Hlavní zásady pro správné osvětlení kuchyňské linky


Každý, kdo vaří častěji než jednou ročně ví, že osvětlení kuchyňské linky je důležité.

V kuchyni tráví spousta lidí při přípravě jídla poměrně dost času. Správné a dostatečné osvětlení je tak nezbytností, bez které se nelze obejít. Základní pravidlo udává, že mimo centrálního světla v podobě klasického lustru je třeba v této místnosti rozmístit i další zdroje, především u pracovních ploch a sporáku. Osvětlení kuchyňské linky je proto třeba řešit s rozmyslem a není dobré dopouštět se chyb v podobě kompromisů. Světlo, ať už přirozené nebo umělé, významným způsobem ovlivňuje pocity při bydlení obecně.

Osvětlení kuchyňské linky je důležité i z hlediska bezpečnosti. Pokud si pod ruce nevidíte dobře, je jen otázkou času, kdy vás potká nějaké nepříjemné zranění v podobě pořezání nebo popálení. Platí, že kuchyňskou linku byste měli mít osvětlenou po celé její délce. Na trhu jsou k tomuto účelu k dostání speciální svítidla, která se umisťují ke konstrukci linky, případně jsou do ní instalovány. V poslední době se velké oblibě těší LED typy, které disponují dlouho výdrží a pro oči příjemnějším zabarvením produkovaného světla.

Osvětlení kuchyňské linky – důležitá doporučení

Osvětlení je třeba realizovat tak, aby pomohlo od největšího problému, tedy že při práci u linky si člověk stíní vlastním tělem. I proto se za nejvhodnější umístění považuje buď spodní strana horních skříněk, nebo speciální přídavná konstrukce s bodovým osvětlením. Světlo nesmí oslňovat, proto jsou častým zdrojem zářivkové trubice či LED žárovky. Chcete-li osvětlení kuchyňské linky vyvést do detailu, volte světla, která lze jednoduše v určitých stupních natáčet, a tím směrovat světelný proud přesně do míst, kde ho potřebujete mít.  

Osvětlení kuchyňské linky uvnitř

Na vnitřní prostor skříněk kuchyňské linky málokdo myslí, ale vyplatí se investovat i do osvětlení těchto prostor, zvláště u rozměrově většího nábytku, kde se často nachází velké množství nádobí, a tak je těžké mít o uspořádání přehled. Improvizovaně lze tento nedostatek vyřešit instalací přídavných kulatých LED světel, která lze nalepit například na bočnici či strop dané skříňky. Ovládání je pak zajištěno stiskem krytu žárovky.

4457073044_db132da657

Novinka: osvětlení kuchyňské linky pomocí LED pásů

Jak už bylo zmíněno na řádcích výše, v poslední době se jako osvětlení kuchyňské linky těší pozornosti LED pásky, které jsou opatřeny několika desítkami diod. Díky samolepicí úpravě se pak zcela jednoduše nalepí tam, kde je potřeba. Klasickým kabelem se pak připojí do zásuvky a spínačem se zapíná a vypíná. Je to snadné řešení pro ty, kteří nemají možnost zasahovat do kuchyně složitějšími konstrukcemi, ale potřebovali by osvětlení kuchyňské linky vylepšit.

Osvětlení kuchyňské linky je pro bezproblémový provoz v této místnosti naprosto nezbytné. I přes velká okna bývá v těchto místech šero a tma, což utváří horní skříňky, které však do většiny kuchyní patří. Pokud chcete osvětlení kuchyňské linky vyřešit, máte několik možností, o těch základních jste se dočetli v dnešním článku.

publikováno: 22. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.