Herní strategie pomáhající při každodenním rozhodování


obr_1

V životě se najdou situace, kdy je dobré mít předem připravený plán, díky kterému budeme schopni zareagovat na různé nástrahy všedních dní. Rozmýšlení o možných alternativách jak vybruslit ze všemožných starostí při následné konfrontaci zjednoduší a hlavně zrychlí naši výslednou reakci. Dobrým a pravidelným tréninkem se pak z amatérů a neznalců postupem času stávají zkušení odborníci na danou problematiku, ať již se to týká práce, domácnosti, nebo třeba vztahů. Ve všech těchto a mnohých dalších případech se dá použít herní strategie například blackjacku, oblíbené karetní hry, která svou strategií připomíná nejednu každodenní situaci.

Důležité je znát svůj cíl

Život přináší pestrou škálu cílů, kterých chceme dosáhnout. Některé cíle jsou dlouhodobé, v řádu měsíců až let, jejichž správné definování a pečlivé sledování přináší největší radost. Vystudovat vysokou školu, sehnat si dobrou práci či založit rodinu sice nějakou chvíli trvá, zato se ovšem vyplnění setkává s dlouhotrvajícím uspokojením, které může překonat i nějaký ten krátkodobý nezdar. Jiné cíle jsou střednědobé, mezi ně se může řadit například nastolení útulné atmosféry v novém bytě či práce na své postavě.

V neposlední řadě jsou cíle krátkodobé, jako třeba obstarání surovin potřebných pro večerní vaření společné večeře s partnerem, zhlédnutí nějakého filmu nebo právě výhra v partičce blackjacku. Tady je princip výhry založen na dosažení součtu karet blíže 21 než krupiér, ovšem za předpokladu, že součet není přes oněch jedenadvacet. Karty při počítání mají stejnou hodnotu, jaká je na nich uvedená, kluk, královna a král se počítají za 10 a eso se dle vlastní rozvahy dá počítat jako 1 nebo 11. Hráč vždy začíná se dvěma kartami a následně jsou mu přidávány karty tak dlouho, než se mu bude součet zdát dost dobrý na výhru.

 

Zdroj obrázku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1f/JPAD_living_room.jpg/800px-JPAD_living_room.jpg

S rozvahou a plánováním

Je tedy třeba brát v potaz, zda je lepší například z 16 bodů další kartou získat 20 nebo oněch kýžených 21, či zda to není příliš velký risk a nebude snad větší pravděpodobnost přestřelení a vyřazení se ze hry. Podobná úvaha je i v běžném životě, kdy se rozmýšlíme mezi jednoduchou volbou a náročnější, která však má větší šanci na přínos. Je lepší vystudovat střední školu a zapojit se hned do pracovního procesu a vydělávat, zatímco ostatní ještě studují vysokou školu? Nebo raději přetrpět další 3 až 5 let a věřit, že s následným vysokoškolským titulem bude práce přínosnější a zároveň lépe ohodnocená?

 

Zdroj obrázku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3c/Convocation_week.jpg/1024px-Convocation_week.jpg

Toto dlouhodobé plánování je z velké části ovlivněno rodinnou výchovou. Oba vysokoškolsky vzdělaní rodiče budou dbát na kvalitní studium svého potomka, které mu potencionálně zaručí stejné pracovní možnosti jako jim samotným. Naopak tvrdě manuálně pracující nebudou mít možnost srovnání náročnosti studia a mohou tak pouze doporučit dosažení vyššího vzdělání. Vysokoškolský titul ovšem bezpodmínečně neznamená lepší práci, jelikož velká část vysokoškoláků nenajde uplatnění ve svém oboru, pokud vůbec v oboru vyžadujícím právě onen titul.

Při nalezení pracovní pozice je následné fungování v životě pevně spojeno s financemi. Sehnat si vlastní bydlení, zařídit si všechno vybavení bytu případně domu stejně jako uvážení výhodnosti bydlení blízko práce, zábavy nebo rodičů a s ní spojenou případnou výpomocí. Na jednu stranu je dobré mít práci za rohem a vyhnout se každodennímu dojíždění ať již z časového nebo finančního hlediska, na straně druhé je pak možnost svěřit své ratolesti rodinně založenému hlídání nespornou výhodou. Jistě se najdou i argumenty proti takové lokalitě bydlení, když například děláte hned ráno něco pro své zdraví a do práce jezdíte na kole nebo rovnou běháte, případně pokud je ve hře příliš častá až obtěžující frekvence návštěv rodičů nebo ještě hůře tchánů.

Investice s návratností

Podobná situace je s formou bydlení, kde je dlouho debatována výhoda či nevýhoda bydlení v podnájmu případně ve svém i za cenu dlouhé hypotéky. Je všeobecně známé, že placení nájmů nepřináší kromě možností noclehu nájemci žádné velké výhody. Každá investice do zařízení přijde totiž v součtu nazmar. S hypotékou umožňující nabytí financí pro koupi vlastního bydlení s sebou zase nese dlouhodobou nejistotu ohledně splácení. To se může stát obtížným v případě ztráty zaměstnání nebo zdravotních problémech neumožňujících další vykonávání povolání. Kdo se však jednou dobře naučí s penězi zacházet, má celkově vyhráno.

 

Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/90/Hammock_nap_on_patio.jpg/800px-Hammock_nap_on_patio.jpg

Vůbec nejhorší jsou pak půjčky na věci či služby, které se dále nezúročují. Vlastním bytem totiž ušetříte jistou částku na nájmu, která se tak může přesunout do splátek a platíte tak de facto sami sobě. Dovolená, spotřební elektronika či například automobil jsou naopak investice vyžadující relativně velké obnosy bez možnosti jejich dalšího zhodnocení. Dovolená kromě hezkých zážitků a případně nových známých další přísun na domácí účet neslibuje, stejně jako automobil, který však může ušetřit při správném užívání na jízdenkách na hromadnou dopravu. Elektronika či automobil jsou vůbec ideální zboží pro vícero uživatelů, kteří se podílí jak na jejich koupi, tak i samotném provozu.

Emoce přebíjí náklady

Nicméně je nezbytné mít na mysli, že člověk je tvor společenský a zábava má v našich životech svou neodmyslitelnou roli. Ať již se jedná o kulturu v divadle, hudba, sport či jiné hry, je čas od času potřeba zainvestovat a návratnost ve formě endorfinů může mít v dlouhodobém hledisku svou bezpochybnou roli v kvalitě našeho života. Psychická pohoda totiž usnadňuje zvládání náročných šedých situací spojených se stresem. Když tedy na chvíli vypneme a užijeme si dle svého gusta, můžeme dosáhnout lepších pracovních výsledků či zvládnout napětí v rodinném kruhu. Nesmírný podíl na tomto odpočinku má také příroda a čerstvý vzduch, který nám hlavu vyčistí nejlépe a nesmí tak v našich plánech chybět.

publikováno: 11. 2. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.