Ideální vlhkost vzduchu v domácnosti – řešením jsou zvlhčovače


zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch v obytných místnostech trápí především v zimním období velkou část českých domácností. Radiátory vytváří teplo, ale také snižují vlhkost vzduchu a vysušují jej. Proto je v mnoha domácnostech vlhkost jen 20 %, i když by měla být v rozmezí od 40 do 65 %. Jak tento problém vyřešit? Pořiďte si zvlhčovač vzduchu, díky kterému se vám bude lépe dýchat a cítit se lépe.

ZPĚT NA TÉMA: IDEÁLNÍ TEPLOTA A VLHKOST VZDUCHU

Rozdělení zvlhčovačů vzduchu podle technologie

Na trhu narazíte na zvlhčovače vzduchu, které pracují na různých principech. Obvykle se rozdělují do tří kategorií na:

  • Ultrazvukové zvlhčovače – tyto zvlhčovače vytváří velmi jemnou mlhu pomocí vysokofrekvenčních vibrací. Vodu zbaví vodního kamene, takže se na neusazuje bílý minerální prach na nábytku, mají nízkou spotřebu, pravidelně se u nich vak musí měnit filtry.
  • Zvlhčovače s přirozeným studeným odparem – jedná se o tzv. diskové zvlhčovače, u kterých ve vodě rotují disky a zajišťují přirozené odpařování vody. Zajistí přirozenou vlhkost, jsou úsporné a šetrné, nejsou ale tak výkonné.
  • Zvlhčovače s horkou párou – teplé zvlhčovače, které produkují sterilní páru, která je navíc schopna i ničit bakterie. Tyto zvlhčovače se doporučují do domácností, kde jsou obyvatelé často nemocní. Zvlhčovače s horkou párou mají však vyšší spotřebu a mohou zvyšovat teplotu v místnosti.

Zvlhčovač vybírejte podle velikosti místnosti

Čím větší místnost, tím výkonnější zvlhčovač musíte pořídit. Výkon se uvádí v gramech nebo mililitrech za hodinu. Do malých místností vám postačí levné malé zvlhčovače, do velkých však budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Vyšší výkon volte i v případě, kdy je aktuální vlhkost vzduchu velmi nízká (pod hranicí 30 %). Pokud chcete zvýšit vlhkost v místnosti větší než 70 m2, popřemýšlejte nad pořízením dvou samostatných zvlhčovačů.

Zvlhčovače

Zvlhčovače vzduchu jsou cenově dostupné, jejich provoz není příliš nákladný, navíc bývají celkem tiché. Pomohou vám zvýšit komfort i zdravotní stav. Máte-li doma příliš vlhký vzduch, nad pořízením zvlhčovačů začněte vážně přemýšlet.

publikováno: 19. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.