Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků

Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků

Pěstovat okrasné rostliny bez půdy? S metodou hydroponie žádný problém. Květináče bez vrstvy zeminy nabízí výhody pro prostředí, kde je důležitá hygiena. Hydroponický roztok snadno dodává vhodnou skladbu živin, což zase přináší výhody třeba pro velkokapacitní pěstírny zeleniny, kde je důležitá rychlost růstu a množství úrody. Hydroponie je využitelná ale jen v interiérech.

 

Využití roztoků není záležitostí moderních technologií a postupů. Hydroponii využívali už ve starém Řecku, její výhody jsou ale ceněny také v dnes. Do okolí se neuvolňují z půdy alergeny, a tak ji ocení i alergici.

Bez starostí o zálivku a s dostatkem živin

Hydroponie vyřeší problém s nedostatečnou nebo naopak přehnanou zálivkou a uhníváním kořenů. Odpadá tak starost o každodenní přísun vody, přesto je její dostatek optimální a rostlina tak rychleji roste a sílí. K tomu přispívá skladba živin přesně podle potřeb jednotlivých druhů. Přesný poměr látek umožňuje rychlejší zakořenění a růst. U užitkových rostlin se proto sklízí dříve a častěji, okrasné květiny se zase pyšní bohatším olistěním nebo většími květy.

Většina rostlin pro hydroponické pěstování se dováží z Nizozemí. Vybírat si můžete z mnoha druhů, avšak vždy záleží na konkrétních pomínkách: množství světla, teplotě prostředi a vzdušné vlhkosti.

Využití roztoků není záležitostí moderních technologií a postupů. I když hydroponii využívali už ve starém Řecku, její výhody jsou ceněny také v dnes. Do okolí nejsou z půdy uvolňovány alergeny, a tak ji ocení i alergici.

Hydroponický živný roztoky

Rostliny pěstované hydroponicky se ničím neodlišují – vykvétají v obvyklém období a potřebují vegetační klid stejně, jako kdyby byly pěstované v substrátu.
Rozdíl je jen ve složení tekutiny, která představuje jediný zdroj živin. Nároky na její složení jsou tak o něco jiné. Základní prvky (dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík, síra, železo) a stopové prvky musí být ve vhodném poměru. Roztok si nemusíte míchat sami, kupuje se rovnou hotový, ale je třeba vybrat vhodnou koncentraci. Příliš nasycený roztok rostlině neprospívá stejně jako tekutina s nízkým obsahem potřebných látek.

Speciální květináče ze dvou nádob

Květináč určený k hydroponickému pěstování poznáte snadno. Má dvojitý obal – jedna část slouží pro usazení květiny, do druhé se nalévá roztok. Propustnými stěnami se dostane ke kořenům a rostlina tak má potřebnou výživu.
Vyrabí se z různých materiálů (od plastových, přes keramické, až po květináče kameninové), nikdy na něm ale nesmí chybět stupnice, díky které poznate množství roztoku v nádobě. Kvůli hnilobě do něj musí zasahovat jen kořeny, kořenový váček by v kontaktu s tekutinou začal zahnívat.

Většina rostlin pro hydroponické pěstování se dováží z Nizozemí. Vybírat si můžete z mnoha druhů, avšak vždy záleží na konkrétních podmínkách: množství světla, teplotě prostředí a vzdušné vlhkosti.

Pěstujte zeleninu i pokojové květiny

Hydroponie si získala své příznivce díky snadnější péči, kdy rostlinám jen málokdy chybí živiny. To se drazí na jejich prvotřídním vzhledu. Nesmíte však zapomínat na pravidelné doplňování roztoku – zpravidla ale stačí dolévat asi jednou za 14 dní. Rostliny nemusí mít hladinu roztoku stále na maximum, dokonce se doporučuje ponechat jednou za čas stav roztoku 2 až 3 dny na nejnižší hranici.

