Infrazářič do koupelny: Když chcete rychlé a úsporné vytápění při koupání


koupelna_topeni

Sprchovat se na místě, kde je zima, není rozhodně nic příjemného. Z toho důvodu jsou v koupelně nároky na teplotu vzduchu vyšší než kdekoli jinde v domě. Jenomže na druhou stranu není potřeba vyhřívat tuto místnost na vysoké stupně po celý den. Řešením je takové vytápění koupelny, které je velice rychlé, ale účinné. A právě tyto výhody vám může přinést infrazářič do koupelny.

Kdy se infrazářič do koupelny skutečně hodí?

Máte malé děti, chladný dům, nebo jste jen zkrátka tak zimomřiví, že vám sprchování v místnosti, kde není opravdu pořádné teplo, nedělá dobře? Pak je infrazářič do koupelny stvořen právě pro vás. Hodí se jak do bytů a rodinných domů, tak i jako rychlé dodatečné vytápění koupelny například na chalupě. Vzhledem k variabilním velikostem, nízké hmotnosti a nenáročnosti může být infrazářič do koupelny nainstalovaný opravdu kdekoliv a kdykoliv.

Jaký je rozdíl mezi infrazářičem a běžným topením?

Klasické topení pracuje na principu proudění teplého vzduchu, kdy vzduch neustále cirkuluje v místnosti, čímž dochází k víření prachu a stoupání teplého vzduchu vzhůru, zatímco chladný vzduch se drží při zemi.

Infrazářiče vyhřívají místnost rovnoměrně, jelikož se teplo přenáší na principu sálání tepla. Tímto způsobem nedochází k ohřevu vzduchu, ale k přeměně vlnění na tepelnou energii v okamžiku dopadu na těleso či osobu. Vzduch se tedy ohřívá až sekundárně, a to právě od teplých stěn, podlah, předmětů a tak dále.

Elektrická energie se na tepelnou energii přeměňuje beze ztrát. Infračervená topidla jsou navíc schopna chladnout i teplat velice rychle. Takové vytápění koupelny šetří náklady, jelikož umožňuje silné vytápění pokoje během velmi krátkého času. Není tedy potřeba vynakládat zbytečnou energii v době, kdy ještě teplo vůbec nepotřebujete.

Kromě toho infra-topení chrání stěny vaší koupelny před plísněmi, což je právě ve vlhkém prostředí těchto místností velmi užitečná vlastnost. Nemusíte se obávat ani toho, že byste v místnosti měli takzvané chladno od noh. U vytápění koupelny pomocí infrazářičů se vám u podlahy nikdy zima držet nebude. Naopak – i dlažba bude příjemně teplá.

Tip: Prohlédněte si varianty moderních infrazářičů. Vybírat si můžete nejen z běžných interiérových infrazářičů, ale i z těch přenosných či venkovních, které vám pomohou zútulnit prostor např. v zaskleném balkónu či lodžii. Posezení na balkonu tak nemusí být jen záležitostí teplých ročních období. 

Vyžaduje infrazářič do koupelny speciální instalaci a prostor?

Infrazářiče do koupelny existují v několika variantách. Můžete volit z následujících typů:

 • nástěnný infrazářič do koupelny
 • stropní infrazářič do koupelny
 • volně stojící infrazářič do koupelny

Záleží tedy jen na vás, jestli si přejete mít vytápění koupelny pevně nainstalované na zdi či na stropě, nebo mít možnost jej přenášet podle potřeby klidně i do jiných pokojů v domě. Každá koupelna je také jinak situovaná a disponuje jiným množstvím místa. Podle individuálních potřeb a možností si tedy každý může vybrat takové řešení, které mu vyhovuje nejvíc.

Existuje samozřejmě široká škála nejen velikostí, ale i tvarů a vzorů infrazářičů, takže i náročnější uživatelé si mohou vybrat takový produkt, který bude působit přímo jako designový doplněk domácnosti.

Instalace je vždy poměrně jednoduchá a nemusíte se obávat, že budou zapotřebí nějaké speciální stavební úpravy či podobně. Infrazářič do koupelny zkrátka nainstalujete raz dva. Údržba infrazářičů také není vůbec náročná. Nejsou potřeba žádné revize, kontroly, výměny hořáků či revize komínů. Ani z tohoto pohledu na vás tedy nečekají žádné zbytečné výdaje.

Infrazářič do koupelny má řadu výhod

Z výše uvedeného plyne, že pokud si pořídíte k vytápění koupelny infrazářič, nemine vás řada příjemných bonusů. Jsou to:

 • úspora nákladů za vytápění na vysoké teploty
 • relativně nízká spotřeba energie
 • zlepšení klimatu a podmínek v domácnosti
 • jednoduchá instalace a montáž
 • téměř bezúdržbový způsob vytápění
 • velké množství velikostí, tvarů a designů topidel
 • nízké pořizovací náklady
 • šíření tepla bez víření prachu
 • chrání místnost proti vlhkosti a plísním

Dbejte na osobní bezpečnost

I přesto, že dnešní moderní infrazářiče do koupelny se už co do kvality ani vzhledu nedají s těmi zastaralými, nevzhlednými a mnohdy až páchnoucími srovnat, je potřeba při jejich používání pamatovat na pár základních věcí.

V první řadě je dobré umístit je tak, aby se například malé děti nemohly z nepozornosti přímo dotknout jejich horkých částí. Přeci jen teplota, kterou vyvíjí, není rozhodně malá, takže hrozí popálení.

I když většina moderních infrazářičů disponuje pojistkou proti přehřátí, případně i bezpečnostním vypínačem, pro jistotu a klid duše se vždy, když od infrazářiče odcházíte na delší dobu, ujistěte, že je vypnutý. Předejdete tak nejen zbytečnému plýtvání energiemi, ale i opotřebovávání přístroje.

Vytápění koupelny může být rychlé, levné a velice příjemné. Nemusíte se bát zbytečných výdajů ani přemýšlet, kdy v koupelně zatopit, dlouho před sprchováním. Stačí jen najít spolehlivý a kvalitní infrazářič do koupelny a užít si i chladné zimní počasí v teple.

Nejen vytápění, ale i kvalitní sanitární technika jsou v koupelně důležité

Chystáte se zařizovat prostory koupelny a poohlížíte se po kvalitní sanitární techniku? Specialistou v této oblasti je česká společnost Alcaplast, která se zaměřuje například na na předstěnové instalační systémy, podlahové vpusti, sifony a celá řada dalších produktů pro koupelny a toalety, je společnost Alcaplast z Břeclavi. Podívejtese na její výrobky na www.alcaplast.cz! 

publikováno: 2. 12. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.