Hygge styl bydlení kombinuje prvky venkova s modernou


Hygge styl bydlení14

Dánský koncept hygge proniká do životního stylu i bydlení a sklízí úspěchy po celém světě. Podle nejednoho průzkumu patří právě Dánové mezi nejšťastnější etnickou skupinu vůbec. Zdá se, že mají recept na štěstí. Pojďme se vydat po stopách štěstí, poznejme význam slova hygge a popišme si, jak se odráží ve stylu bydlení. Vytvořit si domov, ve kterém se budeme cítit šťastně, je snazší, než se zdá.

Hygge – šťastný způsob života

Je těžké popsat význam slova hygge. Nejde totiž o styl bydlení v pravém slova smyslu a vlastně ani o filozofický směr. Hygge je slovo vyjadřující emoci štěstí. Někteří interpretují hygge jako hledání cesty ke klidu nebo útulna na duši. Tyto emoce se pak odráží i ve stylu bydlení, které má vést k uklidnění, relaxaci, odpočinku.

Čtěte také: Skandinávský styl bydlení

Možná i vy žijete v duchu hygge a ani o tom nevíte. Právě teď odpočíváte ve svém oblíbeném křesle, posloucháte příjemnou hudbu a popíjíte svůj oblíbený čaj? Tak přesně o tom hygge je! Zamyslete se, jestli váš život není až moc hektický a nezaslouží si trochu zklidnění a pohody. Inspirujte se Dánskem a dalšími severskými státy, jejichž obyvatelé si dokážou užít a zpříjemnit každou chvilku doma i venku.

Jak se hygge odráží v bytovém designu

Bytoví designéři a architekti hledají v hygge inspiraci. Pokud se podaří navrhnout interiér, který bude vyvolávat pocit štěstí a pohody, byl úkol designéra splněný. Hygge jde ruku v ruce se skandinávským stylem, který kombinuje prvky venkova s modernou. Pracuje s přírodními materiály, rustikálním nábytkem nebo čalouněním. To vše však okořeňuje příklonem k minimalismu, tvarové jednoduchosti a čistému designu.

Dekorace vykouzlí úsměv na tváři

Interiéry navržené v souladu s hygge jsou plné zajímavých dekorací a předmětů, které vykouzlí úsměv na tváři. Sterilní prostředí bez jediné vzpomínky nebo okrasného předmětu zkrátka k hygge nepatří. Pořiďte si do své domácnosti doplňky z přírodních materiálů (například šišky), zakomponujte do prostoru výrobky z hebkých přírodních tkanin a doplňte interiér o různé geometrické vzory. Cokoliv, co váš byt zútulní, je v souladu s hygge. Dejte si však pozor, abyste to s množstvím dekorací nepřehnali.

Vytvořte si doma svůj relaxační koutek

Pokud si ve své domácnosti vytvoříte alespoň malý útulný koutek, který vám poskytne dokonalé zázemí pro zklidnění a relaxaci, budete o krok blíž ke štěstí v duchu hygge. Relaxační koutek neboli hyggekrog si zařiďte podle svých preferencí a vkusu. Rozhodně nesmí chybět kus nábytku, na kterém se vám bude dobře sedět nebo ležet. Je na vás, sáhnete-li po pohodlném křesle, malé pohovce nebo sedacím vaku.

Relaxační koutek umístěte tam, kde vás nebudou další členové domácnosti rušit. Pořiďte si pohodlnou deku, kterou se v chladnějších dnech přikryjete a která vám přinese pocit pohody a bezpečí. Perfektní jsou takové kouty, které poskytují nádherné výhledy z oken nebo balkonových dveří. Dobře poslouží i široký a dostatečně hluboký parapet v okenním výklenku, ze kterého si snadno vytvoříte hnízdečko klidu. Nezapomeňte si pořídit odkládací stolek, dekorativní předměty a svíce, které k hygge neodmyslitelně patří.

Svíčky k hygge neodmyslitelně patří

Pokud bychom měli vybrat jeden charakteristický prvek, který ke konceptu hygge neodmyslitelně patří, bez váhání zvolíme svíčky. Zeptejte se Dána, so si v souvislosti s hygge vybavení. Pravděpodobně vám odpoví, že svíčky. Ty vytváří tu pravou hřejivou atmosféru a působí na naše smysly. Pokud sáhnete po vonných svíčkách, užijete si domácí aromaterapii. Sedněte si v podvečer do svého relaxačního koutku a zapalte svíčku. Uvidíte, že se pocity štěstí rychle dostaví.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU:

7 TIPŮ, JAK ZAŘÍDIT BYDLENÍ V DUCHU HYGGE

Nenechte si ujít další tematicky podobné články:

publikováno: 28. 4. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.