Dřevěný špalek poslouží jako stolek i místo na sezení
Pryč jsou doby, kdy byste si na dřevěný špalek sedli maximálně u táboráku, v kempu nebo venku na chatě. Vzhledem k velké oblibě přírodních materiálu…
Pokud sledujete trendy v oblasti interiérového designu, možná jste si všimnuli prostorů s vkusně zakomponovanými dřevěnými špalky. Používání surových přírodních materiálů v interiérech zkrátka táhne a špalky jsou toho jasným důkazem. Dají se využít jako malý konferenční nebo noční stolek, odkládací místo na knihu, stejně tak dobře poslouží na sezení nebo jako bytová dekorace. Špalek vhodný do interiéru si můžete upravit sami, nebo si pořídit již opracovaný, který jen zakomponujete do prostoru.
Špalek už dávno nepatří jen k táboráku
Pryč jsou doby, kdy byste si na dřevěný špalek sedli maximálně u táboráku, v kempu nebo venku na chatě. Vzhledem k velké oblibě přírodních materiálu se tyto surové kusy dřeva přesunují i do interiérového prostoru, kde dokážou udělat opravdovou parádu. Nejen, že skvěle vypadají, ale jsou praktické a funkční. Je jen na vás, k jakému účelu jej využijete.
V místnostech lze vkusně zakomponovat špalky různého průměru a výšek. Často se používají jako malé odkládací stolky a zdobí prostory v obývacích pokojích, pracovnách i ložnicích. Nízký špalek velkého průměru s měkkým podsedákem spolehlivě nahradí taburet v obýváku, naopak vysoký a užší kus poslouží jako výstavní skříň pro vaši vázu nebo jinou bytovou dekoraci. Na trhu narazíte na spoustu výrobců z řad designérských i truhlářských firem, které opracované špalky prodávají. Ceny však nebývají zrovna přívětivé, například za špalek vhodný jako noční stolek zaplatíte zpravidla kolem tří tisíc korun.
Špalky na sezení už nejsou výsadou exteriérových prostorů.
Vyrobte si špalek do interiéru svépomocí
Za dřevěný špalek, který vám poslouží jako taburet nebo stolek, nemusíte utrácet tisíce korun. Pokud se obrátíte na nejbližší pilu, nařeže vám špalky libovolných velikostí za zlomek ceny. Opracování a finální povrchová úprava pak bude na vás. S trochou šikovnosti to však zvládne každý kutil.
Sežeňte si kvalitní vyschlé dřevo
Pro výrobu nábytku z kmenů dřeva se hodí dřevo vysušené. Pokud byste sáhli po čerstvém kusu špalku, mohl by brzy popraskat a veškeré úsilí by přešlo vniveč. Proto si sežeňte dřevo sušené přibližně jeden rok, případně si ho dosušte sami doma. Do výroby se však pusťte až za několik měsíců. Pro výrobu nábytku používejte jen zdravé kusy kmene, které nebyly napadené dřevokazným hmyzem, plísněmi či chorobami.
Odstraňte veškerou kůru
Dřevěné špalky používané v interiérových prostorách by měly být odkorněné. Pod kůrou se nachází příbytky různého hmyzu, kůra má navíc tendenci opadávat a dělala by vám doma nepořádek. Pro odstranění kůry z kmenů použijte ostré dláto a kladivo. Snažte se při tom co nejméně narušit dřevo jako takové, abyste jej nemuseli příliš zbrušovat.
Povrch kmene vyhlaďte excentrickou bruskou
Jakmile budete mít špalek zbavený kůry, je potřeba všechny hrany zahladit odstranit nerovnosti a třísky. K tomu vás skvěle poslouží excentrická bruska, která dobře klouže po povrchu a dřevo dokonale vyhladí. S broušením si dejte práci a použijte brusné papíry různých hrubostí. Začněte od nejhrubších a práci zakončete doleštěním velmi jemným brusným papírem, díky kterému bude dřevo hladké a lesklé.
Dřevěné špalky jsou trendem i v oblasti svatebních dekorací.
Dřevo naimpregnujte a upravte dle potřeby
Až bude kmen hladký a krásně opracovaný, doporučujeme jej ošetřit ochranným impregnačním nátěrem. Ten zabrání pronikání vlhkosti do struktury dřeva a ochrání materiál před náletem dřevokazného hmyzu nebo výskytem plísní. Dřevěný špalek můžete ponechat v jeho přírodní podobě, stejně tak jej můžete opatřit bílým nátěrem, namořit nebo jinak povrchově upravit. Je pak na vás, jestli špalek rovnou vystavíte v interiéru, nebo k němu třeba připevníte kolečka pro výrobu mobilního konferenčního stolku.
Rádi se pouštíte do tvůrčích projektů? Pak si nenechte ujít další články, které jsme pro vás dříve připravili:
Diskuse k článku