I malá koupelna může oplývat nevšedními nápady a příjemným prostředím


I malá koupelna může oplývat nevšedními nápady a příjemným prostředím

Malá koupelna je problém, se kterým se musí vypořádat především majitelé a obyvatelé panelákových bytů, kde je často pro koupelnu vyhrazen prostor, který je pro základní parametry této místnosti nedostatečným. V takových situacích přichází na řadu nutnost udělat kompromisy, aby i malá koupelna byla velkým zázemím pro denní očistu, relaxaci a odpočinek.

I koupelna v paneláku se dá zařídit tak, aby byla nejen funkční, ale také pěkná a bezpečná pro všechny její uživatele (o tom si ostatně můžete více přečíst v tomto článku). Je však potřeba následovat osvědčená doporučení, která pomohou zařídit malý prostor dle požadavků a k plné spokojenosti. Inspirovat se můžete i v dnešním článku. Malá koupelna totiž nemusí být problém, právě naopak.

I malá koupelna může být vysoce komfortní

Ač se to zdá mnohým nemožné, i malá koupelna může být dostatečně vzdušná a v rámci svých možností prostorná. Je jen nutné rozmyslet se, co do ní umístit. Velkým břemenem je například pračka, kterou lze efektivně provozovat i v kuchyni, aniž by se dispozice této místnosti nějak omezily (více se dozvíte ZDE). Je třeba přemýšlet nad kompromisem, který v konečném důsledku povede k tomu, že v koupelně budete mít vybavení, bez něhož se určitě neobejdete, avšak ve variantách úsporných v otázce nároků na volný prostor.

Typickým příkladem je nábytek. Skříňky totiž nemusí stát na zemi, můžete volit závěsné modely, díky kterým zůstane podlaha i nadále volná. Využijte také rohy a pořizujte poličky, koše a další odkládací a úložné prostory, které tvarem do rohu zapadnou. Pomohou i různé háčky, madla a pořadače, které lze pověsit na zeď. Místo zrcadla se vyplatí zrcadlová skříňka, plastovou nádobu na prádlo plně nahradí látková s konstrukcí, kterou lze při nepoužívání jednoduše složit a uložit, aby nepřekážela. Mobilní, skládací a funkčně řešené vybavení je do malé koupelny základním tipem.

Malá koupelna – sprchový kout nemusí být nutností

Vůbec největší pozornosti se během zařizování malé koupelny dostává stěžejním prvkům, a to umyvadlu, vaně a sprchovému koutu. Primárně se do malé koupelny doporučuje samozřejmě sprchový kout, který využívá její rozměry do výšky, výrobci však v dnešní době přinášejí i řešení, kdy se výhody vany a koutu vzájemně kombinují. Vany menších rozměrů se zástěnou pak dokážou uspokojit nároky těch, co dávají přednost očistě v podobě sprchy, ale i těch, kteří se rádi ponoří do vany plné horké vody.

I klasické vany jsou k dostání v různých asymetrických tvarech, aby bylo možné je umístit do koupelny, co není příliš rozlehlá. Mají tak jednu stranu zkosenou či lehce sníženou, a tak lze nad ní namontovat umyvadlo, čímž se také ušetří další potřebné centimetry. Ostatně – umyvadlo je možné pořídit i velmi malých rozměrů, aby nezabíralo zbytečný prostor. Některé typy mohou mít větší hloubku, aby i v celkovém menším provedení uchovávaly komfort používání.

Barvy dokážou zázraky – v malé koupelně to platí dvojnásob

Nejen vhodně vybrané vybavení je však pro malou koupelnu důležité. I barvy obkladů či výmalby dokážou ovlivnit dispozice prostoru. Volte pastelové a teplé barvy, které místnost opticky zvětší a budou působit pozitivně na psychiku. Skvělým tipem je žlutá, zelená, světle hnědá, oranžová, modrá či červená, vždy nejlépe v kombinaci s bílou, případně jiným neutrálním tónem.

S barvou stěn souvisí i velikost a formát obkladového materiálu. Dříve se doporučovalo vyvarovat se v malých koupelnách obkladů velkých rozměrů. Dnes to již neplatí. Pokud nebude takový obklad tmavý, aby místnost opticky zmenšoval, je možné ho bez omezení užít. Výsledek bude působit velmi čistým a sjednoceným dojmem, který navíc ocení nejedna hospodyňka při následném čištění, kdy ubude při úklidu nenáviděných spár. Kombinací velkých a miniaturních velikostí obkladů dostane navíc malá koupelna šmrnc a originální nápad, kterým lze velice efektivně vytvářet pomyslné oddělení jednotlivých zón v místnosti.

Trápí-li vás, že je vaše koupelna malá, zkuste její prostředí zpříjemnit doporučeními, která jsme nastínili na řádcích výše. Uvolněte prostor, použijte pozitivní barvy, mějte dostatek osvětlení a pomozte si zrcadly či skleněnými doplňky, co také opticky zvětší prostor a dodají mu na dynamice, kterou kvůli svým rozměrům malá koupelna postrádá. Pamatujte na to, že i malá koupelna může být příjemná, jen je třeba vyvarovat se chybám při zařizování, při kterém rozhodují i detaily.

 

Zajímavé tipy:

  • o vytápění malé koupelny se snadno postará koupelnový žebřík, který poslouží i jako držák na ručníky
  • nedostatek světla vyřeší stěna z luxfer
  • lesklé povrchy opticky zvětšují
  • malá pračka do výše 67 cm se vejde i pod umyvadlo
  • vertikální proužky jako výzdoba stěn také opticky zvětší prostor

 

 

publikováno: 13. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.