Jak lze čistit žaluzie?


Jak lze čistit žaluzie

Horizontální žaluzie jsou v moderní domácnosti nepostradatelným doplňkem. Chrání místnost před nadměrným slunečním zářením, pomáhají uchovávat pocit soukromí obyvatel a v neposlední řadě často přispívají ke vzniku úspor nákladů na vytápění. Jejich velkou nevýhodou je však pro mnohé nemožnost nebo obtížnost čištění, které často vyžaduje velké úsilí i dostatek času.

V žaluziích se obvykle drží spousta prachu, a tak je více než žádoucí neopomíjet při úklidu domácnosti ani toto okenní vybavení. Vždy je však nutné postupovat opatrně, protože jednotlivé lamely lze z konstrukce snadno vytrhnout. Obecně se nedoporučuje užívat příliš navlhčený hadr, který by prach jen roznesl po povrchu, případně by mohla vlhkost způsobit poškození křehkých funkčních součástí.

Na čištění žaluzií od prachu postačí vysavač

Žaluzie je možné vyčistit klasickým vysavačem, ke kterému se pouze přidá odpovídající úzká hubice. Tento postup však nezbaví žaluzie případné mastnoty, co se na ně usazuje zejména v kuchyni. Samozřejmé je, že je potřeba snížit výkon přístroje na minimum. Hodí se také pomocník, co bude lamely držet, aby se nezkroutily nebo nezlámaly. Stejným principem pomůže i malý vysavač do auta, s nímž nebude manipulace tak náročná.

Žaluzie vyčistí i obyčejný hadr

Pokud je ale na žaluziích špína, ne pouze smítka prachu, pak je třeba řešit jejich očistu jinak. Nejlépe mírně navlhčeným hadrem, jímž se každá lamela otře zvlášť. Pro usnadnění této namáhavé a zdlouhavé práce je možné žaluzie zavřít (a poté otevřít) a čistit je jako jednu velkou plochu. Opět platí, že je příhodné být opatrný a trpělivý. Do vody je dobré přidat přípravek na odstranění mastnoty, obvykle však stejnou úlohu zastane i ocet.

Speciální kartáče práci urychlí

Pro efektivní čištění žaluzií se na trhu dají nalézt i speciální kartáče, které mají několik řad čistících ploch, aby bylo možné postarat se jím o větší počet lamel naráz. Náčiní tohoto typu je možné sehnat již za cenu několika desítek korun a obvykle je možné používat ho pro čištění mokrou i suchou cestou. Obdobným způsobem lze práci urychlit i tak, že si na obě ruce navléknete nějaké staré rukavice, případně ponožky, a budete jimi otírat také několik lamel zároveň.

Udržované žaluzie nejen vypadají lépe, ale také lze počítat s jejich avizovanou životností. Prach a špína, co se na nich usadí, může totiž zasahovat i do celého ovládacího mechanismu, jehož funkce se právě znečištěním může po čase značně omezit. Na žaluzie proto při úklidu určitě nezapomínejte. A pokud máte oken s žaluziemi příliš mnoho a času se vám nedostává, pak můžete veškerou práci přenechat odborníkům z úklidové firmy.

 

publikováno: 25. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.