Inspirace pro koupelny: vůně dalekého Japonska


Fotolia_35455727_XS

Japonsko může být bezednou studnicí inspirace, a to ve všech směrech. Kupříkladu koupelny, které působí harmonicky, čistě, jednoduše a přitom neztrácí nic na praktičnosti. Jsou mnohem více zaměřeny na relaxaci, což poznáte hlavně podle barev a doplňků. Přirodní odstíny v kombinaci s typickými rostlinami jsou jedinečnou kombinací.
 

Japonská architektura se celkově vyznačuje čistými liniemi a vzdušným stylem. Přesně to se odráží i v koupelnách a vyhovuje moderním trendům v bydlení.

Znáte furo?

Základ japonské koupelny tvoří vana. Vybrat si můžete ze dvou typů – s tradiční kulurou je spojována vana furo, v dávných stoletích vyráběná ze dřeva, dnes už však z modernějších materiálů (nerezu i plastu). Od tradiční vany se liší hloubkou, která se pohybuje kolem 0,6 metru a tím, že nemá přepad pro vodu. Tvar bývá čtvercový či obdélníkový a v dřívějších dobách bylo zvykem vodu na druhý den využívat třeba pro praní. Dnes bývají tyto vany vybaveny systémem pro filtraci a ohřev vody.

Důležitá je však také informace, že furo není primárně určeno pro každodenní rychlou koupel, ale spíše k relaxaci.

Typická zapuštěná vana

Když už vanu pro běžnou koupel, pak zásadně zapuštěnou. Už jenom pohled na vodní hladinu dodává klid, samotná koupel je pak zážitkem. Využívají se v moderních koupelnách už bez toho, aniž by byly začleňovány do japonského stylu. S ním však mnohem více vyniknou.

Možná trochu připomínají miniaturní bazény, protože voda, která přeteče přes okraj, je znovu vrácena do oběhu. Konstrukčně se jedná o složité řešení, důležité je kupříkladu zpřístupnit místnost o patro níže – v nejlepším případě sklep. Snáze se pak umístí do pódia.

japon

Další inspirace pro koupelny:

Inspirace pro koupelny dřevem i kamenem

Odstíny, jenž hrají prim, mají původ v přírodě – jedná se o tlumené tóny béžové, hnědé či skořicové. Ty se hodí na zdi i okna. Vše krásně kontrastuje s bílou – třeba na podlaze a stropě. Zapomínat se nesmí ani na charakteristické rostliny: kokedamy, bonsaje, bambusy nebo velmi dekorativní japonské přesličky.

Pro Japonsko jsou typické také paravány s poloprůhlednou výplní. Všechno dřevo (případně jeho imitace) by mělo mít spíše světlý odstín. Pracovat se může i s kameny – ať už s celými valouny nebo kamennými dekoracemi.

Japonské koupelny se nesou v duchu úspornosti. Žádné zbytečné doplňky a okrasy, jen jednoduchost. Jemné barvy v kombinaci s výraznější hnědou a neutrální bílou vytvoří harmonické prostředí, díky kterému se ocitnete rázem o tisíce kilometrů na východ.

 

publikováno: 6. 3. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.