Investování je složitý a odborný proces. Co je o něm potřeba vědět?


Fotolia_53961032_XS

Investice začínají být čím dál častějším tématem. Nikdo nechce nechat peníze ležet jen tan v bance, když se mu mohou množit. Jenže investování je složitý proces, který vyžaduje mnoho znalostí. Alespoň pro prvotní orientaci a přehled přinášíme základ toho, co byste měli znát, než se vrhnete do světa eur a dolarů.

Co vůbec znamená investování? V řeči ekonomů je to omezení aktuální spotřeby pro budoucí užitek. Přeloženo do srozumitelného jazyka - na základě toho, kolik vynaložíme, očekáváme vhodnou investicí odpovídající užitek, kdy se většinou jedná o finance.

Najít výhodně spoření není moc složité. Srovnejte si nabídky.

Reálné a finanční investice

Investice lze rozdělit do dvou základních skupin. Reálné investice představují to, co si lze osahat, tedy to, co je hmotné: nemovitosti, umělecké předměty, komodity, drahé kovy, ale třeba i nerostné surviny. Finanční investice pak mají podobu listin a jedná se o transakce mezi ekonomickými subjekty - cenné papíry (směnky, šeky, podílové listiny, akcie, obligace...).

Individuální investování

Nejspíše budete patřit do kategorie drobných investorů, kteří se neobejdou bez důkladnějších znalostí. Sami rozhodují o tom, kdy se uskuteční nákup vypraného aktiva, a později také jeho prodej.

Je potřeba mít znalosti:

  • ekonomické
  • hospodářské

Díky nim začnete chápat měnovou i infalční sitaci v širších souvislostech a budete umět odhadnou vývoj, který se odráží ve vývoji firem a rozvoji trhů, což jsou stěžejní informace pro úspěšné investoání.

Další důležité znalosti jsou ohledně aktiv, do nichž budete investovat, a také o firmách, které je vydávají. Je třeba zajímat se o vývoj ceny v minulosti, co je ovlivňovalo, hospodářská situace společnosti, výhled do budoucna, znalost dalších aktiv dané oblasti atd.

fotolia_40567964_xs_1600x900ms 

Zdroje informací v oblasti investování

  • výroční zprávy společností
  • odborný tisk a články o kapitálovém trhu
  • aktuální ekonomické informace

Jako individuální investor však podstupujete vyšší riziko - jednak nemáte tolik informací, jednak pro vás nejsou k dispozici takové možnosti, jako je tomu u správců kolektivního investování. Pro snížení rizika je proto vhodné alespoň zpočátku využít služeb finančních poradců, investičních společnsotí nebo obchodníků s cennými papíry. Ty poskytují následující služby: prodej a nákup nástrojů kolektivního investování a životního pojištění, nákup a prodej cenných papírů na bázi komisionářských smluv, investiční poradenství, správu investičního portfolia.

publikováno: 6. 1. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.