I koupelna bez oken může mít dostatek světla


I_koupelna_bez_oken_m__e_m_t_dostatek_sv_tla_Fotolia_414687_XS_normal

Panelákové koupelny a někdy i ty, jež jsou součástí domu, se potýkají s problémem, který v konečném důsledku ovlivňuje útulnost interiéru. Tím je absence oken a z ní pramenící nedostatek světla. Pokud však bude osvětlení rozmístěno s rozmyslem, je možné se zmiňovaného problému efektivně zbavit a koupelna bude plná světla a tedy velmi příjemná.

I když umělé světlo nikdy nenahradí to přirozené, které do místností proudí skrze okna a prosklené výplně dveří, dá se s ním v koupelně docílit toho, že v ní nebudou žádná stinná místa. Správné řešení pak vychází především z dispozic takové koupelny a volby vhodných prvků, jimiž lze koupelnu prosvětlit.

Záleží, zda je koupelna malá či velká

Základním kritériem při prosvětlování koupelny je samozřejmě její velikost. Koupelna  s rozměry maximálně do 10 m2 vystačí s klasickým stropním světlem, v němž bude zářit žárovka 60 W až 100 W. Jeho funkci podpoří i doplňkové osvětlení zrcadla. Koupelna nad 10 m2 vyžaduje lepší světelné zázemí. Obecně u ní platí, že žárovky se doporučují v hodnotě přibližně 65 W na m2 plochy podlahy. U zářivek je nutno počítat s 25 W na každý m2, aby bylo v koupelně světlo postačující pro vykonávání běžné hygieny a dalších potřebných činností.

Koupelna potřebuje zrcadla

Nejen klasický zdroj umělého světla pomůže prosvětlit tmavou koupelnu. Pomohou také zrcadla a plochy ze skla. V obou případech totiž dojde k tomu, že obrazy ploch daný prostor opticky zvětší a odrážené světlo se dostane do každého koutu. Menší koupelna znamená jedno či dvě, ve větší je možné experimentovat s větším množstvím zrcadel a zrcadlových či skleněných ploch v podobě polic a estetických doplňků. Před samotnou instalací však efekt vyzkoušejte, aby ho nebylo přespříliš. Koupelna by tak byla přesvícená a nepříjemná.

Když se koupelna předělává, myslete na luxfery

V případě, že je možnost řešit nedostatek světla i stavebními úpravami v obydlí, přijdou vhod luxfery, což jsou skleněné tvárnice, skrz které lze propouštět světlo, aniž by bylo rozpoznatelné, co se nachází na druhé straně. Mohou se umístit pouze ke stropu, nebo s nimi lze nahradit jednu ze stěn, aby byla koupelna přirozeně prosvětlená. Luxfery navíc nemusí být pouze mléčné, poslední dobou stoupá obliba barevných variant, které tak mohou doladit interiér dle potřeby a stylu, ve kterém byl navržen.

Koupelna by měla být zařízena tak, aby byla funkční a zároveň pohodlná, kde se všichni, kdo ji navštíví, cítí uvolnění. K tomu pomáhá právě i světlo, co pozitivním způsobem ovlivňuje lidskou psychiku. Určitě by tedy nemělo být zanedbáno a koupelna by ho měla mít dostatek.

publikováno: 15. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.