Jak účinně vystrnadit ze zahrádky krtka? Zvukem
Na trhu je dnes k dostání více typů odpuzovačů, a tak může být složitější se v nabídce zorientovat. Podle Jakubčíkové je vždy dobré se podívat, od…
Už od roku 1991 se výrobě plašičů krtků věnuje česká firma Format 1 sídlící v Křenovicích nedaleko od Brna. „Jedná se o spolehlivý a výkonný přístroj, který je za těch třicet let již ověřený mnoha zákazníky. Vydává pro krtky natolik nepříjemné zvuky, že daný prostor raději postupně opustí. A protože víme, že zvířata dokážou být dobře adaptabilní, záměrně se frekvence zvuku náhodně mění, aby si na něj nezvykli,“ popisuje jednatelka firmy Lucie Jakubčíková a doplňuje, že odpuzovač splňuje podmínku zákona, že se krtkovi nesmí ublížit, protože je částečně chráněný. „Přístroj krtky, ale i hryzce a hraboše, kteří dokážou zahrádkáře také pěkně potrápit, pouze odežene, nevyužívá žádných chemických přísad a tudíž je neškodný také pro člověka a domácí zvířata.“
Jeden přístroj na zahradu do 400 m²
Na trhu je dnes k dostání více typů odpuzovačů, a tak může být složitější se v nabídce zorientovat. Podle Jakubčíkové je vždy dobré se podívat, od jakého výrobce plašič je, jakou má spotřebu neboli jak dlouho vydrží baterie, jak velkou plochu dokáže ochránit a samozřejmě také na cenu. „Náš odpuzovač OdKH2 má záměrně velkou nádobu, aby tak docházelo k rozeznění nízkých zvuků. Napájení je na 6 středních monočlánků, které vydrží od jara do podzimu, tedy přes tu dobu, kdy s krtkem bývají největší problémy. Právě z důvodu požadovaného velkého akustického výkonu přístroj OdKH2 napájíme na baterie a ne na solární článek, který by v této velikosti nebyl schopen dodat potřebný výkon. Co se týče účinné plochy, doporučujeme jeden přístroj na plochu do 400 m². V případě větší zahrady je možné přístroj i přemísťovat. Maximálně lze střídat dvě místa, ale vhodnější je instalovat více plašičů.“
Nebude plašič zahrádku hyzdit?
Na rozdíl od větrníků z PET lahví, které prý v boji s krtky také pomáhají, má akustický krtkplaš tu výhodu, že je méně vidět a okrasný trávník nebo záhonky tak hyzdí minimálně. „Nádoba se zakope do hlíny, ideálně přímo do krtiny, viditelné je pouze víčko. Vždy je ale potřeba hlínu co nejvíce udusat, aby se zvuky šířily co nejvíce.“ Nabízí se ještě otázka: nebudou pískot slyšet i lidé na zahradě? „Do volného prostoru, tedy ven z půdy, se z přístroje zvuk již prakticky nešíří, je izolován dvojitým víčkem,“ uzavírá Jakubčíková.
Diskuse k článku