Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků


Hydroponie: sklízejte dříve

Pěstovat okrasné rostliny bez půdy? S metodou hydroponie žádný problém. Květináče bez vrstvy zeminy nabízí výhody pro prostředí, kde je důležitá hygiena. Hydroponický roztok snadno dodává vhodnou skladbu živin, což zase přináší výhody třeba pro velkokapacitní pěstírny zeleniny, kde je důležitá rychlost růstu a množství úrody. Hydroponie je využitelná ale jen v interiérech.

 

Využití roztoků není záležitostí moderních technologií a postupů. Hydroponii využívali už ve starém Řecku, její výhody jsou ale ceněny také v dnes. Do okolí se neuvolňují z půdy alergeny, a tak ji ocení i alergici.

Bez starostí o zálivku a s dostatkem živin

Hydroponie vyřeší problém s nedostatečnou nebo naopak přehnanou zálivkou a uhníváním kořenů. Odpadá tak starost o každodenní přísun vody, přesto je její dostatek optimální a rostlina tak rychleji roste a sílí. K tomu přispívá skladba živin přesně podle potřeb jednotlivých druhů. Přesný poměr látek umožňuje rychlejší zakořenění a růst. U užitkových rostlin se proto sklízí dříve a častěji, okrasné květiny se zase pyšní bohatším olistěním nebo většími květy.

Většina rostlin pro hydroponické pěstování se dováží z Nizozemí. Vybírat si můžete z mnoha druhů, avšak vždy záleží na konkrétních pomínkách: množství světla, teplotě prostředi a vzdušné vlhkosti.

Využití roztoků není záležitostí moderních technologií a postupů. I když hydroponii využívali už ve starém Řecku, její výhody jsou ceněny také v dnes. Do okolí nejsou z půdy uvolňovány alergeny, a tak ji ocení i alergici.

Hydroponický živný roztoky

Rostliny pěstované hydroponicky se ničím neodlišují – vykvétají v obvyklém období a potřebují vegetační klid stejně, jako kdyby byly pěstované v substrátu.
Rozdíl je jen ve složení tekutiny, která představuje jediný zdroj živin. Nároky na její složení jsou tak o něco jiné. Základní prvky (dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík, síra, železo) a stopové prvky musí být ve vhodném poměru. Roztok si nemusíte míchat sami, kupuje se rovnou hotový, ale je třeba vybrat vhodnou koncentraci. Příliš nasycený roztok rostlině neprospívá stejně jako tekutina s nízkým obsahem potřebných látek.

Speciální květináče ze dvou nádob

Květináč určený k hydroponickému pěstování poznáte snadno. Má dvojitý obal – jedna část slouží pro usazení květiny, do druhé se nalévá roztok. Propustnými stěnami se dostane ke kořenům a rostlina tak má potřebnou výživu.
Vyrabí se z různých materiálů (od plastových, přes keramické, až po květináče kameninové), nikdy na něm ale nesmí chybět stupnice, díky které poznate množství roztoku v nádobě. Kvůli hnilobě do něj musí zasahovat jen kořeny, kořenový váček by v kontaktu s tekutinou začal zahnívat.

Většina rostlin pro hydroponické pěstování se dováží z Nizozemí. Vybírat si můžete z mnoha druhů, avšak vždy záleží na konkrétních podmínkách: množství světla, teplotě prostředí a vzdušné vlhkosti.

Pěstujte zeleninu i pokojové květiny

Hydroponie si získala své příznivce díky snadnější péči, kdy rostlinám jen málokdy chybí živiny. To se drazí na jejich prvotřídním vzhledu. Nesmíte však zapomínat na pravidelné doplňování roztoku – zpravidla ale stačí dolévat asi jednou za 14 dní. Rostliny nemusí mít hladinu roztoku stále na maximum, dokonce se doporučuje ponechat jednou za čas stav roztoku 2 až 3 dny na nejnižší hranici.

- hydroponické pěstování rostlin využívá pro její "zasazení" keramzit – přírodní materiál z jílu, kterým se rostlina zasype. Jedná se o přírodní materiál z expandovaného jílu
- rostlinám při hydroponii nehrozí nákazy chorobami, které na sebe váže půda
- vyhnete se přelití i zbytečnému vyschnutí
- díky hydroponii můžete pěstovat květiny i v koupelně bez toho, aby uvadaly kvůli přílišnému vlhku
- pozor na chlad a prvan, který nedělá hydroponicky pěstovaným druhům dobře
- rostliny rostou díky neustálému přísunu živin rychle: kořeny sílí, cyklus nic nebrzdí a tak rychle vykvetou a případně i brzy plodí

Pokojové rostliny pro hydroponii

Hydroponie se týká převážně rostlin, které vynikají listy. Ty jsou díky dostatku živin svěží, zdravě barevné a pevné.

  • Fíkusy,
  • Anturie
  • Lopatkovec
  • Filodendrony
  • Palmy

Hydroponie se nehodí pro druhy, kterým se mění rytmus zálivky podle období. Týká se to klívie, vánočních a velikonočních kaktusů, nevyhovuje ani cibulovinám a hlíznatým rostlinám.

Vysazujete-li více rostlin do jedné větší nádoby, pak pro každou zvolte samostatnou nádobu. Kořeny těchto rostlin jsou totiž velmi bujné, a pokud jim neomezíte prostor, pak se nekontrolovaně propletou.

Pokud vás už nudí zaběhlé postupy, můžete se pustit do experimentů s hydroponií!

Užitkové rostliny pro hydroponii

Hydroponické pěstování zeleniny se rozšířilo až nedávno. Oblibu si hydroponie získala pro možnost kontrolovaného přísunu živin, díky nimž roste zelenina rychleji a lépe. Nevyžaduje ani tolik prostoru a díky kontrole se nešíří choroby a škůdci, což znamená jediné: zemědělci nemusí sahat po pesticidech. Vypadá to, že lidstvo našlo ideální způsob pěstování. Hydroponicky pěstované zelenině ale chybí jedna podstatná vlastnost – typická chuť plodů, která je získávaná ze slunce.

Pěstují se takto saláty, rajčata (plodí více a navíc ještě dříve), okurky, fazole, chřest, pórek, ředkvičky, dýně, hrášek a řadu další zeleniny. Zkušenější pěstitelé nemají problém s ovocem -  jahodami, borůvkami, ostružinami, malinami a dalším.
Možná trochu překvapivě si touto cestou vypěstujete i bylinky - rukolu, bazalku, majoránku, tymián, mátu a mnoho dalších. 

Vedle hydroponie se objevuje ještě metoda aeroponie. Kořeny při ní mají zajitěný dostatečný přísun vzduchu. Také nevyužívá substrát, protože kořeny volně visí a živiny jsou jim dodávány rozprašovačem. Existují ale systémy, které všechny procesy automatizují. Na speciálních sloupech se pěstují třeba jahody – pořízením hydroponického kitu se do jejich pěstování můžete pustit i vy.

Pokud vás už nudí zaběhlé postupy, můžete se pustit do experimentů s hydroponií!

publikováno: 13. 11. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.