Inspirujte se: černobílá koupelna je nadčasová


Fotolia_35624620_XS

Při výstavbě nebo rekonstrukci koupelny si mnoho lidí láme hlavu nad tím, do jakých barev ji ladit. Moderní řešení mohou být pouze chvilková a začnou brzy nudit, stereotypní a zastaralé kombinace zase novou koupelnu sráží. Sázku na jistotu tak představuje černobílá varianta, která působí luxusním dojmem a přitom neztrácí nic na útulnosti.

Dnešním článkem se můžete inspirovat. Dozvíte se v něm, proč je černobílá koupelna tak oblíbená a jakých základních pravidel se držet, aby ve výsledku nepůsobila chaoticky nebo fádně. Variant pro kombinaci černé a bílé existuje celá řada, zcela netradiční pojetí je například volba sanitární techniky v černé barvě, pokud je příhodně doplněna bílými obklady a doplňky, pak získáte originální prostor, ve kterém se vám bude příjemně relaxovat i provádět denní očistu.

Podlaha může být jako šachovnice

Velice oblíbeným řešením v moderní černobílé koupelně je podlaha, na které se pravidelně střídají černé a bílé dlaždice. Výsledný efekt je velice elegantní a nápaditý. Nemáte-li rádi symetrická řešení, pak zkuste střídat barvy nepravidelně. Ve velké koupelně čtvercového nebo obdélníkového půdorysu může být zajímavý i obrazec. Odlišnými barvami lze také vymezovat a naznačovat jednotlivé zóny v místnosti. Černobílá kombinace může zahrnovat o odstíny šedé, která skvěle doplní černou a bude dalším kontrastním tónem vůči bílé, navíc se lehce sladí s chromovanými nebo nerez doplňky. Trendy je také užití několika různých rozměrů jednotlivých dlaždic – od velkých formátů (jejich čištění je mnohem snadnější) k těm menším.

4752336281_e5e62a95ee

Černá by nad bílou neměla převažovat

Koupelna, v níž převažuje černá, je vysoce elegantní, avšak hodí se spíše pro čistě pánskou domácnost, případně do komerčních prostor. Útulnost si uchováte tak, když v celé místnosti nebudou tmavé odstíny převládat. U dostatečně prostorné koupelny je můžete plně využít na podlahu, u té menší pak s tmavými odstíny nakládejte opatrněji. Černá evokuje smutek a tíseň, jak jste se už mohli dočíst v článku „Psychologie barev pomůže dotvořit příjemné bydlení“, a tak se vyplatí využívat ji s rozmyslem. Nezapomínejte také na to, že černobílá koupelna potřebuje více jak kterákoliv jiná dostatek světla, nejlépe přirozeného, případně prvky, kterými lze místnost opticky zvětšit a dodat jí na vzdušnosti. Typickým příkladem takto praktických doplňků jsou zrcadla.

Černobílá koupelna a barevné doplňky – jde to dohromady?

Mnozí lidé se domnívají, že černobílá koupelna vyžaduje i stejně laděné doplňky, jako jsou ručníky, stojánky na kartáčky, nádobky na mýdlo, předložky k vaně nebo sprchovému koutu apod. Při vhodné kombinaci s vybranou barvou lze vytvořit originální až extravagantní prostor, ve kterém se bude snoubit černobílá elegance s trendy barvami. Černou, potažmo šedou, je možné doplnit téměř jakoukoliv pastelově tónovanou barvou, oblíbené jsou aktuálně variace s tyrkysovou, pistáciovou, pomerančovou nebo lila. Vždy však mějte na paměti, že barva, která bude náležet k černobílému základu, musí být pouze jedna.  

Fotolia_28789175_XS

Kombinace černé a bílé je nadčasovým řešením, které uplatníte nejen v koupelně, ale například i v kuchyni. Aby však neztratila nic ze své elegance, je potřeba pravidelně provádět úklid, protože na černé barvě jsou nečistoty výrazně vidět. Nezapomeňte si také přečíst zajímavý článek o tom, jak postupovat při úklidu domácnosti, aby proběhl rychle, avšak neztratil nic ze své účinnosti.

 

publikováno: 10. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.