostních podmínkách, čím vyšší vlhkost vzduchu, tím rychlejší zasychání. Pro vrchní nátěr doporučujeme HOSTAGRUND PRIM 3 v 1 S 2177. Nikomu se v dnešní rychlé době určitě nechce pracovat se základní a svrchní barvou, tento syntetický nátěr je však samozákladující a multifunkční, takže pro dokonalý efekt nepotřebujeme již nic dalšího. Před natíráním zkontrolujeme, zda máme dobře odmaštěné zejména panty a jejich okolí.
První vrstvu natíráme štětcem nebo válečkem důkladně rozmíchanou barvou, kterou můžeme mírně naředit. V závislosti na povětrnostních podmínkách (nejméně po 12 hodinách) naneseme druhou vrstvu a dobře ji rozetřeme. Pro dokonalý vzhled a dlouhodobou ochranu můžeme nátěr ještě jednou zopakovat.
Tato barva je vhodná i pro nátěr pozinkovaného plechu, můžeme ji využít i při renovaci plechových střech, plotů, sloupků či dalších kovových konstrukcí. Jedním přípravkem tak vyřešíme celou řadu nátěrů různých kovových prvků. Tento výrobek je nabízen ve 13 hotových odstínech, nebo si můžeme v tónovacích centrech vybrat z nepřeberné škály barev, takže dveře nebo vrata budou dokonale ladit k domu.
A co s betonovou podlahou?
Betonové podlahy jsou velmi praktické, ale při jejich užívání na ně působí zejména v garážích mnoho faktorů, které vedou k jejich postupnému poškození. Jsou vystaveny působení chemikálií, olejů, v zimě posypové soli i mechanickému zatížení. Beton časem začne sprašovat, praskat a drolit se. Nejvyšší čas zasáhnout.
Jak tedy správně postupovat? Nejprve beton důkladně vysajeme, zbavíme ho tak nejen prachu, ale i drolících se částeček. Rychleschnoucí betonovou směsí prohlubně a nerovnosti vyplníme a srovnáme nejlépe ocelovým hladítkem. Po dokonalém proschnutí ještě drobné nerovnosti zbrousíme smirkem a opět vysajeme.
Pro nátěr existuje celá řada barev, pokud ale chceme šetřit čas, zvolíme barvu 2 v 1 určenou přímo na nátěr betonu. Osvědčený je např. BETEX 2 v 1 NA BETON S 2131, což je penetrační i vrchní syntetický nátěr odolávající do značné míry rozpouštědlům a chemikáliím, jako je nafta, motorový olej, kyselina sírová apod. Zvýšená mechanická odolnost tuto barvu předurčuje pro použití i v exteriéru. Po důkladném promíchání barvu pro první nátěr zředíme v poměru 1:1 s ředidlem S 6005. Nejlépe až po 24 hod. naneseme další vrstvu již neředěnou barvou (v případě příliš savého podkladu můžeme ještě mírně naředit). Poslední nátěr již určitě neředíme. Nanášíme buď štětcem, nebo válečkem. Barva se prodává ve 4 odstínech. Takto ošetřený beton se velmi dobře udržuje. Pokud nám barva zbude, můžeme ji využít na nátěr betonových schodišť, zídek nebo balkonů.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak zařídit malý byt? Výběrem nábytku nebo plynového kotle do bytu ušetříte prostor
Prostorným a provzdušněným příbytkem by nejspíš pohrdl málokdo, což ale rozhodně neznamená, že malé byty… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
Pokud plánujete realizaci jakékoliv stavby, možná zvažujete, pro jaký stropní systém se rozhodnout. V předchozím… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
Nový rok klepe na dveře a sním přichází i změna v oblasti dálničních známek, které se budou od ledna 2021 vydávat… ...

Třídíme odpad: Kam patří molitan, polystyren, alobal nebo keramika?
Správné třídění odpadu je velkým tématem už dlouhou dobu. Většina domácností se naučila správně třídit PET… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...