Krmítko pro ptáky: 6+1 různých provedení krmítek, která vás inspirují
Máte zahradu nebo dvorek? Pokud chcete pomoct sýkorkám a dalším ptáčkům přežít krutou zimu, postavte jim krmítko. Je jen na vás, dáte-li přednost zakoupenému krmítku, nebo se pustíte do výroby svépomocí. Je celá řada způsobů, jak ptákům zajistit dostatek slunečnicových semínek a dalšího ptačího zobu. Některá krmítka plní jen svůj účel, jiná vypadají opravdu skvostně a stanou se zajímavým zahradním doplňkem. Máme pro vás 7 tipů na krmítka pro ptáky, kterými můžete ozdobit i svůj dvorek, zahradu či terasu.
1. Krmítko z opracovaných dřevěných desek
Pokud máte rádi práci se dřevem, pusťte se do výroby krmítka. Poradí si s tím každý kutil. Stačí vám jen dřevěná prkna a spojovací materiál – vruty nebo hřebíky. Při návrhu venkovního krmítka dbejte na to, aby bylo dostatečně velké a stříška byla vysoko, aby se pod ni mohlo drobné ptactvo schovat. Krmítko z opracovaných dřevěných desek můžete i natřít a ošetřit ochranným nátěrem. Měli byste používat zdraví nezávadný a nelepivý materiál, který ptákům neublíží.
2. Krmítko ze dřeva s kůrou
Pokud dáváte přednost přírodnímu vzhledu, můžete vyrobit krmítko pro ptáky i ze dřeva s kůrou. V takovém případě odpadá práce s povrchovou úpravou. Vzhledem k tomu, že jsou větve a kusy dřeva různě velké, musíte vybrat vhodný materiál a vhodně jej nařezat a naměřit. Takové krmítko se bude skvěle vyjímat na každé zahradě a zapadne mezi stromy, na které jej můžete zavěsit. Výsledek může vypadat třeba takhle:
3. Krmítko z vyfrézované kulatiny
Máte k dispozici kulatinu dostatečně velkého průměru? Pak z něj můžete vyrobit netradiční krmítko pro ptáky! Dřevo musí být dostatečně tvrdé a zdravé, aby se při opracování nezačalo odlamovat nebo olupovat. Krmítko bude skvěle vypadat také v případě, že na dřevu necháte kůru. Z bočních stran umístěte oplechování, aby se naplněné krmivo nevysypávalo. Nevýhodou takového krmítka je absence stříšky, proto je dobré umístit je na kryté místo, například pod stříšku.
4. Krmítko - pevná nádoba naplněná krmivem
Neodpustíme si do našeho přehledu inspirací zahrnout i jeden typ sériově vyráběných krmítek pro ptáky. Jeho výhodou je dobrá ochrana krmiva před navlhnutím a před vysypáváním. Na okrajích krmítka se nachází krátké nášlapné plošky, na které si mohou sýkorky a další druhy ptáků bez problémů sednout a zob v klidu vysobávat. Nevýhoda spočívá v tom, že v jednu chvíli mohou z krmítka zobat jen dva ptáčci, takže se o semínka může vytvořit pěkná tlačenice. Na trhu narazíte na mnoho druhů krmítek tohoto typu, pro inspiraci ukazujeme jedno konkrétní. Vyrábí se v různých objemech a z různých materiálů.
5. Bohaté zdobená ptačí budka
Málem bychom zapomněli na klasické ptačí budky, do kterých se mohou ptáčci schovat a kde mohou také zahnízdit. Ptačí budka ale nemusí být jen obyčejná přírodní, můžete si ji vyzdobit podle svých preferencí. Záleží na vašem vkusu a na tom, jak se takový typ ptačí budky hodí na vaši zahradu. Co říkáte na barevnou a bohatě zdobenou budku vy?
6. Krmítko pro ptáky ze staré formy na pečení
Při výrobě ptačí budky můžete zrecyklovat i domácí potřeby, které už nepotřebujete. Skvělým příkladem je povedené krmítko pro ptáky, které je vyrobené ze staré pečicí formy na koláč. Má ideální tvar vhodný pro nasypání zrní tak, aby se nevysypalo. Stačí jen vyvrtat 4 otvory a zavěsit řetězy. Nevýhodou je opět absence stříšky, proto krmítko tohoto typu umístěte pod pergolu nebo na kryté místo.
Diskuse k článku