Inspirace pro okrasné zahrady: dominantní prvky


Okrasné zahrady - inspirace není nikdy dost. Dominantní prvky hrají zásadní roli v celkovém vzhledu.

Vytvořit působivou okrasnou zahradu není záležitost jedné sezóny. Vyžaduje to trpělivost a preciznost, což se ale nakonec odrazí na výsledku. Rostliny, keře, jezírka a hlavně prvotřídní trávník dávají dohromady skládanku, jež se vám ale po čase může zdát už trochu nuda. Jak tedy oživit okrasnou zahradu?

 

Existují firmy, které se specializují na design okrasných zahrad. Navrhnou vhodnou skladbu rostlin (dle půdy, dopadu slunečních paprsků, potřeby zálivky, doby květu apod.), ovšem při troše snahy to není nic, co byste nezvládli sami. Nadšení pro pěstování a zahradničení je pro Čechy vlastní jako máloco jiného!

Dominantní prvky okrasné zahrady

V každé zahradě se musí nacházet něco, co zaujme na první pohled a bude tak nejvýraznějším bodem. Je proto jasné, že zaslouží největší pozornost při výběru. V ideálním případě jsou dominantní prvky zajímavé v každém ročním období. A hlavně – nemusí se jednat o solitér.- skalky

  • jezírka, vodopády, fontány
  • zahradní brány
  • lavičky, posezení, sochy, pítka

Dominantní prvek by měl dát okrasně zahradě ráz – bude z něj cítit romantika, melancholie či dobrá nálada. Nikdy se nevyplácí kombinovat vše, protože výsledek pak bude značně nesourodý. Nezapomeňte, že velikost dominant je potřeba přizpůsobit velikosti zahrady.

 

Výrazné dřeviny do zahrady

Zaměřte se na zajímavé druhy. Buď takové, které je možno tvarovat a upravovat koruny, nebo ty, jež zaujmou barvou nebo květy. Vybírat můžete z pomalu nebo rychle rostoucích, obojí však potřebuje odpovídající péči. Do malých prostorů a ke stavením použijte štíhlé druhy, do velkých prostor a zadních míst se nebojte rozložitějších.

  • Japonský javor
  • Převislá vrba
  • okrasné třešně
  • speciální dřeviny vhodné pro tvarování 
  • z keřů: podzimní škumpa orobincová, magnolie, pivoňky nebo do stínu vhodná kalina

Okrasné dřeviny je vhodné kombinovat - zelené, barevné, ty, které upoutají pozornost na jaře s těmi, 

Pozor na sochy a skulptury

Zasadit do klidného prostředí plného přírodní síly něco, co vytvořil člověk, je vždy značným rizikem. Sochy, skulptury nebo fontány vyžadují jistý cit, protože budou nepřehlédnutelné. Vyhněte se několika různorodým dílům, jež mají odlišný styl a vzhled a působily by tak rušivě. Velmi výrazné prvky už ničím jiným nedoplňujte.

Kompromisem jsou dřevěná díla, která mají jednak přírodní materiál, na druhé straně jsou ale opracovány člověkem. Lavičky, krmítka nebo sochy tak nebudou příliš výrazné, a přesto nepřehlédnutelné.

Pokud si nebudete vědět rady a zahrada bude stále působit jako jeden velký chaotický prostor bez náznaku snahy o organizaci, pak se nebojte využít rady profesionála. Existuje nejen spousta firem, které se specializují na zahradní design, ale také jednotlivců, kteří se touto oblastí zabývají. S jejich pomocí se pak okrasná zahrada stane skutečnou ozdobou a pýchou.

publikováno: 19. 6. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.