Hydroizolace koupelny zabrání prosakování vlhkosti i vzniku plísní


hydroizolace koupelny3

Pokud plánujete kompletní rekonstrukci koupelny nebo realizaci novostavby, neazapomeňte na aplikaci kvalitní hydroizolace. I když hydroizolační vrstva není vidět, protože je ukrytá pod obkladačkami a dlažbou, má velmi důležitý úkol. Zabraňuje totiž pronikání vody a vlhkosti do zdiva a podlah a pomáhá i v boji proti vzniku plísní. Víte, kde všude se má hydroizolační vrstva nacházet, jak ji správně aplikovat a na co nezapomenout?

Co je to hydroizolace koupelny

Hydroizolace koupelny se nejčastěji provádí použitím speciální stěrky s vysokou izolační schopností. Její aplikací se na obvodových stěnách i podlahách vytvoří tenká vodotěsná vrstva, která až 100% zabrání pronikání vody a vlhkosti dále do zdiva či jiného podkladového materiálu. Především v koupelnách je použití hydroizolace velmi důležité, protože minimalizuje rizika prosakování vody do stěn skrze spáry obkladů a dlažeb.

Právě vysoká vlhkost a nekvalitní hydroizolace jsou hlavními příčinami vzniku plísní, odpadávání omítky či praskání stěn. Pokud při rekonstrukci koupelny či její výstavbě výběr a aplikaci hydroizolační vrstvy nepodceníte, riziko prosakování vlhkosti do zdí a podlah snížíte na minimum.

Hydroizolace ochrání před katastrofou v bytě

Bydlíte-li v bytovém domě, jistě si dovedete představit, jak velkým a nepříjemným problémem je vytopení koupelny způsobené havárií nebo vlastním zaviněním. V bytových koupelnách bez kvalitní hydroizolace voda velmi rychle prosákne do nižších pater a na stropech i stěnách sousedů se projeví v podobě nevzhledných fleků a vlhkých map. Pokud by přitom v bytě byla použita kvalitní hydroizolace, k průsaku do struktury podlahy a následně i spodních pater by vůbec nedošlo.

Kde všude má být hydroizolace aplikovaná

Chcete-li dosáhnout maximální ochrany proti pronikání vlhkosti, můžete hydroizolační vrstvu aplikovat po celé ploše stěn a podlah. Takové řešení je však finančně náročné a nadstandardní. Ve většině případů se proto přistupuje k aplikaci hydroizolační stěrky na podlaze a do výšky 10 až 20 cm nad úroveň podlahy.

Hydroizolace by měla být aplikována také v prostoru kolem vany, umyvadla či sprchového koutu. Obzvláště kvalitní hydroizolace musí být použita v případě sprchových koutů bez vaničky, u kterých je odvod vody zajištěn podlahovým žlabem. Je důležité vybírat kvalitní žlab, který zajistí rychlý odtok vody a bude se snadno čistit.

hydroizolace koupelny

Nezapomeňte na hydroizolaci v okolí podlahových žlabů

V koupelnách s bezvaničkovými sprchovými kouty dochází k přímému kontaktu obkladů a dlažeb s vodou. Spáry vodu nedokážou zcela zadržet, proto se musí především v těchto místech použít velmi kvalitní hydroizolační nátěr s vysokou úrovní zabezpečení proti vodě. V opačném případě by brzy došlo k poškození podkladové vrstvy pod obkladem a k plesnivění ve stěnách.

Důležitým prvkem každého sprchového koutu bez vaničky je podlahový žlab. Ten musí být zabudovaný v podlaze takovým způsobem, aby dokonale těsnil a vodu odplavil z povrchu podlahy co nejrychleji. Podlahové žlaby se montují dvojím způsobem – buď do prostoru, nebo ke stěně sprchového koutu.

Ve druhém případě pořizujte jen kvalitní podlahové žlaby, které jsou vybaveny vertikálním izolačním límcem. Takové žlaby vyrábí na českém trhu například břeclavská společnost ALCAPLAST. Žlab je vybaven vertikálním izolačním límcem, který je nastavitelný, a umožňuje použití k jakémkoliv obkladů o tloušťce 6 až 12 mm. Tento límec se následně překryje vrstvou hydroizolace a obkladem stěny. Díky tomu zajistí co nejvyšší úroveň odolnosti proti pronikání vlhkosti.

Jak správně nanášet hydroizolační vrstvu

Hydroizolační nátěr v koupelně se musí nanášet na očištěnou, odmaštěnou a suchou podkladovou vrstvu. Výhodou moderních jednosložkových i dvousložkových nátěrů je jejich univerzálnost. Nátěry lze použít na různé materiály – od cihel přes pórobeton po sádrokarton. Hydroizolace se v první řadě nanáší do rohů místnosti, a to pomocí hladítka, válečku nebo štětce. Právě rohy a prostupy musí být opatřeny hydroizolační vrstvou co nejpečlivěji.

Následně se pokračuje na ploše podlahy a v dalších částech koupelny. Přechody mezi podlahou a stěnami se pak opatřují speciálními těsnicími páskami, které izolaci zpevní v těch nejnamáhavějších místech. Hydroizolace se podle konkrétního typu nanáší v několika vrstvách, a to ideálně po 24 hodinách schnutí. Na izolační vrstvu se následně nanáší lepidlo na obklady a pokračuje se v samotném procesu obkládání.

V minulosti se ochrana proti pronikání vody řešila aplikací speciálních fólií či asfaltových pásků. Dnes se hydroizolace provádí s využitím zmiňovaných tekutých nátěrů, které zajistí maximální ochranu proti vodě a vlhkosti. Výhodou stěrek je jednoduchost aplikace, rychlost schnutí, vysoká schopnost izolace a možnost aplikace i v hůře dostupných místech. I proto je důslednost a pečlivost při aplikaci hydroizolace koupelny velmi důležitá.

publikováno: 7. 6. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.