Investice, náklady a návratnost tepelného čerpadla. Vyplatí se?


tepelné čerpadlo doma

Možná jste přemýšleli nad změnou zdroje tepla za účelem úspory a napadla vás možnost pořízení tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo je ekologickým a ekonomickým typem vytápění, jeho pořizovací náklady ale nejsou nejnižší, takže se nabízí otázka, jestli se jeho nákup vůbec vyplatí. Často se nás ptáte, jak je to s investicemi, náklady a návratností při pořízení tepelného čerpadla (TČ). Proto jsme se rozhodli se na ekonomickou stránku tohoto moderního zdroje tepla podrobněji zaměřit.

U novostaveb je návratnost tepelného čerpadla rychlá

Pokud plánujete novostavbu a rozhodujete se pro konkrétní typ zdroje tepla, vězte, že návratnost při pořízení tepelného čerpadla bude velmi rychlá. Ano, náklady na nákup a montáž TČ jsou vyšší než náklady na pořízení konvenčního systému topení. Pokud však do pořizovacích nákladů konvenčního topení připočtete i výdaje spojené se zavedením plynu, stavbou komína, vnitřního plynovodu, projektování a revizí, rozdíl v investičních nákladech bude minimální. Investované peníze se vám tak vrátí během několika měsíců.

Měníte zdroj tepla? Počítejte s návratností 5 až 8 let

Pořízení tepelného čerpadla jako zdroje vytápění se však netýká jen novostaveb, ale také rekonstrukcí. A právě tady je na místě otázka, jaká je návratnost tepelných čerpadel a jestli se jejich pořízení vůbec vyplatí. Vždy samozřejmě záleží na mnoha faktorech, od nákladů na provoz starého topení až po výkon tepelného čerpadla i jeho spotřebu.

čerpadla tepelná

Během posledních deseti let ceny tepelných čerpadel výrazně klesají a jsou dostupnější. S tím se také zlepšuje jejich návratnost, tedy doba, kdy úspora dosáhne pořizovacích nákladů zařízení. Odborníci uvádí, že při aktuálních cenách tepelných čerpadel se jejich návratnost bude pohybovat v rozmezí od 5 do 8 let.

S tepelným čerpadlem ušetříte i desítky tisíc Kč

Pokud jste doposud využívali jako zdroj tepla přímotop a vaše spotřeba odpovídala 20 000 kWh, po pořízení tepelného čerpadla může vaše spotřeba klesnou klidně o více než 13 000 kWh. Ročně tak za energie ušetříte desítky tisíc korun a pořizovací náklady drahého, ale kvalitního tepelného čerpadla se vám vrátí během několika let.

úspora financí

Při výběru tepelného čerpadla sledujte topný faktor

Pokud se rozhodnete pro pořízení tepelného čerpadla a jsou pro vás důležité nízké náklady na provoz a s tím i rychlá návratnost, zaměřte se na topný faktor. Jedná se o údaj, který informuje o tom, kolikrát více energie se získá ve srovnání s tím, kolik se jí vydá na získání tepla. Čím vyšší topný faktor bude dané zařízení mít, tím bude jeho provoz efektivnější a hospodárnější.

Z výše uvedeného vyplývá, že náklady na provoz tepelného čerpadla s topným faktorem 2 budou dvojnásobné ve srovnání s moderním čerpadlem s topným faktorem 4. Příkladem kvalitních hospodárných zařízení s vysokým topným faktorem jsou tepelná čerpadla ENBRA. Pyšní se topným faktorem 4 a více, takže jsou úsporná, a to především díky řízenému výkonu kompresoru i ventilátoru. Tepelná čerpadla od firmy ENBRA navíc vynikají také možností chlazení či připojení volitelného WiFi modulu, díky kterému budete mít dohled nad TČ odkudkoliv.

tepelné čerpadlo

Topný faktor u TČ Enbra přesahuje hodnotu 4

Požádejte o dotace. Snížíte náklady a urychlete návratnost

Pokud se rozhodnete pro pořízení moderního tepelného čerpadla, nezapomeňte využít dotací z programu Nová zelená úsporám, které jsou úspěšně přidělovány už několik let. Pořizovací náklady snížíte také využitím tzv. kotlíkových dotací, které se na tepelná čerpadla taktéž vztahují.

Počáteční investice do pořízení tepelného čerpadla se mohou pohybovat i v řádech statisíců. Nenechte se však vysokou sumou odradit a tento moderní zdroj tepla si pořiďte, ať už na vlastní náklady, nebo s využitím některého z dotačních programů. Ve výsledku ušetříte, a ne málo – životnost TČ je totiž několik desítek let.

publikováno: 1. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.