- hydroponické pěstování rostlin využívá pro její "zasazení" keramzit – přírodní materiál z jílu, kterým se rostlina zasype. Jedná se o přírodní materiál z expandovaného jílu
- rostlinám při hydroponii nehrozí nákazy chorobami, které na sebe váže půda
- vyhnete se přelití i zbytečnému vyschnutí
- díky hydroponii můžete pěstovat květiny i v koupelně bez toho, aby uvadaly kvůli přílišnému vlhku
- pozor na chlad a prvan, který nedělá hydroponicky pěstovaným druhům dobře
- rostliny rostou díky neustálému přísunu živin rychle: kořeny sílí, cyklus nic nebrzdí a tak rychle vykvetou a případně i brzy plodí

Pokojové rostliny pro hydroponii

Hydroponie se týká převážně rostlin, které vynikají listy. Ty jsou díky dostatku živin svěží, zdravě barevné a pevné.

  • Fíkusy,
  • Anturie
  • Lopatkovec
  • Filodendrony
  • Palmy

Hydroponie se nehodí pro druhy, kterým se mění rytmus zálivky podle období. Týká se to klívie, vánočních a velikonočních kaktusů, nevyhovuje ani cibulovinám a hlíznatým rostlinám.

Vysazujete-li více rostlin do jedné větší nádoby, pak pro každou zvolte samostatnou nádobu. Kořeny těchto rostlin jsou totiž velmi bujné, a pokud jim neomezíte prostor, pak se nekontrolovaně propletou.

Pokud vás už nudí zaběhlé postupy, můžete se pustit do experimentů s hydroponií!

Užitkové rostliny pro hydroponii

Hydroponické pěstování zeleniny se rozšířilo až nedávno. Oblibu si hydroponie získala pro možnost kontrolovaného přísunu živin, díky nimž roste zelenina rychleji a lépe. Nevyžaduje ani tolik prostoru a díky kontrole se nešíří choroby a škůdci, což znamená jediné: zemědělci nemusí sahat po pesticidech. Vypadá to, že lidstvo našlo ideální způsob pěstování. Hydroponicky pěstované zelenině ale chybí jedna podstatná vlastnost – typická chuť plodů, která je získávaná ze slunce.

Pěstují se takto saláty, rajčata (plodí více a navíc ještě dříve), okurky, fazole, chřest, pórek, ředkvičky, dýně, hrášek a řadu další zeleniny. Zkušenější pěstitelé nemají problém s ovocem -  jahodami, borůvkami, ostružinami, malinami a dalším.
Možná trochu překvapivě si touto cestou vypěstujete i bylinky - rukolu, bazalku, majoránku, tymián, mátu a mnoho dalších. 

Vedle hydroponie se objevuje ještě metoda aeroponie. Kořeny při ní mají zajitěný dostatečný přísun vzduchu. Také nevyužívá substrát, protože kořeny volně visí a živiny jsou jim dodávány rozprašovačem. Existují ale systémy, které všechny procesy automatizují. Na speciálních sloupech se pěstují třeba jahody – pořízením hydroponického kitu se do jejich pěstování můžete pustit i vy.

Pokud vás už nudí zaběhlé postupy, můžete se pustit do experimentů s hydroponií!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Máme to teď čerstvě podepsané. Vysvětlili nám to celkem srozumitelně, prostě v létě ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Elektřina, která drží krok s dobou

Kvalitní elektroinstalace se nepozná na první pohled, ale poznáte ji tehdy, když všechno funguje, jak má. V tomhle článku se mrkneme na to, proč se vyplatí mít po boku spolehlivého elektrikáře, co všechno dnes ...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Není Kyjov jako Kyjov

Když se řekne Kyjov, každému se vybaví město u Hodonína v Jihomoravském kraji známé folklorní kulturou a tradicemi. Dnes se dozvíte, že není Kyjov jako Kyjov. V České republice máme město nebo obec s názvem Kyj...

Když nechceš jen pojištění, ale parťáka na tvojí straně

Nabídek pojištění je všude plno. Ale jak poznat tu dobrou? V článku zjistíš, proč se vyplatí mít po boku někoho, kdo tomu rozumí a fakt ti pomůže – ne prodá jen další papír. A taky ti ukážeme, kdo to dělá pocti...

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Rozkvetla vám levandule? Připravte si domácí sirup, který voní létem

Levandule je královna letních zahrad. Vypadá krásně, voní omamně a navíc se dá skvěle využít v kuchyni. Pokud ji máte plný záhon, nastal ideální čas na domácí levandulový sirup. Příprava je jednoduchá, výsledek...