Instalace závěsného WC: tipy pro montáž a nejčastější chyby + VIDEO


závěsné wc

Popularita závěsných toalet stále roste, a to nejen u novostaveb, ale také rekonstrukcí koupelen. Není divu, vždyť závěsné WC vypadá elegantně, snadno se udržuje, zajišťuje vysoký komfort, navíc je cenově přijatelné. Rádi byste si i vy pořídili moderní závěsnou toaletu, ale nevíte, co vše bude její montáž obnášet? Právě pro vás jsme sepsali několik tipů a nejčastějších chyb, kterých se můžete dopustit. Pro přehlednost doplňujeme článek o podrobné video z montáže, na kterém uvidíte celý proces instalace krok za krokem.

Předstěnový instalační systém – pro zazdívání, nebo suchou instalaci

Před realizací závěsné toalety se musíte rozhodnout pro vhodný typ instalace s ohledem na konstrukci stěn. Pokud stavíte nebo rekonstruujete koupelnu či toaletu, která má pevné nosné stěny ze zdiva, použijte předstěnový instalační systém pro zazdívání. Podpěry a nosné díly se v takovém případě kotví přímo do zdi, která bez problémů snese zatížení celého splachovacího mechanismu i zavěšeného WC.

Jiný případ však nastává ve chvíli, kdy jsou stěny v místnosti zhotovené z materiálu, který nesnese tak velké zatížení. To je typické pro koupelny a toalety, u nichž jsou stěny řešeny montáží sádrokartonových příček. V takovém případě je potřeba použít předstěnové instalační systémy pro suchou instalaci, které jsou vybaveny nosnými rámy s kotvením do stěny i podlahy. Tento typ však můžete bez problémů použít i před nosnou zděnou stěnu, čímž se vyhnete větším zásahům do zdiva. Řešení tohoto typu je vhodné i v případě rekonstrukcí, u kterých se chcete vyhnout větším stavebním úpravám. Původní volně stojící toaletu snadno vyměníte za závěsnou a předstěnu vyrobíte ze sádrokartonu.

Závěsné wc výrobce Alcaplast

Pořiďte si předstěnový systém s maximální variabilitou

Při montáži předstěnového systému a závěsné toalety se můžete dopustit řady chyb. Chcete-li se vyhnout zbytečným problémům, pořiďte si systémy, které se vyznačují maximální variabilitou a umožňují přizpůsobení s ohledem na konkrétní stavební situaci. Dobrým příkladem jsou předstěnové instalační systémy ALCA, které obsahují řadu konstrukčních inovací usnadňujících proces montáže.

Systémy od výrobce Alcaplast vynikají konstrukcí uchycení odpadního kolena, které je možné vodorovně posouvat, a ovlivňovat tak hloubku vzhledem k nosnému rámu. Díky tomu připojíte na instalační systém jakýkoliv typ WC mísy, a to bez složitých zásahů či úprav během instalace. Zmiňované předstěnové systémy mají navíc v profilu rámu zakomponovaný brzdný systém, který umožňuje snadné nastavení stavební výšky na požadovanou úroveň. Až po jeho dotažení zajistíte konečnou fixaci, a tak montáž zvládnete sami bez pomoci druhé osoby.

Závěsné toalety se hodí i do malých místností

Máte doma malou toaletu nebo koupelnu? I přesto si můžete pořídit závěsnou toaletu, která bude vypadat elegantně a bude se snadno udržovat. Doporučujeme však sáhnout po speciálních modelech, které mají menší stavební tloušťku, a zaberou tak mnohem méně prostoru než klasické typy. Například společnost Alcaplast nabízí předstěnové instalační systémy SLIM s tloušťkou pouhých 84 mm. Hodí se do bytových jader, sádrokartonových příček i rekonstrukcí, ve kterých hraje roli každý ušetřený centimetr prostoru. 

Šetřete životní prostředí se závěsnými toaletami a systémem ECOLOGY

Při výběru nové toalety myslete také na ekonomiku provozu a ekologický dopad. Současným trendem je snižování spotřeby vody při splachování. Oblíbené jsou tak WC mísy, u kterých je kýžený objem  splachování nižší než 3/6 litrů. Takové mísy však vyžadují instalaci předstěnových systémů, které jsou schopny pracovat právě s takto malým objemem vody. Předstěnové instalační systémy Alca ECOLOGY jsou uzpůsobené pro splachování dokonce i s objemem 2/4 litrů, což šetří nejen vaši peněženku, ale také životní prostředí.

Pozor na nedostatečné odvětrávání toaletních prostor

Častým problémem toalet bývá nedostatečné odvětrávání. Pokud je přirozené odvětrávání místnosti nedostatečné, doporučujeme montáž speciálních WC modulů, které jsou vybaveny systémem nuceného odtahu vzduchu přes záchodovou mísu. Tyto systémy obsahují přípravu na odvětrávání, a tak umožňují připojení na ventilátor. Pro správnou funkčnost doporučujeme použít kvalitní ventilátor pro záchodové mísy o průtoku 30 m3 za hodinu a se zpětnou klapkou.

Přístup k šachtám musí zůstat zachovaný

Pokud rekonstruujete starší koupelnu např. v panelovém domě, nezapomeňte, že za montážními prvky se často nachází šachta s rozvody kanalizace, vody nebo vzduchotechniky. Přístup do šachty musí zůstat zachovaný i po montáži předstěnových instalačních systémů. Doporučujeme provést montáž tak, aby se zadní stěna dala snadno a bez poškození vyjmout, a to i s obklady. Do budoucna si ušetříte spoustu problémů i výdajů. V případě havárie nebo revitalizace bytového domu se k šachtě dostanete bez větších obtíží.

Montáž toaletní mísy se skrytým uchycením

Kromě montáže předstěnových instalačních systémů, které slouží k upevnění splachovacího mechanismu a klozetu, věnujte zvýšenou pozornost i samotné montáži WC mísy. Na trhu narazíte na různé typy toaletních mís, u kterých se liší způsob připevnění na stěnu. Klasické klozety mají matice k závitovým tyčím umístěné po bocích, a tak mísu jednoduše nasunete a zašroubujete.

Jinak je tomu v případě moderních designových klozetů, u kterých jsou matice skryté. Takové řešení je praktické – na boku nejsou žádné konstrukční prvky, plocha je jednolitá a snadno se udržuje. Montáž WC mís se skrytým uchycením však může být složitější. Matice se totiž musí opatrně utahovat ze spodní strany, a to pomocí běžného nástrčkového klíče, nebo speciálního montážního klíče, který bývá součástí dodávky. Nenechte se při montáží svépomocí tímto způsobem uchycení zaskočit.

VIDEO – montáž předstěnového systému pro zazdívání

Na závěr jsme pro vás připravili video, ve kterém uvidíte přesný postup při montáži předstěnového instalačního systému pro zazdívání. Věříme, že pro vás bude užitečnou inspirací.

publikováno: 28. 2. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.