Hledáte hezké moderní ubrusy? Pořiďte si běhouny na stůl


Běhoun-top

Hezký zdobený ubrus vytvoří sváteční atmosféru a dojem honosnosti během chvilky. Na trhu jsou nejrůznější druhy ubrusů, od igelitových po látkové z luxusních materiálů. Zvláštní kategorii ale tvoří běhouny na stůl, které zakryjí jen část stolu. Jsou perfektní na konferenční stoly, ale třeba i na kancelářské stoly. Výběr běhounů má svá specifika. Víte, jak běhouny na stůl vybírat?

Běhouny na stůl pro všechny tvary stolů

Pokud máte hezký stůl z masivního dřeva, byla by škoda jej celý zakrýt ubrusem. Běhouny na stůl tento problém decentně vyřeší, navíc vypadají luxusně. Spousta lidí si myslí, že se běhouny hodí jen na malé konferenční stolky do obýváku nebo dlouhé stoly obdélníkového tvaru. Středový ubrus ale vypadá perfektně i na stolech čtvercových nebo dokonce oválných. Důležité je vybrat správný materiál a barvu, ale především délku šířku.

Délka a šířka běhounů

Pokud budete vybírat nové běhouny na váš stůl, zaměřte se především na rozměry. Běhouny se obvykle prodávají ve stanovených rozměrech bez možnosti libovolného zkracování, proto už při nákupu myslete, na jaký stůl ubrus použijete. Naprosto zásadní je šířka běhounu. Šířka středového ubrusu by měla odpovídat minimálně polovině šířce stolu. 

Nezapomínejte ani na správnou délku. Zde máte volnější ruku, záleží na vás, jak moc bude nový ubrus přes stůl přesahovat. Doporučuje se však, aby byl přesah přes hranu stolu alespoň 15 centimetrů.

 

Běhouny na stůl vybírejte podle materiálu

Podobně jako jiné druhy ubrusů se i běhouny na stůl vyrábí z různých materiálů a liší se pak i svou cenou. Nejčastější jsou běhouny z látky, seženete ale i levné papírové nebo igelitové ubrusy. Při troše štěstí narazíte třeba na běhouny z bambusu.

Klasikou v podobě látkového bavlněného ubrusu nic nepokazíte, obzvláště, budete-li vybírat z dražších a kvalitnějších kusů. Při nákupu si zjistěte způsob údržby. Obzvláště v případě použití na jídelní stoly je možnost praní velmi důležitá.

Výběr barvy a vzoru podle ročních období

Pokud přemýšlíte, že si pořídíte běhouny na stůl, zamyslete se nad účelem použití a aktuálním ročním obdobím. Jiné běhouny použijete na svatbu a jiné zase do obývacího pokoje. Při slavnostních událostech se obvykle používají běhouny na stůl bílé barvy, pokud je středový ubrus jen bytovým doplňkem, vaše možnosti jsou takřka neomezené. 

Přečtěte si také, jak nádherně prostřít stůl a uchvátit hosty

Oblíbené jsou jednobarevné běhouny na stůl, které perfektně sladíte s celým interiérem. Ubrusy nevybírejte izolovaně, vždy se zamyslete nad tím, jaké barevné kombinace ve své domácnosti používáte a v jaké barvě máte stěny. Běhouny na stůl vybírejte i podle ročního období. Na jaře a v létě dejte přednost světlým teplým barvám (např. žluté nebo oranžové), na podzim použijte zelené nebo hnědé ubrusy, v zimě a během Vánoc jsou zase perfektní fialové, světle modré nebo červené. Nebraňte se ani středovým ubrusům s decentními vzory, ať už geometrickými obrazci nebo květinami.

Běhouny se hodí i na slavnostní tabuli

Byla by velká škoda používat běhouny na stůl pouze jako dekorační prvek na konferenční a kancelářské stoly. I na sváteční tabuli vypadají velmi honosně a stanou se předností kuchyně. Běhouny na jídelní stůl ale vždy vybírejte s ohledem na náročnost údržby a možnosti praní. S brzkým zašpiněním je v tomto případě potřeba počítat.

Navštivte prodejnu s bytovým textilem nebo bytovými doplňky a narazíte na řadu krásných středových ubrusů. Před pořízením běhounu si přeměřte šířku a délku stolu a popřemýšlejte nad vhodnými barevnými kombinacemi. 

publikováno: 26. 2. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.