Hliněné domy: ekologický a ekonomický návrat ke kořenům


Hliněné domy jsou sice v podstatě tradiční, ale v posledních letech se stávají čím dál oblíbenějšími

Jestliže se vám při zmínce o hliněných domech vybaví obydlí z pradávných časů, případně ty nejjednodušší stavby z rozvojového světa, pak na to rychle zapomeňte. I v současném stavebnictví mají hliněné domy své místo. Bydlí v nich ti, kdo se kromě vlastního pohodlí zaměřují i na co nejmenší poškození přírody. Kromě toho, že šetří životní prostředí, šetří i vaši peněženku. Levný materiál je to, co by mohlo hliněné domy zpopularizovat.

Hlína, kámen, dřevo. To jsou materiály prověřené staletími, kdy naši předkové ani jiné možnosti pro stavby neměli. Nepálená hlína se využívala ve všech končinách, například v Číně jsou stavby dochovány dodnes. V dobách, kdy zuřily živly s mnohem většími následky, než je tomu v současnosti, byla jejich hlavní devízou odolnost proti ohni.

Hliněné domy v současnosti

Hliněná stavení můžete obdivovat buď jako dochované stavby z let dávno minulých (dobře známé jsou ve Vlčnově nebo v Příkazech). Co bývalo běžné, dnes se stává výstředností – ovšem hliněné domy už nepatří do kategorie absolutních zvláštností. Do podvědomí širší veřejnosti se dostaly hlavně kvůli rekonstrukcím starších obydlí.

ČTĚTE TAKÉ: Nový článek o hliněných domech

Hlína jako stavební materiál

Pro výstavbu hliněných domů se používají jen a pouze přírodní materiály: základem je samozřejmě jílovitá zemina, součástí směsi pak bývá olej, rákos, vlna či jiné druhy hlíny. Pro zlepšení vlastností se pak využívají mnohé další prvky, jako například písek, štěrk, konopí, osiva nebo zvířecí srst. Ačkoliv hlavně poslední položka může vzbuzovat nedůvěru, není se čeho obávat.

  • Výroba cihly z nepálené hlíny je až čtyřicetkrát úspornější, než je tomu u klasické cihly
  • Jako přírodní materiál vytvoří velmi příjemné prostředí pro životVyužitelné suroviny

Všechny suroviny pro stavbu musí odpovídat fyzikálními i chemickými vlastnostmi: musí být suché, nerozpustné, stálé,hlineny odolné proti plísním, biologickému a bakteriálními rozkladu a také nesmí podléhat povětrnostním podmínkám či vlhkosti, plísním a hnilobě. Také je důležité zameřit se na toxicitu, žíravost nebo náchylnost ke korozi.
Vlastnosti směsi se pak liší dle použití, což ovlivňuje podíl složek jiných, než je hlína. Pro nosné konstrukce je třeba hutný materiál s velkou objemovou hmotností (rizikem je ale nízký tepelný odpor a je třeba zateplovat). S vylehčujícími příměsemi pak schopnost izolace stoupá.

Před samotným stavebním procesem je také nutno provést zkoušky použitelnosti dané hlíny. Základní vlastností je např. tučnost nebo vápnitost. Dále se zkoumá vlhkost, vaznost, pevnost v tlaku nebo odolnost proti vodě.

Kolaudace hliněných domů: Případné problémy při kolaudaci by nastat neměly. Ačkoliv nejsou tyto stavby zrovna časté, při kvalitně odvedené práci žádné komplikace nehrozí. Hasiči i hygienici jsou informování dobře. 

Kolaudace hliněných domů: Případné problémy při kolaudaci by nastat neměly. Ačkoliv nejsou tyto stavby zrovna časté, při kvalitně odvedené práci žádné komplikace nehrozí. Hasiči i hygienici jsou informování dobře. 

Hliněné domy a jejich výhody a nevýhody

  • levný stavební materiál, snadná stavba svépomocí
  • příjemné klima
  • nehořlavost, vysoká trvanlivost
  • při špatné volbě materiálu pro směs nebo stavebníku postupu horší izolační vlastnosti

 

Titulní foto: http://www.alive.com/articles/view/21745/modern_mud_huts

Další foto: http://biomearchitects.wordpress.com/category/bangalore-architects/

 

publikováno: 9. 6. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.