Harmonické prostředí rustikální kuchyně utváří přírodní materiály a teplé barvy


Harmonické prostředí rustikální kuchyně utváří přírodní materiály a teplé barvy_Fotolia_4489730_XS

Rustikální kuchyně umožňuje vnést i do moderních interiérů špetku selské a venkovské romantiky a útulnosti. Jejím základem jsou přírodní materiály, z nichž je vyroben nábytek a všechny doplňky, v kombinaci s vhodným kováním a v barvách, které patří k představě rustikální kuchyně, jež často byla centrální společenskou místností obydlí, kde se scházela rodina navzájem, ale také s návštěvami.

Rustikální kuchyně jsou v současné době velmi atraktivní. Znatelně se totiž liší od moderních interiérů, jejichž linie na mnohé lidi působí chladně a neosobně. Na druhé straně však nepředstavuje rustikální kuchyně zastaralé či starožitné vybavení. Hlavními poznávacími znameními rustikální kuchyně jsou masivní materiál a kvalitní zpracování - znatelné již na první pohled. Podstatné jsou i teplé barvy, v nichž je každá rustikální kuchyně vyvedena. Dnešní rustikální kuchyně jsou kombinací tradičního stylu s moderními technologiemi - spotřebiči, bez kterých by tato místnost nefungovala tak, jak má. Pokud je dodržen koncept rustikální kuchyně ve své podstatě, kloubí se ve výsledku příjemné a prakticky uspořádané prostředí s útulností, pohodou a jedinečností.

Rustikální kuchyně a barvy

Velkým poznávacím znamením rustikální kuchyně jsou barvy, které se velkou měrou podílí na tom, že rustikální kuchyně působí vřelým a přívětivým dojmem. A tak je na místě použít do rustikální kuchyně odstíny teplých barev - především cihlové, oranžové, červené, okrové, pískové, žluté, hnědé a dalších, které připomínají dřevěné přírodní materiály, protože dřevo sehrává v otázce materiálů nacházejících se v rustikální kuchyni ústřední roli.

„Je nemyslitelné, aby světlo pronikalo do rustikální kuchyně skrze plastová okna, i tento prvek musí být dřevěný.“

Rustikální nábytek nesmí v kuchyni chybět

Nezbytnou součástí je samozřejmě i rustikální nábytek. Jak už bylo napsáno – musí být z přírodních materiálů. Nejčastěji se proto skříňky, linky, stoly, židle a další rustikální nábytek vyrábí z olše, buku, smrku, javoru nebo ořechu v masivním provedení, které je pro rustikální kuchyni velmi typické. Součástí skříněk bývají i skleněné vitrínky, díky kterým se zdobené talíře a hrníčky stávají součástí celkového vzhledu rustikální kuchyně, kde je otevřený systém u polic a skříněk velmi vítaný. Dřevěný rustikální nábytek taktéž nepostrádá nápadné, ozdobné kování a úchyty. Komplexní dojem utváří i vhodně volená dlažba či obklady do kuchyně, které je třeba opět řešit s ohledem na nutné barevné preference.

Rustikální kuchyně je dotvářena i detaily. Na oknech by měly být květináče s květinami či bylinkami, pěkné záclony a závěsy. Rustikální nábytek zase vyžaduje doplňky v podobě prostírání, sedacích polštářů nebo nažehlených vzorovaných utěrek a ubrusů, které evokují voňavé a uklizené kuchyně babiček z pohádkových příběhů. Pokud vám rustikální kuchyně učarovala, nic nebrání tomu, abyste si ji zařídili i u sebe doma. Stačí mít dostatek prostoru s přirozeným světlem a fantazii naladěnou na vlnu romantiky a harmonie.

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 9. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.